Pět druhů koření, které vás v zimě prohřeje a posílí proti chřipce

23. ledna 2020 • 06:00
 • Pět druhů koření, které vás v zimě prohřeje a posílí proti chřipce

  Zejména v zimním jídelníčku hraje koření nezastupitelnou roli, neboť má skvělou zahřívací schopnost. Je-li vám tedy v zimě pořád zima, okořeňte svá jídla například zázvorem či jiným méně pálivý kořením. Odborníci doporučují právě tyto.

  Zázvor

  Zázvor patří mezi významné antioxidanty, má protizánětlivé účinky, příznivě působí na imunitní systém a díky své schopnosti zvýšit termoregulaci našeho těla umí trochu popohnat metabolismus, čímž může i lehce urychlit hubnutí. „Zázvor je plný vitamínu C. V hojném množství v něm najdeme minerální látky. Obsahuje železo, vápník, fosfor, hořčík, zinek, měď, mangan a chrom. Pokud chcete ze zázvoru vytěžit maximum, snažte se ho konzumovat syrový a co nejméně upravený – ideálně v bio kvalitě,“ radí zakladatelka společnosti Lifefood zabývající se výrobou raw produktů Tereza Havrlandová. Pravidelné užívání zázvoru během zimní sezóny pomáhá předcházet nachlazení a chřipce, preventivně působí i proti angíně a zánětu průdušek. Uplatníte ho v slaných i sladkých jídlech a nápojích.

  Tip na zahřátí: Připravte si čaj z čerstvého oddenku zázvoru, který nastrouhejte, přesypte do konvice a zalijte vařící vodou. Nechejte přibližně 5 minut vylouhovat a zázvor z čaje odstraňte. Přidejte dle chuti citronovou nebo pomerančovou šťávu a nechejte mírně vychladnout. Po zchladnutí můžete přidat lžíci medu, špetku skořice a hřebíček.

   

 • Kajenský pepř – chilli

  Kajenský pepř, který se získává mletím jedné z mnoha odrůd chilli papriček, patří k těm pálivějším. Používá se v pokrmech, kde chcete dosáhnout mimořádně pikantní chuti, přičemž jeho ostrou chuť mu dodává látka kapsaicin. Ta pomáhá urychlovat spalování tuků a navíc dodává tělu pocit sytosti. „Kajenský pepř je výborným antioxidantem a pomáhá posilovat imunitní systém. Co se týká hubnutí, některé studie uvádějí, že při pravidelné konzumaci pokrmů s kajenským pepřem či chilli papričkami může být spalování tuků rychlejší, ale rozhodně bych na to nespoléhala. Za úspěšným hubnutím stojí mnohem víc než pikantní jídlo,“ upřesňuje hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden NUTRIADAPT Weight Management Clinic. Zkombinujete-li ho s kurkumou a kokosovým olejem, zvýšíte jeho antiseptické účinky a prohřívání organismu.

 • Skořice

  Skořice je jedno z nejstarších koření, které je nejenom oblíbené vánoční koření s příjemným aroma, ale i léčivá látka s antioxidačními účinky, příznivým vlivem na léčbu cukrovky nebo demence. Používá se do celé řady slaných i sladkých jídel a zejména nápojů. Skořice obsahuje silice, které zlepšují trávení, a některé studie tvrdí, že i malá dávka skořice dokáže redukovat hladinu krevního cukru i cholesterolu.

  Tereza Havrlandová však upozorňuje na to, že i když výsledky různých studií bývají mnohdy líbivé, je potřeba ověřit si fakta. „Například je důležité vědět, že existují dva základní druhy skořice. Pravá neboli cejlonská skořice a druhá je kassia neboli čínská skořice. Kassia má silnější aroma a vůni, ale je podstatně levnější. Prospěšnější pro naše tělo je pravá skořice, která má naopak jemnější a sladší aroma.“

  Dle typu skořice se i doporučuje rozdílné množství konzumace. „Zatímco skořice pravá se ve větších dávkách může pochlubit i antimikrobiálními účinky chránícími organismus proti plísním a infekcím,“ uvádí ve své knize Světová plné bylin a koření Kateřina Winterová, „čínská skořice obsahuje vysoké množství kumarinu, který při dlouhodobém užívání a ve velkém množství způsobuje poškození jater.“

 • Kardamom

  Najdete ho ve většině indických jídel, ale jeho výrazná chuť však určuje i mnoho dalších světových kuchyní. Pravý kardamom má citrusovo-pryskyřičnou vůni a delikátní chuť a je známý pro své výrazné léčivé účinky. Využívají se celé plody i mletá semena. Kardamom je zdrojem mnoha prospěšných látek – vitamínu C a vitaminů skupiny B, vápníku, fosforu, draslíku a dalších minerálů. Obsahuje zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bílkoviny a silice, hlavně gingerol, pinen a cineol. „Pravý kardamom napomáhá trávení. Pomáhá proti žaludečním křečím, nadýmání, pálení žáhy, nevolnosti nebo zácpě, dodává chuť k jídlu a trávení celkově zlepšuje,“ vyjmenovává některé z benefitů kardamomu Monika Bartolomějová. Kardamom se doporučuje i při zánětech v krku a ústní dutině, protože má antimikrobiální účinky. Navíc jde o silný antioxidant, takže chrání buňky před poškozením a přispívá k prevenci nádorových onemocnění.

 • Kurkuma

  Kurkuma je oblíbeným kořením v Indii, kde ji považují za indické zlato a je součástí známého kari koření. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají pročistit organismus, má antivirové a antibakteriální účinky, používá se k léčbě kožních problémů, k posílení imunitní funkce a prý funguje i jako prevence proti rakovinovým onemocněním. Poměrně často se objevuje i v redukčních jídelníčcích, protože zabraňuje znovuobnovení spálených tukových buněk. Kromě toho pomáhá ovládat nezkrotné chutě. „Ačkoli kurkuma může být pro lidský organismus přínosem, je potřeba si uvědomit, že v klasickém koření není dostatečná koncentrace účinné látky. Přínosy pro zdraví spočívají ve vysoké koncentraci antioxidantů polyfenolů zvaných kurkuminoidy. Problémem může být i samotné vstřebání. Kurkumin není rozpustný ve vodě,“ dodává na závěr Tereza Havrlandová.

  Ajurvéda považuje kurkumový čaj za přípravek dlouhověkosti. Celkově pravidelná konzumace kurkumy přispívá k čisté pokožce a její silně hřejivá chuť přirozeně prohřívá organismus, a tak se výborně hodí v období chřipek, kdy z těla vyplavuje škodlivé látky a zmírňuje bolesti hlavy a krku. Prohřát se můžete, i když si dáte k obědu salát. Stačí si jen dle tipu z kuchařky Kateřiny Winterové vytvořit dekorativní žlutě oranžový dresink prošleháním citronové šťávy, kurkumy a olivového oleje.

Jdi na homepage Zpět na začátek