...

... Zdroj: iStock.com

Začněte s partnerem znovu mluvit o sexu! 7 rad, jak na to

Vlastní manžel může být někdy přesně ta osoba, se kterou je mluvit o sexu nejtěžší. Zvlášť, když je to už pár let, co jste to (mluvení) zkusili naposledy. Víme, jak znovu začít. Protože chcete-li sex spolu prožívat, je dobré občas i o něm mluvit.

Debaty o sexu – když pomineme ty, které se vedou v kruhu kamarádek, a zaměříme se jen na intimní rozhovory s člověkem, se kterým sexualitu sdílíte – jsou někdy stejně ošemetná záležitost jako sex samotný. „Dlouhodobé mlčení na toto téma sexuální vztah pozvolna zabíjí, stejně jako všeříkající výlevy bez ohledu na city toho druhého anebo nekonečné hnidopišské teoretické diskuse,“ říká francouzský sexuolog Sylvain Mimoun. V páru totiž neexistuje jiná intimita než ta, kterou prožívají oba dva společně. Jak ji (znovu) uvést v život?

1. Správně to načasujte

Ne, opravdu se moc nehodí, abyste začali mluvit o své (ne)spokojenosti v sexu přesně ve chvíli, kdy jste se dozvěděli o obřím nedoplatku za plyn nebo když jste se kvůli něčemu pohádali. Zvolte okamžik, kdy budete v klidu a vaše emoce nebudou vyšponované na maximum. Jedině tak ze sebe oba vydáte to nejlepší. A postupujte polehoučku, protože nikdy nevíte, kdy narazíte na téma, které je pro toho druhého bolestivé. To se může stát naprosto nečekaně a z důvodů, kterým třeba vůbec nebudete rozumět.

2. Začněte ujištěním

Slibte svému protějšku, že ho nechcete nijak ranit nebo se do něj navážet, ale zlepšit váš sexuální vztah. Pokud se toho oba dva dokážete držet, máte šanci, že váš rozhovor bude mít smysl.

3. Nevíte o něm všechno

To, že s někým léta žijete, ještě neznamená, že ho znáte skrz naskrz. A v sexu to platí dvojnásob. Připusťte, že o svém partnerovi možná mnohé nevíte. Nepředpokládejte, že dokážete uhodnout každou jeho myšlenku, že mu takzvaně vidíte do hlavy. Pěstujte aktivní empatii a hlavně se ptejte a pozorně naslouchejte tomu, co vám odpoví. A se svou reakcí nespěchejte. Někdy je to nejdůležitější partnera vyslechnout.

4. Vynechte ANO nebo NE

Pokud je to možné, vyhněte se otázkám, na které se dá odpovědět jednoduše ano/ne. Zejména pokud váš mužský protějšek neoplývá výřečností, klaďte mu spíše otevřené otázky: „Jaké to pro tebe je, když...“ „Co si myslíš o tom, že...“

5. Začněte u sebe

Je-li pořád ještě potřeba partnera rozpovídat, mluvte o sobě a o svých pocitech. A držte se striktně v první o sobě, říkejte „já cítím...“ nebo „já si připadám...“. Zejména se vyhněte větám začínajícím „Ty nikdy...“ nebo „Ty vždycky...“ Nic nedokáže tak rychle uhasit veškeré intimní jiskry a naopak odpálit hádku.

6. Soustřeďte se na přítomnost

Nevytahujte donekonečna znovu a znovu problematická témata z minula. Neobviňutje svého partnera ani sebe sama za něco, co se stalo před několika lety. Soustřeďte se na to, co je teď a tady, a jak můžete svůj sexuální vztah vylepšit do budoucna.

7. Nejdřív jednejte, až potom přemýšlejte

Tahle rada možná zní trochu paradoxně, protože ve většině oblastí života se moc nevyplácí. Jde o to, aby se z vašeho rozhovoru nestala vysilující teoretická debata s cílem pojmenovat „problém“. Taková diskuse by ale vaši intimitu mohla ještě přidusit. Lepší proto je se v rozhovoru soustředit na pozitivní impulzy, jako jsou zatím nevyřčené sexuální fantazie, nevyzkoušené praktiky nebo neprozkoumané možnosti. Nebuďte jako dva právníci u soudu. Zůstaňte hraví a otevření jeden druhému.

Článek vyšel v lednovém čísle časopisu Moje psychologie. Aktuálně je na stáncích únorové vydání se Světlanou Witowskou na titulce. Objednat si ho můžete i přes iKiosek.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie

Doporučujeme

Načíst další články