Zdroj: Instagram @farma_vranany_hancarchiv Kristýny Dobeš Moučkové

S chutí dýní i nádechem tajemna: Nejkrásnější podzimní výlety podle redakce

Podzimní výlety mají své kouzlo, ať už díky tomu, že příroda se barví do dechberoucích odstínů, ze kterých nebolí oči, anebo díky tomu, že dortík s cappuccinem posypaným skořicí po sychravé procházce chutnají ještě lépe. Která místa si v souvislosti s podzimem oblíbila naše redakce? Máme pro vás tipy, kde si naplno užijete sezónu dýní i atmosféru městské kulturní zapálenosti, ale i kam vyrazit, když se chcete ponořit do klidu a věnovat se vlastnímu usebrání.

Za dýňovými pochoutkami: farma Vraňany

farmavranany.cz

Hospodářství rodiny Hančů, Vraňany nedaleko Mělníka, bývá označováno za jednu z nejkrásnějších farem u nás. A zatímco v létě bývají hlavním magnetem pro návštěvníky jahody, jejich samosběr a vše, co si z nich lze jen představit, na podzim se tohle místo proměňuje v dýňové království. Vraňany nicméně fungují jako areál, kde může uspokojit své zájmy celá rodina. Vedle obrovské farmářské prodejny (největší v ČR), kde si nakoupíte sezónní ovoce a zeleninu, zdejší marmelády, mošty, medy a další lokální potraviny, určitě stojí za návštěvu i Café Na Výsluní. Zde můžete ochutnat například vyhlášené farmářské chleby s pomazánkami nebo nejrůznější domácí dezerty. Fronty se zde stojí také na vyhlášenou zmrzlinu Karmenka. Součástí komplexu je i zahradnictví, kde seženete sezónní sazenice či potřebné náčiní. A rodiče s ratolestmi bezesporu ocení hřiště s prolézačkami. Farma má celoročně otevřeno od 8 do 18 hodin.

TIP NA VIDEO: Nepřekonatelný dýňový krém. Jak na něj?

Farmu Vraňany doporučuje redaktorka Ivona:„Na Vraňany se s rodinou chystáme tento víkend, ale myslím na ně už od léta, kdy jsem se o nich dozvěděla z Instagramu Taste of Prague. Jahodovou sezónu jsme bohužel nestihli, nicméně dýně a jiné podzimní ingredience mě z gastronomického hlediska lákají ještě víc. Těším se, že si tady nejen nakoupím kvalitní farmářské ovoce i zeleninu, ale že ochutnám nějaký místní lahodný zákusek – láká mě třeba nezvyklý vraňanský štrúdl nebo cokoli ve stylu pumpkin spice. Dítě už mám sice odrostlejší, ale zdejší plnohodnotné hřiště, které vypadá, jako by zde přistál kousek zábavního parku Mirákulum, by ještě mohlo mít úspěch.“

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 4

Za útulným ubytováním: Kaple sv. Markéty

kaple.cz

Už jste někdy spali v kapli? Přesně tento zážitek si můžete dopřát v penzionu Kaple sv. Markéty, který se nachází v areálu zámku Žďár nad Sázavou. Vybrat si můžete z několika pokojů, z nichž čtyři se nacházejí přímo v okouzlujících prostorách ambitu – dva dvoulůžkové pokoje najdete v podkroví a dvě studia v prvním patře, kam lze umístit i přistýlku. Místo, které oplývá fascinujícím geniem loci, podporuje i útulné vybavení – včetně gramofonu, který zde nahrazuje televizi. Zdraví můžete tužit v přilehlé sauně, vztahy skrze alsaská vína a snídani ve formě à la carte si poté můžete dopřát i do postele. Okolí nabízí řadu tras k prozkoumávání, nicméně první kroky vás bezesporu zavedou k jedné z nejvýznamnějších barokních památek u nás – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se totiž nachází jen pět minut chůze od kaple.

Kapli sv. Markéty doporučuje redaktorka Kateřina: Nádherná atmosféra Vysočiny nejsilněji vyznívá právě na podzim. Ať už se necháte unést krásou Zelené hory a původně gotického kláštera Studnice Blahoslavené Panny Marie, nebo se vydáte na pěší túru do okolních lesů, určitě neuděláte chybu, když se ve Žďáru nad Sázavou ubytujete v Kapli sv. Markéty. Když jsme místo navštívili my, celý personál hotelu zrovna lehl s covidem. Okamžitě ale nabídl různá řešení situace a vyšel nám ve všem maximálně vstříc. V hotelu jsme tak nakonec byli prakticky sami, což ovšem dokonalost ryze odpočinkové listopadové dovolené jen podtrhlo.“

Pokračování 3 / 4

Za cool architekturou: Automatické mlýny

Poslední zářijový víkend se v Pardubicích otevřely brány Automatických mlýnů – nového kulturního a společenského centra, které je výsledkem několikaleté zevrubné rekonstrukce manželů Smetanových. Autorem monumentální kubistické stavby z počátku 20. století není nikdo jiný než významný architekt Josef Gočár, který ji na pozemku při pravém břehu řeky Chrudimky vybudoval pro podnikatele Egona a Karla Winternitzovy. Dnes se v místě nachází Gočárova galerie (bývalá Východočeská galerie), městská galerie GAMPA, vzdělávací centrum Sféra nebo Café Gočár, které nabízí posezení i venku u řeky. O víkendu se zde pořádají divadélka pro děti, zatímco pro dospělé jsou několikrát denně k mání komentované prohlídky areálu. Nutno dodat, že Automatické mlýny za sebou mají první etapu rekonstrukce, ta další potrvá do roku 2026. Už nyní však aspirují na místo, kam stojí za to vážit cestu i z větší dálky.

Automatické mlýny doporučuje editorka Kristýna:„Automatické mlýny byly odjakživa architektonickou dominantou Pardubic. Kolosální industriální stavba s bohatou historií, jež tvoří značný kontrast k nedalekému historickému centru, ale dlouho chátrala. O to větší radost jsem letos v říjnu z otevření měla – moje rodné Pardubice konečně zase získaly na kulturním významu. Rekonstrukce byla neskutečně citlivá a promyšlená. Výsledkem je úplně nové centrum, kde se lidé mohou setkávat, dát si dobré jídlo, popít víno i drink a vzdělávat se. Je to místo, kde nebudete vědět, který kout vyfotit dřív. Návštěvu si užijete za plného slunečního svitu i během podzimního pošmourna, kdy mlýny získají na skvělé ponuré atmosféře. Mimochodem, až budete v Pardubicích, určitě navštivte i nedalekou kavárnu Bakla café, oběd si dejte v restauraci Nejen dvorek a poté se zastavte v kadeřnictví S Art Studio, kde vám majitelka Světlana udělá naprosto dokonalou vlasovou péči, po níž bude vaše hříva jako znovuzrozená.“

Pokračování 4 / 4

Za magickou atmosférou: hospitál Kuks

hospital-kuks.cz

Jestli na podzimu milujete jeho tajuplnou „dušičkovou“ atmosféru, pak si ji vyrazte užít do barokní perly Podkrkonoší – hospitálu Kuks. K meditativnímu rozjímání vás zde bude vybízet třeba soubor padesáti maleb nazvaný Tanec smrti, který znázorňuje, že na sklonku života jsme si všichni rovni, známý soubor soch Alegorie ctností a neřestí od Matyáše Bernarda Brauna nebo okouzlující interiér původní barokní lékárny U Granátového jablka, kterou řád bratří milosrdných založil již v roce 1743. Následně se můžete projít bylinkovou zahradou, která před deseti lety prošla rekonstrukcí a nyní uklidňuje svou geometricky ornamentální krásou, jež stylem kontrastuje se všudypřítomnou barokní vypjatostí. Tip: Třetí a čtvrtý listopadový víkend se na Kuksu konají nejen poslední letošní prohlídky, ale také tradiční vánoční trhy.

Hospitál Kuks doporučuje redaktorka Dominika:„Tuto barokní perlu se rozhodně vyplatí navštívit na podzim, její genius loci v tomto období je naprosto nepřenosný. Hospitál je obehnaný magickými sochami Matyáše Bernarda Brauna, které představují lidské neřesti a ctnosti, a celkově je toto místo stejně jako samotné baroko hodně spojené s přemýšlením nad životem a smrtí. V Kuksu na vás zkrátka dýchne spooky season v pravém slova smyslu. Jde o ideální výlet pro ty, kteří si potrpí na trochu tajemna i podivně přitažlivé mystično.“