Ředkvičky pro spokojený žaludek

Ředkvičky pro spokojený žaludek Zdroj: Favi online s.r.o.

TOP 3 jarní potraviny pro vaše zdraví (a co s nimi v kuchyni)

Když jsou potraviny zrovna v sezóně, mají nejlepší chuť, nejvíce živin a zpravidla je lze v obchodech pořídit levněji. Vybrali jsme 3 potraviny, které se sklízejí zrovna teď na jaře, podpoří vaše zdraví a v kuchyni se s nimi dá doslova kouzlit.

 1. Ředkvičky pro spokojený žaludek

Ředkvičky jsou plné vitaminu C, kyseliny listové a draslíku. Působí příznivě na střeva, čistí žaludek a dokonce zlepšují chuť k jídlu. Doporučují se nejen při zácpě, ale například i při různých zánětech žaludku (gastritidě). A jak je využít v kuchyni?

  • Skvěle chutnají čerstvé - samotné, nebo v sendviči.

  • Příjemně osvěží pomazánky, například vajíčkovou nebo vyzkoušejte smíchat nastrouhané ředkvičky s máslem a lučinou.

  • Listy zpracujte do polévky: jednoduše je opečte na tuku v základu spolu s ostatní zeleninou.

  • Zkvaste je! Plátky ředkviček a česneku lehce osolte, zalijte převařenou vodou a uzavřete do sklenice. Za tři až pět dnů budou příjemně zkvašené a vy uděláte dobře svému mikrobiomu díky bakteriím mléčného kvašení. V lednici vydrží týdny až měsíce

Věděli jste, že typickou štiplavost ředkviček způsobují glykosidy, s jejichž pomocí se rostlinka chrání před ožíráním zvířaty?

2. Jarní cibulka udrží tlak i cholesterol v normě

Jak už název napovídá, tohle je typická jarní zelenina! Kromě vitamínů A, B, C nebo K obsahuje i minerály jako hořčík, vápník, fosfor nebo draslík. Jako antioxidant snižuje riziko srdečních onemocnění, a jak už jsme zmínili v nadpisu, pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. A pozor, díky schopnosti udržovat krevní cukr v normě je skvělá i pro všechny diabetiky. A jak jarní cibulku využít v kuchyni?

  • Kolečka cibulky přidejte do salátů, polévek, pomazánek nebo na chleba.

  • Využijte ji při fermentování – jarní cibulka nesmí chybět v kimči, ale báječně osvěží i další směsi kvašené zeleniny.

  • Cibulka lehce zpěněná na másle je skvělá posypka brambor s tvarohem, resp. balkánským sýrem.

Tip: Aby vám dlouho vydržela, udržujte ji v chladu a vlhku. Například na nějaké tmavší místo na kuchyňské lince postavte sklenici s vodou a cibulku do ní dejte. Můžete ji nechat i vykvést, pořídit pěknou vázu a využít zároveň jako dekoraci. Pokud ji ani tak nestíháte zpracovat, zmrazte ji. Předtím ji ale pořádně osušte, nakrájejte a dejte do sáčku, ze kterého vytlačíte všechen vzduch. V mrazáku vydrží další tři měsíce.

3. Medvědí česnek pročistí organismus

Tahle bylinka dost možná roste někde ve vašem okolí – daří se jí na vlhkých místech a její listy se začínají objevovat už koncem února. Tak pokud jí najdete, neváhejte a pár listů si utrhněte. Oproti klasickému česneku je jemnější a její léčivé účinky naopak silnější. Výborně působí na trávení: funguje proti nadýmání, na bolesti břicha a proti průjmům. Navíc ozdravuje střevní mikroflóru, likviduje všemožné parazity a střevo dezinfikuje. Jde tedy o perfektní potravinu pro jarní očistu. Zároveň je medvědí česnek dobrý i na ledviny, krevní obraz a tím výčet pořád nekončí...V kuchyni se s ním dá dělat víc, než si myslíte!

  • Přidejte ho do salátu a zakápněte olivovým olejem.

  • Rozmixované listy použijte jako část marinády na maso.

  • Vyzkoušejte omáčku na těstoviny: Na másle zpěňte pokrájené listy, přidejte trochu bílého vína a počkejte, až se alkohol odpaří. Pak zjemněte smetanou a sýrem.