11 modelek 50+, které boří předsudky na módních přehlídkách

Že musí být modelka mladá a štíhlá... si stále myslí většina návrhářů a značek. Ale mění se to – sice pomalu, ale jistě. Naposledy překvapil jinak hodně konzervativní návrhář Tommy Hilfiger, jehož přehlídku si pro sebe doslova ukradla sedmdesátiletá jamajská modelka, herečka a zpěvačka Grace Jones. 

Americký návrhář Tommy Hilfiger svou první pařížskou přehlídkou minulý týden hodně překvapil. Ačkoli navrhuje oblečení i pro tělesně postižené, jeho klasické ready-to-wear kolekce vždy prezentovaly standardně vysoké, štíhlé a podobně vypadající modelky. Nyní však spojil síly s dvaadvacetiletou zpěvačkou a herečkou Zendayou a jejich společnou kolekci inspirovanou 70. léty najednou předváděly modelky různých tónů pleti, tvarů i dat narození.

Vrcholem bylo angažování jamajské zpěvačky, herečky a modelky Grace Jones. Kdo viděl video z této show, musel mít pocit, že sleduje parket ve vyhlášeném klubu Studio 54 a tančící modelce je maximálně pětatřicet. Tak neuvěřitelně to sedmdesátiletá Grace rozjela!

I když je diverzita v módním průmyslu velkým tématem, značky, které pravidelněangažují modelky rozdílného vzezření a věku, jsou stále v menšině (za všechny výjimky jmenujme třeba irskou návrhářku Simone Rochu, americké duo Eckhaus Latta nebo značku sportovního a plavkového oblečení, která boří stereotypy na newyorském fashion weeku).

Na druhou stranu ty, které se křečovitě drží svého unifikovaného konceptu krásy, jako třeba Victoria's Secret, se pomalu začínají dostávat do problémů (značka plánuje v Americe zavřít přes padesát obchodů kvůli propadu v tržbách). Do věku padesáti let pomalu a jistě dozrávají i největší hvězdy modelingu 90. let, a tak můžeme směle doufat, že nejen tělesná, ale i věková bariéra jednou úplně přestane existovat.

Zatím se podívejte do fotogalerie, které slavné i méně známé modelky prošlapávají cestu do budoucnosti!