Zadržuje vaše tělo vodu? Tyto maličkosti vám pomohou se jí zbavit | Ženy.cz
 


Cítíte se oteklá? Díky těmto drobnostem se zbavíte nadbytečné vody

1. července 2019
Cítíte se oteklá? Díky těmto drobnostem se zbavíte nadbytečné vody
• Foto:istock.com

Oteklé nohy a ruce jsou jedním z typických nepříjemných průvodních jevů horkých dní. Nadměrné zadržování vody v těle ale nemusejí mít na svědomí jen vedra. Některé ženy tím zvýšeně trpí v období před menstruací nebo během těhotenství, jindy signalizuje nemoc ledvin nebo srdce. Nadměrné množství vody v těle ale mají na svědomí i některé chyby v jídelníčku. Cítíte se oteklá? Zkuste nejdřív tyto drobné změny.

 

Dávejte si pozor na sůl

Sůl je jednou z nejčastějších příčin, proč tělo zadržuje vodu. Obsahuje totiž sodík, který tekutiny váže a pomáhá udržovat rovnováhu uvnitř i vně buněk. Když je soli nadbytek, bude i ve vašem těle více vody.

Možná máte pocit, že ale tak často neholdujete přesoleným pokrmům nebo pochoutkám. Zaměřte se i na potraviny, kde sůl nemusí být dominantní chutí, a přesto je jí v porci zbytečně mnoho. Typickými příklady jsou některé cereálie nebo sušenky. Spoustu soli obsahují i zpracované potraviny, jako konzervy, instantní polévky a omáčky, mražené potraviny, sterilovaná zelenina nebo různá dochucovadla.

Omezte cukr

Konzumace rafinovaných sacharidů vede k prudkému zvýšení hladiny cukru a inzulinu v krvi a k zadržování více sodíku. To má za následek zvýšení objemu tekutiny v těle.

Asi vás to nepřekvapí, ale ani v tomto případě nebude vaším spojencem bílý cukr a bílá mouka. Pečivo tedy vybírejte celozrnné a slaďte raději medem nebo sirupy. Jogurty kupujte raději bílé a přidejte si do nich ovoce.

Máte málo hořčíku a draslíku

Hořčík neboli magnezium patří mezi důležité minerály. Podílí se na více než tři sta enzymatických reakcích, které udržují správné fungování těla. Pokud zvýšíte jeho příjem, sníží se podíl vody ve vašem těle. A dřív, než sáhnete po tabletkách, zkuste ho přijmout v běžné stravě – na hořčík jsou bohaté ořechy, celá zrna, hořká čokoláda a listová zelenina. 

Draslík naopak hladinu sodíku snižuje a zároveň zvyšuje produkci moči. Ujistěte se tedy, že váš jídelníček obsahuje banány, avokádo, batáty, špenát, meloun, fazole, dýně, ale i třeba minerální nebo kokosovou vodu.

 

Vitamín B6

Vitamín B6 je společné označení hned pro tři sloučeniny. Ty jsou důležité pro tvorbu červených krvinek a slouží při mnoha dalších procesech v těle, jako je přeměna zásobních cukrů v játrech a svalech na energii. V premenstruačním období u žen má tento vitamín dokonce pozitivní vliv i na retenci vody.

Zařazujte do jídelníčku banány, brambory, vlašské ořechy, maso, ryby, vejce, fazole a celozrnné výrobky. Vedle toho, že se vyhnete slabosti, podráždění a nepříjemným kožním projevům, vaše tělo nebude zadržovat nadměrné množství vody.

Zadržování vody v těle můžete ovlivnit i mnoha dalšími způsoby.

 

  • Pohyb. Obyčejná chůze pomáhá s trávením, ale i vylučováním. Pokud navíc trpíte na otoky nohou z dlouhého sezení, s každým pohybem navíc pocítíte značnou úlevu.
  • Pijte dostatek vody. Při nedostatku tekutin začne tělo paradoxně vodu zadržovat. Mějte proto u sebe neustále lahev s vodou a dodržujte kvalitní pitný režim!
  • Přeslička, petržel, ibišek, kopřiva. V lidovém lékařství mají pověst účinného diuretika také byliny, jako jsou přeslička, petržel, ibišek a kopřiva.
  • Česnek. Česnek pomáhá nejen při nachlazení, ale i odvodňování.
  • Fenykl. Fenykl má do jisté míry močopudné účinky.
  • Brusinkový džus. Brusinky pomáhají při léčbě močových cest, a podporují tak i močení.

Zajímá vás více informací o zdravé výživě a životním stylu? Kupte si aktuální číslo časopisu Dieta v naší online trafice www.ikiosek.cz/dieta. Dopoledne objednáte, zítra máte ve schránce. A bez poštovného! 

Autor: red

 

 

 

 

 

Autor: Veronika Duží
Klíčová slova:  otokdietajídelníček
Jdi na homepageZpět na začátek

Jak zhubnout

Partie Za jaký čas Kolik kg Jakým způsobem Jak zhubnout za týden Jak zhubnout za měsíc Břicho Zadek Stehna Boky Nohy Paže

V našem speciálu najdete vše, ať potřebujete zhubnout 5 kg, 8 kg, 10 kg nebo 20 kg. Všechny tipy jsou připravené ve spolupráci s odborníky. Víme, jak na ploché břicho, známe nejlepší cviky na zadek a stehna. Hubněte běháním, chůzí, plaváním, sexem nebo bez cvičení. Speciální tipy jak zhubnout po porodu. Komu pomůže Atkinsonova dieta, keto dieta, Dukanova dieta, pětifaktorová dieta a jaká jsou jejich úskalí? Jak na celulitidu, zdravý jídelníček a další tipy. Vypočítejte si své BMI. S námi zhubnete zdravě a napořád!