Při úklidu si stanovte takzvané zóny a jim vyhraďte jednotlivé úklidové pomocníky. V praxi to znamená, že nebudete mýt umyvadlo v koupelně stejným hadříkem jako kuchyňské skříňky a podobně.
Profesionálové je tradičně rozlišují podle barev zobrazených na ilustrační fotografii a někteří výrobci jim přizpůsobují barvy obalů úklidových prostředků. Zaměřte se i na opomíjená místa, jako je klávesnice počítače nebo okolí odpadkového koše.
Žlutá zóna patří koupelně. Nepotřebujete tu nejsilnější prostředky, ale je nutné účinně zlikvidovat bakterie i plísně.
Zelená zóna je kuchyňská. Povrchy nejsou tak zamořené jako v koupelně a na toaletě a stačí tedy lehká dezinfekce.
Jednoznačně nejnebezpečnější, a proto červenou úklidovou zónou, je toaleta. Tady je potřeba dodržovat přísné zásady.
Modré zóny jsou z hlediska úklidu hygienicky nejméně nebezpečné a patří do nich ložnice, obývací pokoj, ale i třeba chodba.
Pařte a vysávejte
Bez chemie, zato s odpovídající technikou, můžeme postupovat s populárními parními čističi. Při jejich výběru ale mějme na paměti, že málokdy odvedou lepší práci než kartáč a horká voda, navíc u některých materiálů, jako jsou třeba textilie, hrozí i tím, že se nečistota dostane hlouběji.
Dřevu zase spíše uškodíme, než abychom ho vyčistili. Pára se hodí hlavně na sanitární zařízení, obklady, trouby na pečení a podobně. Samozřejmě že bude záležet na tom kterém modelu a jeho schopnostech, nikdy však nestavme na schopnostech prodávajícího, který za pár korun slibuje domácnost bez poskvrnky.
Totéž můžeme zopakovat o robotických vysavačích. Když už si chceme nějaký pořídit, nepočítejme s tím, že levné modely nám nějak pomohou, naopak budou spíš vyžadovat pomoc od nás. I u těch dražších si musíme rozvážit, zda se do našeho bytu hodí, jestli zvládnou kromě laminátové podlahy i parkety a koberce, zda překonají nízký práh, jak často se musejí vysypávat či zda i o to se postará jejich dokovací stanice.
Smiřme se s tím, že na velký úklid si stejně musíme pořídit vysavač, který vezmeme do ruky a kromě elektřiny spotřebujeme i trochu toho našeho tuku. Tady je rada, jaký si pořídit, ještě obtížnější.
Při výběru se nesmíme řídit jeho příkonem jako hlavním parametrem, zajímat nás bude sací výkon, ale pro něj nejsou stanovena jednotná kritéria. Ve vyšší cenové hladině u známých značek prostě počítejme s tím, že je dostačující.
Odpovídající model vyberme podle rady z odborné prodejny (známé značky mívají ve velkých městech svá předváděcí střediska, showroomy) a podle zařízení bytu, o které budeme s vysavačem pečovat. Nemá cenu radit, jestli sáčkový, bezsáčkový, nebo vodní vysavač, důležité je, aby si poradil s roztoči i zvířecími chlupy, zvládl lamino, koberce a čalouněný nábytek. Rozsah našeho trhu rozhodně výběr neomezí.
Článek připravil časopis Bydlení Stavby Reality.