Jak nenásilně odlehčit svůj jídelníček?

Jak nenásilně odlehčit svůj jídelníček? Zdroj: iStock.com

Plavková sezóna za rohem? Vyzkoušejte 8 tipů, jak odlehčit své jídlo

redakce Blesk pro ženy

Jsou potraviny, kterých se při dietě vzdáváme dost nerady. My vám proto nabízíme jejich lehčí variantu! Zkuste to změnit!

Plavková sezóna se nezadržitelně blíží a vy chcete mít krásnou figuru? Existují skvělé triky, díky kterým bude váš jídelníček plný dobrot, a vy se nebudete trápit výčitkami svědomí, že jste pro svou postavu nic neudělala.

Místo majonézy avokádo

Taky patříte k milovnicím majonézy? Ta se v dietě řadí mezi velké hříchy, a to pro vysoký obsah kalorií. Ve složení totiž najdete jen tuky ve formě vaječných žloutků a oleje. Domácí majonéza z domácích vajec a řepkového oleje nemusí být v malé míře pro zdraví škodlivá, ale rozhodně existuje náhrada, které byste měla dát přednost. A tou je avokádo! 

TIP NA VIDEO: Jak uchovávat avokádo, aby bylo déle čerstvé?

Video placeholder

Náš tip:

Rozmačkejte avokádo dohladka, přidejte sůl, pepř, citronovou šťávu a máte pomazánku na chléb nebo třeba právě dip.

Místo brambor celer

Brambory patří mezi oblíbené české přílohy. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, vitaminů C a B a v porovnání s jinými přílohami si jich můžete i při dietě dopřát poměrně velké množství. „Sto gramů brambor totiž obsahuje pouze osmnáct gramů sacharidů,“ uvádí Veronika Duží, expertka na výživu z Veronika.duzi.cz. Pokud se ale přece jen snažíte snížit příjem kalorií, konkrétně sacharidů, můžete brambory nakombinovat, nebo dokonce nahradit celerem. 

Náš tip:

Nakrájejte bulvu celeru na tenké proužky, v míse je smíchejte se lžičkou olivového oleje, solí a sušeným rozmarýnem a pečte při teplotě 200 °C přibližně 20 minut.

Místo smaženého květáku čerstvý

Každá z nás pravděpodobně zná smažený květák. Tahle košťálová zelenina toho ovšem nabízí mnohem víc. „Květák můžete využít jako velmi chutnou variantu rýže. Nasekaným květákem lze také nahradit mouku v těstě na pizzu nebo si připravit velice chutný pokrm ze zapečeného květáku, který je díky nízkému množství sacharidů vhodný zejména při nízkosacharidovém stravování,“ radí hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden Nutriadapt Weight Management Clinic. 

Místo burgeru žampiony

Tohle už je velký dietní očistec, vzdát se burgeru, ale za zkoušku to stojí. Žampiony portobello totiž dokážou nahradit dokonce i burgerové housky, na rozdíl od pečiva z bílé mouky jsou však plné výživných látek, a navíc jsou dietní. „Houby mají obecně vysoký podíl vody a díky tomu velmi málo kalorií. Kromě zmiňovaného burgeru si klobouky žampionů můžete naplnit sýrem, mletým masem nebo zeleninou,“ říká Tereza Havrlandová, zakladatelka společnosti Lifefood zabývající se výrobou raw produktů.

Místo klasických lasagní lilkové

Lilek obsahuje podobné živiny jako cuketa. Seženete ho v různých barevných variantách a při jeho použití coby přílohy výrazně snížíte obsah kalorií ve svém jídle. „Jednou z možností je lilek vydlabat a naplnit podle vaší chuti například kuřecími nudličkami, sýrem nebo grilovanou zeleninou. Dá se z něj upéct také pizza nebo lilkové lasagne – zapečený lilek,“ dává svůj tip na úpravu této všestranné zeleniny Monika Bartolomějová.

Jak na to:

Potřebujete (na 2 porce): 

1 větší lilek sůl a pepř 

200 g sýra ricotta 

1 lžíci strouhaného parmazánu 

1 stroužek česneku

1 lžíci olivového oleje 

240 g loupaných sekaných rajčat v plechovce čerstvou bazalku 

Postup: 

Lilek nakrájejte podélně na asi 1,5 cm tenké plátky. Posolte je a nechte vypotit. Osušte. Ricottu smíchejte s nastrouhaným parmazánem a ochuťte prolisovaným česnekem a pepřem. Lilky opečte na  troše olivového oleje na  pánvi. Každý plátek pomažte ricottovou pomazánkou a zaviňte. Omáčku připravte smícháním rajčat z plechovky a natrhané bazalky. Chvíli povařte a dochuťte solí, pepřem a trochou olivového oleje (můžete přidat i cibuli a česnek). Lilkové závitky vyskládejte do zapékací mísy a přelijte rajčatovou omáčkou. Pečte v troubě při 180 °C asi 25 minut. 

Místo másla žervé

Kolem másla se vedou neustálé diskuse, zda se jedná o vhodnou potravinu, či nikoli. Rozhodně byste se ho neměla bát, naopak je třeba ho upřednostnit před margaríny, které jsou často plné nasycených mastných kyselin. Ale namazat si chléb máslem může pro mnohé znamenat, že si tímto vyčerpaly svůj půldenní příjem tuků. Nahraďte proto máslo kvalitním žervé, které už existuje i se sníženým obsahem tuku. Smíchat ho můžete navíc i se zeleninou, vytvoříte si tak osvěžující pomazánku. Na rozdíl od másla navíc obsahuje i vyšší množství bílkovin, které jsou pro hubnutí nepostradatelné. 

Místo řeckého jogurtu tvaroh

Ačkoli řecký jogurt mezi zdravé potraviny rozhodně patří, neuškodí vám ho jednou za čas vyměnit za tvaroh nebo jogurt typu skyr, který obsahuje až třikrát více bílkovin a výrazně nižší podíl tuku. 

Místo kynutých knedlíků tvarohové

Jelikož se blíží období čerstvého ovoce, určitě budete dělat i oblíbené ovocné knedlíky. Ty můžete ale zkusit místo klasických kynutých udělat tvarohové, kam přidáte i trochu špaldové mouky místo klasické bílé. Budete mít mnohem zdravější a lehčí variantu. 

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 05/20.

Doporučujeme

Načíst další články