Záběr z dokusérie Harry & Meghan, která měla tento týden premiéru na Netflixu

Záběr z dokusérie Harry & Meghan, která měla tento týden premiéru na Netflixu Zdroj: Profimedia.cz

Dokument Harry a Meghan: Když si Sussexovi pletou diváky s terapeutem

Ivona Horváth Souralová

Meghan jako manipulativní mrcha, která odlákala nejoblíbenějšího člena královské rodiny, a princ Harry jako podpantoflák, jenž bude svého rozhodnutí spálit mosty jednou hořce litovat. Dělají to pro peníze a pro pozornost, protože ani jednoho se jim po odchodu z „Firmy“ nedostává tolik, jak by si přáli. Kdo chce, může se na dokumentární sérii nazvanou prostě Harry a Meghan (Netflix) dívat přesně takto – s předem nastavenou antipatií – a zřejmě od televize odejde spokojen. V pozadí kontroverzního díla však probublává i komplexnější motivace, která může být mnohým až překvapivě blízká.

Harry a Meghan. Nebo H & M, jak se v dokumentu tak trochu ve stylu tajných agentů navzájem oslovují. Nejspíš si na to zvykli v dobách, kdy se navzájem teprve poznávali a ze všeho nejvíc si přáli utajit svůj vztah před médii co nejdéle. To se jim dařilo do Halloweenu 2016, kdy mohli naposledy vyrazit ven inkognito – díky maskám. „Byl to úžasný večer, bavili jsme se a pak…“ Meghan výmluvně luskne prsty a obrazovka ztmavne. Konec. Na druhý den se svět z médií dozvěděl, že princ Harry randí s jakousi Meghan Markle, a začalo pitvání. Kdo je ta žena? Herečka, Američanka, míšenka, dcera samoživitelky, rozvedená, starší než Harry. To se královské rodině líbit nebude. Anebo že by se skrze ni konečně začala modernizovat?

TIP NA VIDEO: Připomeňte si největší skandály prince Harryho

Video placeholder

Dokumentární série Harry a Meghan je v mnoha směrech kontroverzním a zcela zaslepeným počinem. Kritizuje praktiky bulvárních médií, ale přitom je v propagaci sama využívá. Vyzdvihování exkluzivního obsahu, kterým se ukážou být líbivé rodinné snímky a domácí videa, na Netflix nezvyklé rozdělení šestidílné série do dvou částí a především znepokojivý trailer, který slibuje závažná odhalení ve stylu „konečně vám řekneme pravdu o tom, jak to za zdmi Buckinghamského paláce chodí“ – to vše nese jednoznačné známky bulvárnosti. Jenže divák znalý seriálového opusu Koruna, jehož pátá řada měla nedávno premiéru rovněž na Netflixu, se jen ušklíbne. Co ty nám tak, Harry, ještě můžeš prozradit nového?

Pravda je, že z hlediska odhalování nových informací je dokument po prvních třech dílech zklamáním. Fungovalo by to, kdyby se ústřední pár běžně k ničemu nevyjadřoval. Opak je ale pravdou; Meghan minulý rok poskytla exkluzivní rozhovor nejslavnější americké moderátorce Oprah Winfrey, kde prozradila, že během svého působení v roli přední členky královské rodiny pomýšlela na sebevraždu. Díky memům lidé nezapomenou ani na šokovanou tvář Winfrey, když jí Meghan pohnutě sdělila, jak v Buckinghamském paláci spekulovali o barvě pleti tehdy ještě nenarozeného Archieho. Když se pak tedy na ploše třiceti minut řeší rasismus ve Velké Británii i za zdmi paláce (víte, kolik je tam obrazů či soch s motivy otroctví?) v novém dokumentu, nemá to kýžený efekt. Dokumentární sérií navíc Sussexovi nekončí – už v lednu mají vyjít Harryho memoáry.

Harry a Meghan zkrátka potřebují říct vše, obsáhle a vlastními slovy. Ještě jednou a pořádně. Kdy se cítili ponížení, kdy pod tlakem a kdy jako štvaná zvěř. Zoufale touží po pochopení, kterého se jim (soudě dle recenzí a reakcí na sociálních sítích) od diváků nedostává. Princ také sám sebe nejednou přirovnává k princezně Dianě, což může na první dojem působit prvoplánově. Zde je ale potřeba zapojit trochu více empatie. Harry je příkladem člověka, který si v dětství prošel velkým traumatem bez dostatečné psychologické péče. Často zdůrazňuje, že chce jen chránit své děti – stejně jako to chtěla jeho matka. Je evidentní, že stále zpracovává, co vše zažil, a za žádnou cenu nechce opakovat chyby předchozí generace – podobně jako tomu bývá u některých dospělých dětí alkoholiků. Komunikovat vlastní postoje je však náročné i v běžné rodině – natož v tak rigidní, jako je ta britská královská.

Meghan naproti tomu do jeho života vstoupila jako emancipovaná žena, která je zvyklá se ozvat, když se jí něco nelíbí. V dokumentu vidíme, jak už coby jedenáctiletá dívka píše dopis do společnosti, která ve své reklamě na mycí prostředek cílí jen na ženy – a uspěje: z women se stanou people. Když se jí později coby herečce nedaří dostávat zajímavé role, stejně to nevzdává. V jiném momentě zase vysvětluje, jak se učila mávat decentně po anglicku – a ne celým tělem jako bláznivá rozesmátá Američanka. To jsou záblesky, kdy dokáže vzbudit porozumění i sympatie, protože v tu chvíli působí, že už se nad své, údajně nevlídné, přijetí do královské rodiny dokázala povznést. Jenže každý následující vodopád slov prostoupený další sérií promo záběrů na šťastnou rodinu Sussexových tento prchavý pocit náklonnosti smete ze stolu.

Hlavním paradoxem Harryho a Meghan totiž je, že i když nechtějí opakovat chyby královských předků, přesně to dělají. Televizní interview se vymstilo Charlesovi, který během něj propálil, že nebyl Dianě vždy věrný, a následně i Dianě, jež v roce 1995 způsobila skandál. H & M správně předpokládají, že klíčem k nastolení psychické rovnováhy je možnost o svých pocitech a frustracích hovořit. Vybrali si ale špatné publikum. Jejich sezení během dokumentu připomínají záběry z psychologické nebo manželské poradny. Naproti nim však není chápavý terapeut, který by je postupně vyvedl z krize, nýbrž cynicky naladěný pozorovatel, který se o takovou zpověď neprosil. „Jediná rada, kterou nám rodina poskytla, je nereagujte, nepřiživujte to,“ říká v jednu chvíli pohoršeně Harry, jako kdyby mělo jít o nejhorší doporučení na světě. Divák má ale chuť zařvat: „Tak to, sakra, nedělej!“

Doporučujeme

Načíst další články