Krásné svatební šaty si zaslouží každá žena bez ohledu na velikost.

Krásné svatební šaty si zaslouží každá žena bez ohledu na velikost. Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková, David' Bridal

David's Bridal, 24 225 Kč, davidsbridal.com
Rixo, 895 GBP, rixo.co.uk
David's Bridal, 46 241 Kč, davidsbridal.com
Rixo, 475 GBP, rixo.co.uk
Asos, 160 GBP, asos.com
36
Fotogalerie

Žádné mi určitě nebudou! Jak zahnat obavy z výběru svatebních šatů?

To jsou ony! Přesně po takovém zvolání ve svatebním salonu touží asi každá nevěsta. A není divu, svatební den je pro mnohé milníkem a není nic lepšího než se během něj cítit dobře a hlavně sama sebou. Jenže realita bývá často jiná a zkoušení šatů se pro mnohé stává strašákem i dlouho před dnem D. Co za to může? Nikoliv velikost oblečení, váha či proporce, ale zbytečně nízké sebevědomí.

Přijde mi to jako včera, co jsem den před prvním lockdownem stála na peronu pražského metra a v rukou svírala podepsané dokumenty ze svatebního salonu, které říkaly, že za tři měsíce na své svatbě obleču šaty tak krásné, že se mi o nich ani nemohlo zdát. Celé mi to přišlo téměř nemožné, protože ještě nedávno jsem žila v přesvědčení, že se svou postavou nikdy žádné svatební šaty neseženu, případně mi nabídnou jen ty ze sekce pro maminky a babičky, jak se mi již jednou stalo při hledání modelu na ples. Naštěstí jsem se velmi mýlila.

TIP NA VIDEO: Jak se měnily svatební šaty během posledních 100 let?

Video placeholde

Bohužel není dodnes žádnou výjimkou, že spousta svatebních salonů nabízí jen omezené rozpětí velikostí. Nabídka je většinou nejširší pro ženy s velikostí 34 až 38, sem tam se najde nějaká ta 40 a občas jeden, maximálně dva modely ve 42 nebo 44 – kdyby se náhodou chtěla vdávat žena, co má křivky. Absurdní. Mnohokrát jsem při podobném hledání upadla do chmurných pocitů a nabyla přesvědčení, že abych vůbec mohla být nevěstou, musím nejprve zhubnout. Tlustý holky přece nikdo nechce, natož aby si je bral. A natož, aby pro ně měly šaty, v nichž si budou připadat krásné, problesklo mi hlavou nesčetněkrát.

Když jsem tedy čistě náhodou narazila na salon v pražských Vysočanech, srdce mi doslova poskočilo. Jen tak namátkou jsem na jejich webu klikla na šaty, které jsem od prvního pohledu milovala, a očekávala, že přijde další velikostní zklamání. Nepřišlo. Tento model totiž měli naopak pouze ve velikostech 44, 46 a 48. Nevěřícně jsem koukala a podívala se na další krásnou róbu, kde mě čekalo obdobné překvapení. Do salonu jsem se tedy objednala a čekala, co přijde. To bude určitě italské číslování, takže mi šaty stejně nebudou – přesně takové byly mé myšlenky ještě chvíli před tím, než jsem se ocitla v kabince. Je smutné, jak moc v sobě člověk může mít zakořeněné, že kvůli svému vzhledu není hoden stejných věcí, oblečení i zážitků jako ostatní. V salonu jsem si nakonec vyzkoušela osm modelů a seděly mi všechny. Stačilo si vybrat, ve kterých se cítím nejlíp. Nemožné se stalo skutečností.

Tato zkušenost mě přesvědčila o tom, že nádherné svatební šaty se dají sehnat v jakékoliv velikosti, střihu a tvaru. A pokud vám budou v jakémkoliv salonu tvrdit opak, nevěřte jim a už vůbec nepropadejte jakémukoliv pocitu viny, že vypadáte tak, jak vypadáte. Chyba není ve vás nebo ve vašem těle, ale v půjčovně/obchodě, který pouze odmítá rozšířit svou nabídku.

Všechny šaty byly kouzelné. Ale jen jedny byly ty pravé – tyto.
Všechny šaty byly kouzelné. Ale jen jedny byly ty pravé – tyto. | Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

Šaty dělají člověka, nebo člověk dělá šaty?

Často si myslíme, že jsme jediní, kdo řeší problémy s postavou. A nemusí jít ani o váhu. Máme pocit, že naše kamarádky a známé jsou obecně štíhlejší, mají hezčí nohy, ruce, prsa… Vždycky si najdeme něco, co nám na nás nebude připadat hezké, a své nejistoty promítneme do okolí, kterému naopak přisoudíme ty lepší vlastnosti (hezčí, štíhlejší, delší, vyrýsovanější, menší – doplňte si, co uznáte za vhodné). Výběr a zkoušení šatů je pak jeden z důležitých momentů, kdy všechny naše nejistoty o nás samých vyplynou na povrch a zdvojnásobí se.

Faktem je, že v tom nikdy nejsme samy. Podobnými nejistotami a pochybnostmi trpí drtivá většina žen. Ano, i ty, které jsou ve vašich očích dokonalé a kvůli kterým na svém těle hledáte nedostatky. Ony zase hledají nedostatky na sobě; třeba zrovna kvůli ženám, jako jste vy, neboť na vás obdivují to, co sama nedokážete ocenit. Absolutní spokojenost je jednoduše nedosažitelná.

Krásným příkladem a velkým pozvednutím sebevědomí může být anglicko-americký pořad o vybírání svatebních šatů Say Yes To The Dress, který najdete na YouTube. Popravdě jsem před svou svatbou viděla snad všechny díly a oblíbila si zejména ty britské, v nichž hlavním posláním nejsou nejkrásnější róby světa, ale právě boj s vlastním tělem, nejistota, nízké sebevědomí a pocit, že když mám křivky, nezasloužím si mít krásné šaty, ba dokonce ani takové šaty pro mne neexistují. Pokud se tedy i vy obáváte, že se při zkoušení v kabince maximálně tak rozpláčete a budete se muset dívat na své velké paže, široký hrudník a boky, je nejvyšší čas si pár dílů pustit. Nejenže se přesvědčíte, že v tom nejste sama, ale ještě si pobrečíte a dost možná začnete sebe i své tělo vnímat alespoň o trochu jinak – lépe.

Nebojte se ozvat

Zhlédnutím YouTube seriálu ale zvedání sebevědomí a hledání šatů nekončí. Pokud ve vás bují jakákoliv nejistota a obava, řekněte ji nahlas všem, které se chystáte do lovu róby zapojit. Mnozí z nás se v životě setkali s nespočtem narážek i dobře míněných rad, které ale způsobily jen další pokles sebedůvěry. S klidem proto své rodině a kamarádkám řekněte, co vás trápí, s jakými částmi těla nejste spokojená a čeho se při výběru nejvíce bojíte. A pokud nemáte problém o těchto věcech mluvit otevřeně, zmiňte je hned na začátku návštěvy svatebního salonu či obchodu. Podpora a pochopení okolí vás může jedině nakopnout a možná si uvědomíte, že v sobě řešíte věci, které ostatní vůbec nevnímají.

Stejně tak není od věci se ozvat, pokud by měly zaměstnankyně v salonu tendenci vás oblékat do něčeho, v čem se necítíte. Svatební den je o vás a musíte se cítit dobře. Nenechte si proto vnuknout, že se musíte skrývat v tunách látky, když vy to cítíte naopak, a stejně tak se nenechte přesvědčit, že musíte mít takový či onaký střih šatů, pokud to není váš styl.

Kde pořídit svatební plus size šaty?

Nejistota z výběru šatů se netýká pouze obavy z nedostatečné nabídky velikostí. Nicméně právě tento problém je většinou nejviditelnější a nejpalčivější. Nabízí se tedy otázka: Kde sehnat krásné svatební šaty ve velikosti, která nekončí číslem 42 nebo 44?

Bohužel i v dnešní době, jež si ráda dává nálepku inkluzivní, je stále základem poctivé googlování a hledání – zejména pokud chceme šaty z českého svatebního salonu. Mnohem širší nabídku pak nabízí zahraniční e-shopy. Spolehlivou volbou v tomto případě nadále zůstává e-shop Asos, který každý rok přichází s vlastní kolekcí šatů, obleků i overalů pro nevěsty, družičky a hosty. Všechny kousky ze základní nabídky najdete do velikosti 46, v sekci Plus size či Curve je pak nabídka rozšířena až do velikosti 58. Další možností je poté třeba londýnská značka Chi Chi nebo Rixo. U poslední zmíněné ale pozor – některé svatební šaty končí velikostí 44, jiné pak 48 a za šaty se po zaslání do ČR musí platit clo.

Jeden z vůbec nejkrásnějších výběrů poté nabízí e-shop David’s Bridal, který dokazuje, že šaty snů dalece přesahují jakékoliv velikostní tabulky. Až se vám tedy příště bude kdokoliv snažit vnutit názor, že do svatební róby musíte nejprve zhubnout, abyste vypadala hezky, pošlete jej třeba na tyto stránky. A vy si mezitím vyberte model dle svého gusta. Každá žena si při svém velkém zaslouží vypadat přesně tak, jak si přeje.

Nejkrásnější plus size svatební šaty najdete ve fotogalerii:

Krásné svatební šaty si zaslouží každá žena bez ohledu na velikost.
Krásné svatební šaty si zaslouží každá žena bez ohledu na velikost. | Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková, David' Bridal
David's Bridal, 24 225 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 24 225 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Rixo, 895 GBP, rixo.co.uk
Rixo, 895 GBP, rixo.co.uk | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 46 241 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 46 241 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Rixo, 475 GBP, rixo.co.uk
Rixo, 475 GBP, rixo.co.uk | Zdroj: archiv firem
Asos, 160 GBP, asos.com
Asos, 160 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 33 925 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 33 925 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 17 021 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 17 021 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Rixo, 495 GBP, rixo.co.uk
Rixo, 495 GBP, rixo.co.uk | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 26 761 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 26 761 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Asos, 239 GBP, asos.com
Asos, 239 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
Chi Chi Clothing, 195 GBP, chichiclothing
Chi Chi Clothing, 195 GBP, chichiclothing | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 16 950 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 16 950 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Asos, 145 GBP, asos.com
Asos, 145 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
Chi Chi Clothing, 195 GBP, chichiclothing
Chi Chi Clothing, 195 GBP, chichiclothing | Zdroj: archiv firem
Maya, 66 GBP, asos.com
Maya, 66 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 33 925 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 33 925 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Chi Chi Clothing, 145 GBP, chichiclothing.com
Chi Chi Clothing, 145 GBP, chichiclothing.com | Zdroj: archiv firem
Rixo, 895 GBP, rixo.co.uk
Rixo, 895 GBP, rixo.co.uk | Zdroj: archiv firem
Asos, 130 GBP, asos.com
Asos, 130 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 29 075 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 29 075 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Asos, 181 GBP, asos.com
Asos, 181 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
Rixo, 825 GBP, rixo.co.uk
Rixo, 825 GBP, rixo.co.uk | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 34 066 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 34 066 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Asos, 160 GBP, asos.com
Asos, 160 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
Chi Chi Clothing, 295 GBP, chichiclothing
Chi Chi Clothing, 295 GBP, chichiclothing | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 46 049 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 46 049 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Rixo, 750 GBP, rixo.co.uk
Rixo, 750 GBP, rixo.co.uk | Zdroj: archiv firem
Asos, 384 GBP, asos.com
Asos, 384 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
Lace & Beads, 100 GBP, asos.com
Lace & Beads, 100 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
David's Bridal, 33 925 Kč, davidsbridal.com
David's Bridal, 33 925 Kč, davidsbridal.com | Zdroj: archiv firem
Asos, 340 GBP, asos.com
Asos, 340 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
Hope & Ivy, 141 GBP, asos.com
Hope & Ivy, 141 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
Chi Chi Clothing, 265 GBP, chichiclothing
Chi Chi Clothing, 265 GBP, chichiclothing | Zdroj: archiv firem
Lace & Beads, 85 GBP, asos.com
Lace & Beads, 85 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem
Chi Chi Clothing, 200 GBP, chichiclothing
Chi Chi Clothing, 200 GBP, chichiclothing | Zdroj: archiv firem
Asos, 268 GBP, asos.com
Asos, 268 GBP, asos.com | Zdroj: archiv firem