Fenomén K-beauty: Proč byste měli vyzkoušet korejskou kosmetiku?

4 min čtení

4 min čtení

Korejská skincare se stala trendem už před několika lety. Ale i po této dlouhé době jednotlivé produkty dokazují, že fungují a že stojí za to věnovat jim pozornost. K-beauty, jak se jí často zkráceně říká, se stala běžnou praxí spousty dermatologů i odborníků na péči o pleť, milují ji influenceři po celém světě a pleť zachránila nejednomu člověku. Já jsem jedním z nich.

Korejky jsou na svou pleť velmi háklivé. Někdo by řekl, že jsou jí doslova posedlé. Vzhled pleti je totiž v Asii odrazem sociálního statusu, a proto jsou zde velmi oblíbené jak produkty s vysokým SPF, tak třeba bělicí krémy s obsahem peroxidu vodíku. Ty jsou samozřejmě extrémem, kterým není dobré se inspirovat. Striktní, někdy až chorobné používání SPF krémů vede ovšem k tomu, že pokožka Korejek prakticky nestárne. Když k tomu přidáte pravidelné a důkladné čištění a vysokou kvalitu používaných preparátů, výsledkem bude dokonalá pleť jako z alabastru.

TIP NA VIDEO: Víte, jak dokonale vyčistit pleť v pouhých pěti krocích?

Kolik kroků mě dovede k dokonalé pleti?

O korejské péči se tvrdí, že je složena až z deseti kroků, neboť přesně tento počet produktů používá většina korejských žen. Pokud si už teď říkáte, že je to zbytečná práce navíc a vystačíte si klidně jen s micelárkou a krémem, vydržte. K-skincare rutina se dá opravdu zvládnout za pár minut. Navíc v momentě, kdy uvidíte první výsledky (já je viděla už po měsíci), nebudete litovat žádné minuty, kterou v koupelně strávíte. Noční a denní rutina se liší jen SPF krémem, který se večer neaplikuje. Devět pečujících kroků může proto vypadat například takto:

Odličovací balzám na bázi oleje

Odličování pomocí prostředků na olejové bázi je velmi efektivní. Olej totiž nejlépe odstraní jak make-up, tak zbytky SPF. Nebojte se ho, v dnešní době je na trhu nespočet přípravků, které jsou vhodné i pro mastnou a aknózní pleť. 

Cleanser

Pleť je po odlíčení potřeba ještě dočistit a na to je ideální použití cleanseru, tedy čisticí pěny nebo gelu. Pleť zbaví veškerých nečistot, a navíc obsahuje první pečující složky. Tomuto postupu se říká tzv. double cleansing neboli dvojí čištění, které je alfou a omegou k-beauty. Pokud byste si z korejského přístupu k péči o pleť měli vzít jedinou věc, vyberte si tento krok. 

Toner

V Koreji toner neslouží k dočištění pleti, jako je tomu stále zvykem u nás, ale k její tonizaci a hydrataci. Jedná se o první pečující produkt, který Korejky nanášejí. Vybrat si můžete aplikaci tamponkem, dlaněmi nebo rozprašovačem.

Esence

Esence je krok, který u nás stále ještě není tak zažitý. A je to škoda. Jedná se o lehký vodový až gelový přípravek, který obnovuje rovnováhu pokožky, hydratuje a neutralizuje bakterie. Zkuste se po tomto přípravku poptat v prodejnách se skincare nebo se porozhlédněte na internetu. Skvělou hydratační esenci nabízí třeba korejská značka Dr. Jart, která je v Česku běžně dostupná. 

Loading

Cílená péče neboli séra

Zde se soustřeďte na to, co přesně chcete na své pleti řešit. Jsou to vrásky, akné, nebo suchá či dehydratovaná pleť? Volte séra, která cíleně řeší váš problém. Pokud žádný konkrétní požadavek nemáte, sérum s kyselinou hyaluronovou není nikdy šlápnutím vedle. Skvělé najdete například u české značky Saloos

Oční krém 

V Koreji je naprosto běžné používat oční krém i u mladistvé pokožky. Pokožka okolo očí je totiž velmi tenká. Pokud na ni budete nanášet krémy, které používáte na zbytek obličeje a krk, můžete se probudit s oteklýma očima. A to není žádoucí.

Krém

Stejně jako u séra i zde platí, že správnou volbou bude takový produkt, který cíleně řeší vaše pleťové problémy. Kvalitním hydratačním krémem ale také nic nezkazíte, naopak!

Olej

Tento krok můžete vynechat, pokud je vám olejová struktura nepříjemná. Pokud vám ale nevadí, zkuste se mu věnovat. Olej nebo vazelína totiž krásně uzamknou v pleti všechny přípravky nanesené v předchozích krocích a podpoří jejich působení. 

SPF

Produkty s ochranou proti slunci nanášejte ráno, a to minimálně ve výši SPF 30, ideálně SPF 50. Je jedno, jestli si zvolíte krém, který v sobě už ochranný faktor má, nebo si koupíte produkt navíc. Záleží na vašich preferencích. Jen jej vždy naneste v dostatečném množství – pro obličej odpovídá zhruba šířce dvou prstů, pro krk a uši šířce jednoho prstu. Mimochodem, přesně kvůli tomuto množství vám nikdy nebude stačit jen SPF obsažené v make-upu, museli byste ho totiž nanést opravdu hodně, aby fungoval.

Co dodat? Klíčem celé korejské skincare rutiny je především důslednost, pravidelnost, ale i selský rozum. Pokud máte bezproblémovou pleť a nechcete na ni vrstvit spoustu produktů, vystačíte si pro začátek s dvojím čištěním, hyaluronovým sérem a krémem s SPF. Celé tajemství péče je totiž ukryto jen ve třech slovech: čištění, hydratace a ochrana proti slunci. 

Korejské trendy v líčení v roce 2023

K-beauty se ovšem nezaměřuje jen na pečující produkty, ale také na dekorativní kosmetiku. V roce 2023 bude mezi největší korejské trendy patřit tzv. glass skin, pleť tak lesklá a zářivá, že vypadá jako pokrytá sklem. Klíčem k perfektnímu líčení je totiž právě dokonalá zdravá pleť. Korejky všeobecně nepoužívají hutné make-upy, dávají přednost spíš BB a CC krémům. Ty totiž vytvářejí sjednocený a rozzářený, ale stále velmi přirozený vzhled pleti. Vracet se nicméně budou také hutné umělé řasy, plné šťavnaté rty vypadající, jako byste právě snědli mísu ovoce, tlumené třpytivé oční stíny a světle hnědá tvářenka. 

Loading