Zraněná a zklamaná: Co dělat, když jste po letech zase single?

Když se vám rozpadne dlouholetý vztah, je to, jako by vybuchla nálož. Najednou nic není jako dřív. Jak se po takovém zlomu znovu vyhoupnout do sedla a dát šanci novým vztahům? 

Čím náročnější rozchod nebo rozvod máte za sebou, tím to může být pochopitelně horší. Uvnitř jste zraněná, zklamaná, „rozbitá“. A pokud vztah skomíral roky, pak také tak nějak unavená a citově vyprahlá. Emoce si u vás podávají dveře. Jednou jste otrávená ze všech chlapů světa, jindy byste dala cokoli za něčí blízkost. Jednou taháte kapesník za kapesníkem, jindy koketujete jako o život, abyste si po těch letech mohla znovu užívat. Po rozchodu je to nahoru a dolů. A vy se přitom potřebujete dívat jen jedním směrem: dopředu! Bez sebelítosti i bez předsudků vůči novým vztahům.

Emoce v plné palbě

Nejdřív si ale pojďte „uklidit“. Co zůstalo po „ex“? „Bývá to zklamání, smutek, naštvání, obviňování i sebeobviňování. Pokud mluvíme o tom, kdo byl opuštěn, může mu rozchod přinést i nižší sebevědomí, nejistotu či nedůvěru,“ vypočítává psycholožka Mgr. Alex Hrouzková, Ph. D. (www.alexhrouzkova) to, co vám v první fázi může bránit pustit se do dalšího vztahu. Je jasné, že chvíli potřebujete v podstatě truchlit. Partner byl nedílnou součástí života a najednou tu není. A zprvu bývá také těžké uvěřit, že ještě přijde láska, že budete stát někomu za tak silný cit, anebo že potkáte někoho, kdo bude stát za ten cit vám. Dočasně jsou pochybnosti namístě, ale napořád sama? Zkuste si vzpomenout na motýly v břiše, na intenzitu láskyplného objetí, na pocit, když vám někdo napsal, že bez vás nepřežije den, na společné výbuchy smíchu, sdílení… Vzpomeňte si na to, co znamená být dva v tom nejlepším smyslu slova. A pokud jste něco takového (dlouho) neměla, věřte, že konečně může přijít ten, který vám to dá.

Život plný mužů

Mohu-li soudit podle zkušeností těch, které prošly koncem vztahu a daly šanci dalšímu, příchod nových mužů je celkem příjemně zaskočil. Často se „jako na zavolanou“ vynořil bývalý ctitel, který jako by jim měl připomenout, že láska tady byla vždycky a zase bude. Nebo přišlo hned několik nových mužů! Z takových románků nic obyčejně nevzniká, ale zanechají stopu milostného „ševelení“, které umí fungovat jako vzpruha pro celé vaše já. Pro holčičí sebevědomí i odvahu jít dál. Neodbývejte tyhle příležitosti. Protože moct si užívat je po rozchodu jedna z těch příjemných věcí – když už cítíte, že na to máte. A nikde není psáno, že po letitém vztahu musí přijít další letitý. Románky jsou fajn. Mají jen jedno „ale“: jejich četnost by neměla křičet „jsem zoufalá“. Protože to pak vypadá na nezahojené rány.

Článek pokračuje na další kapitole. >>>