Letos vaše vnitřní hodiny nic nerozhodí: Jak zvládnout změnu času?
Posun času má na člověka a jeho organismus velký vliv. Někdo změnu přijímá jednodušeji, pro někoho to může ale znamenat minimálně týden únavy, podráždění a nechutenství. Pokud se vám ale podaří dodržet několik jednoduchých doporučení, můžete to zvládnout levou zadní. A kdoví? Možná se za pár let dočkáme už jen jednoho správného a přirozeného času.
I když se to většině z nás nelíbí, blíží se opět neděle, kdy dojde ke změně času. Každý rok je to stejné a poslední březnovou a říjnovou neděli se čas posouvá. Možná patříte mezi ty šťastlivce, kterým je změna času úplně jedno, a kdybyste si nemuseli přenastavit hodinky, tak ani nic nezaznamenáte. Je ale hodně lidí, u kterých má tato změna neblahý vliv na jejich organismus a denní biorytmus.
Kdy se v roce 2024 mění čas?
V roce 2024 si hodinky posuneme o hodinu dopředu v noci na neděli 31. března. Na zimní čas, tedy ten přirozený, si pak počkáme do 27. října 2024.
TIP NA VIDEO: Jak lépe spát? Královny pořádku se ptají koučky Michaely Tetzeli
Vliv na člověka a jeho organismus
Mnoho lidí se po celém světě zabývalo otázkou, jaký vliv má posun času na člověka a jaké jsou účinky na jeho zdraví. Bylo vydáno mnoho studií od odborníků, kteří se zabývají zdravím a psychikou člověka. Největší problémy nastávají u seniorů, menších dětí a lidí, kteří mají oslabenou imunitu či nějaké chronické onemocnění.
Z výzkumů vyšlo najevo, že po změně času má velká část populace problém se spánkovým rytmem. Organismus člověka je více unavený, může se nám snížit imunita a špatně se soustředíme. To vše vede ke sníženým fyzickým výkonům a rozhodí nás každá maličkost. V zaměstnání to pak znamená, že jsme méně aktivní a děláme více chyb. Citlivější jedinci trpí častěji na bolesti hlavy, jsou ve stresu, a mohou mít dokonce příznaky pásmové nemoci.
Nejrůznější statistiky také poukazují na to, že v období zhruba týden po změně času je více dopravních nehod, sebevražd, infarktů, potratů a pracovních úrazů.
Pokud srovnáváme přechod na letní a zimní čas, pak je jednodušší změna času v březnu. Člověk je více na sluníčku, což se pozitivně odráží na jeho psychice a může to vést k celkově lepší kondici. Více slunce má také vliv na hladinu cholesterolu a kyseliny močové v těle. Snižuje se také srážlivost krve.
Jak se vypořádat se změnou času?
Posun času vám možná nedělá dobře. Nemůžete se pořádně vyspat, jste unavení, bez nálady a nervózní. Není nic jednoduššího než se tedy na posun připravit předem. Většinou trvá týden, než se vám podaří dostat opět do formy a na nový čas si zvyknete. Zkuste dodržovat několik základních pravidel, která mohou mít velké účinky na vaše zdraví a psychiku, už před plánovanou změnou času.
První den po změně spěte tak, jak potřebujete. Nedívejte se na hodinky a důvěřujte svým biologickým hodinám.
Několik dnů před změnou si postupně posunujte čas, kdy chodíte spát a kdy vstáváte. Snažte se tak pomaličku dosáhnout času, který nastane po změně.
Pokud potřebujete, dopřejte si před spaním relaxaci a zklidnění. Dejte si horkou vanu, čtěte si knížku nebo si zajděte na klidnou procházku. Poslední jídlo si dejte tři hodiny před plánovaným spánkem.
Pokud jste zvyklí žít aktivně, nebojte se dopřát si to, co milujete. Jděte si zasportovat, zacvičit nebo zaběhat. Když budete příjemně unavení, bude se vám dobře usínat.
Na víkend změny času si nic neplánujte, necestujte a vyhněte se větším akcím. Raději si dopřejte klidový režim.
Pokud je to ve vašich silách a možnostech, odpočívejte a relaxujte vždy, když to vaše tělo bude potřebovat. Vyhýbejte se stresu a krizovým situacím. Pokuste se to dodržet alespoň týden po změně času.
Myslete pozitivně, radujte se z maličkostí, buďte v blízkosti lidí, které máte rádi. Dívejte se dopředu a hledejte za vším to dobré.
Zvažte možnost užívání potravinových doplňků, jako je kyselina listová, hořčík, riboflavin, železo, kyselina pantothenová a vitamíny B6, B12 a C.
Pozitivní účinky na zdraví mají simulátory slunečního svitu a horského sluníčka. Při přechodu na zimní čas si tak můžete prosluněné chvilky užít v pohodlí domova.
Milovníci technologií se mohou napojit na nejednu chytrou aplikaci, která bude sledovat jejich spánek. Vyhodnotí jeho kvalitu, jednotlivé fáze, a dokonce vás dovede v pravou chvíli probudit.
Kdy a jak se mění čas?
Na změnu času se musíme připravit dvakrát ročně. Na podzim je to poslední neděle v říjnu a na jaře připadá změna na poslední neděli v březnu. Jaro posouvá čas o jednu hodinu vpřed, podzim zase vrací čas o hodinu nazpět. Pravidelně se tak už několik desítek let mění čas z letního na zimní a obráceně.
Čas se v průběhu roku začal měnit už za 1. světové války. Od té doby prošla změna času několika úpravami, ale nyní k ní dochází po celé Evropské unii stejně. Je to vždy březen a říjen. Změna probíhá dokonce i v USA nebo Kanadě.
Který čas je pro nás přirozený? A jaký je správný čas? Letní, nebo zimní?
Správný a pro člověka přirozený čas je ten zimní (podzimní). Oficiálně je nazýván středoevropský (standardní, běžný) čas. Hodinky podle něj běží 5 měsíců, poté dochází k posunu času vpřed a začíná platit letní čas.
Opakovaný posun času však nemá dobré účinky na zdraví člověka. Nejenom z tohoto důvodu se již několik let mluví po celé Evropské unii o jeho zrušení. Z výsledků veřejné ankety v rámci EU vyšlo najevo, že až 84 % respondentů by střídání času opravdu zrušilo. Členské země se proto měly dohodnout, který čas chtějí používat. Bohužel se tak zatím nestalo a shoda se dosud nenašla. Na stanovení toho jednoho, správného a přirozeného času si tak budeme muset ještě počkat minimálně do roku 2026. To je nový termín od EU.