Se syndromem podvodnice se potýká víc žen, než myslíte

Se syndromem podvodnice se potýká víc žen, než myslíte Zdroj: Shutterstock

Čím víc se vám daří, tím míň si věříte? Vítejte v klubu podvodnic!

Po úspěchu, ať už v osobní či pracovní sféře, touží snad každý. Jakmile tedy nějakého dosáhnete, očekáváte vlnu radosti. Ta se ale často nedostaví. I když jste vynaložila spoustu úsilí, máte stejně pocit, že to byla jen otázka štěstí. Zní vám tyto pochybnosti povědomě? Možná jste v pasti syndromu podvodnice!

Co je to syndrom podvodnice?

Tento syndrom byl psychology poprvé popsán v roce 1978. Byl označen jako stav, kdy ženy i přes své studijní a pracovní úspěchy zůstávají přesvědčené, že vůbec nejsou tak nadané, jak si ostatní myslí, a že vlastně jen balamutí své okolí. Původně byla tato „diagnóza“ připisována pouze ženám, ale novější výzkumy naznačují, že se týká i mužů – nicméně ženy stále výrazně převyšují, prožívají ho intenzivněji a mnohem více je omezuje.

S tímto syndromem se setkaly i významné osobnosti, například Sheryl Sandberg – první žena Facebooku. Dnes jejím radám naslouchají tisíce lidí. Vidíte ji jako úspěšnou, chytrou ženu s množstvím znalostí a zkušeností. Rozhodně byste neřekli, že o sobě někdy pochybuje. Pak se ale začtete do její knihy Opřete se do toho a hned na začátku se dozvíte, že i ona se stala obětí syndromu podvodnice.

Jednou to praskne

Pocit provinění je pouhým symptomem většího problému – neustálého podkopávání sebe sama a podceňování svých schopností. „Mnoho žen se cítí jako podvodnice, když je ostatní chválí za jejich úspěchy. Místo toho, aby pochvalu přijmuly a cítily se jí hodny, si odmítají přiznat svou zásluhu a cítí se provinile, jako by se někde stala chyba. I když jsou odbornicemi ve svých oborech a jejich zásluhy jsou obrovské, nejsou schopny ze sebe setřást pocit, že dříve nebo později všechno praskne a vyjde najevo, že jsou pouze šejdířky s omezenými schopnostmi a znalostmi,“ poukazuje na ženskou problematiku doktorka Peggy McIntosh z Wellesleyských center pro ženy.

| Zdroj: Shutterstock

Ženy se podceňují, muži naopak

Mnoho žen, které prožívají muka pochyb, najdete mezi manažerkami, ředitelkami, chytrými a vzdělanými osobnostmi. Všichni kolem vidí jejich schopnosti a inteligenci, jen ony samy ne. Četné výzkumy napříč různými odvětvími prokázaly, že ženy často hodnotí svůj výkon jako horší, než ve skutečnosti je, zatímco muži ten svůj nadhodnocují. Když budou na stejnou pozici moci dosáhnout muž i žena, oba s 80% kvalifikací, bude v jejich přístupu diametrální rozdíl. Zatímco muž bude pevně věřit svým schopnostem, i když nejsou stoprocentní, žena možná na pohovor ani nepůjde, neboť nabyde přesvědčení, že její kvalifikace není dostačující.

Jak z toho ven?

Tenhle problém rozhodně nevyřešíte ze dne na den. Zbavit se toho vtíravého pocitu, že na něco nemáte, vyžaduje dlouhodobou aktivní práci. Začněte tím, že si sepíšete své silné stránky, zkušenosti a vzdělání. Tenhle seznam pak noste neustále u sebe. Před každou náročnou situací, ve které obvykle sklouzáváte k pochybnostem, si svoje kvality připomeňte. Díky tomu půjdete do každé výzvy o trochu sebevědomější, až nakonec syndrom podvodnice úplně vymizí.

Doporučujeme