.

. Zdroj: Istock.com

Jak zhubnout 10 kg bez jojo efektu? Poradíme vám, co musíte udělat jako první

Máte deset kilo nad ideální váhou a chcete se jich zbavit jednou provždy? Pak jste tu správně. Nečekejte ale žádnou zázračnou dietu na měsíc, která vám sice pomůže viditelně zhubnout, za to si ale budete ničit zdraví a zpomalovat metabolismus. Zkuste to pojmout jinak.

Řešíte, za jak dlouho zhubnete? Chyba

Spousta žen, co chtějí zhubnout, nejdříve řeší, jakou zvolí dietu a jestli ji budou držet měsíc, dva nebo třeba půl roku. Jestli to máte podobně, udělejte jako první úplně něco jiného. Zkuste se zamyslet nad tím, co hodláte dělat "po tom". Plánujete, že nasadíte na pár týdnů nějakou extrémní stravu a celou dobu budete myslet jen na to, jak se potom zase vrhnete na hranolky? Chcete se vrátit, k tomu, jak jíte dnes? Pak počítejte s tím, že celá hubnoucí akce byla k ničemu. Kila se vám zase vrátí a s nimi pravděpodobně i něco navíc. Daleko lepší je žádné termíny si nedávat a najít si vlastní zdravý životní styl - ne na měsíc, ale napořád.

Jak se vyhnout jojo efektu

Jak začít? Zkuste si spočítat denní energetický příjem a pak se také podívejte na vzorové dietní jídelníčky. Uěláte si představu, kde asi děláte v jídle chyby a jak by mohl váš budoucí jídelníček vypadat. Základem je nemít mezi jídly příliš velké pauzy (nejvýš 3 hodiny), aby tělo nehladovělo a nemělo tendence kažou kalorii ukládat.

Jídla musí být vyvážená: kvalitní sacharidy (tedy celozrnné pečivo nebo těstoviny), dostatek bílkovin (pokud nesportujete, měli byste přijmout 0,8–1 g bílkovin na 1 kg váhy, tedy při váze 70 kilogramů je potřeba sníst i 70 gramů bílkovin denně), zdravé tuky, ovoce nebo zelenina. Takto vyvážené jídlo vás zasytí a nerozhodí vám krevní cukr, takže nebudete mít tolik chuť na sladké.

Můžete si ho obměňovat sami, můžete ale také zajít za odborníkem, který s vámi sestaví jídelníček šitý na míru právě vám. Milujete sladké? Společně ho s vámi do jídelníčku zakomponujete tak, abyste si ho vychutnala bez pocitu viny nebo selhání. Neradi jíte pětkát denně a více vám vyhovují tři větší porce? Chcete více jíst a více se hýbat? I to s vámi vyřeší. Strava se dá přizpůsobit i tomu, jaké máte problémové partie. Je to břicho, stehna, zadek nebo se vám nabraná kila okamžitě ukáží v obličeji?

Jaký pohyb na hubnutí?

Bez cvičení sice hubnout jde, s pohybem to ale půjde lépe. Zkuste něco méně intenzívního, ale delšího. Ideální je rychlá chůze, nejlépe tak, abyste si na trase vyšlápli kopec nebo schody. Nebo běh v mírném tempu, při kterém si celou dobu můžete povídat s kamarádkou, kolo, nordic walking, plavání. Pokud raději sportujete ve fitku, zaběhejte si na krosovém trenažéru a ze skupinových lekcí si vyberte H.E.A.T.

Odborná spolupráce: Výživová poradkyně Veronika Duží

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.

VIDEO: Udržte se fit díky těmto krátkým cvičícím videím.

Video placeholde