Zdroj: promo

Strašák jménem nevěra: Jak jí odolat, když zaklepe na dveře našeho vztahu?

I když všichni známe rčení, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše, ne vždy jde snadno aplikovat v reálném životě. A ve vztazích to platí obzvlášť. Vášeň totiž nepracuje na racionální bázi a někdy je snadné jí podlehnout. Co dělat, když se naše mysl zatemní a náš hormony zblblý mozek se chce podřídit roztouženému tělu? Jak předejít zlomenému srdci, vyvarovat se zradě a zamezit nevěře?

Definujte si, co to je

Nejdříve se ptejme, co to vlastně nevěra je? Obecná definice zní: milostný poměr mimo manželství či vztah. Jedná se ale pouze o sexuální fyzický akt? Nebo v tom musí být zahrnuty i city? Je nevěra líbání? Či flirtování? Někteří za nevěru považují i to, když se partner dívá na porno. A některé ženy zase neodpouštějí úlet s kolegyní, ale přimhouří obě oči, když manžel navštíví podnik se sexuálními pracovnicemi. Zkrátka nevěra pro každého znamená něco trochu jiného. Ujasněte si proto ze všeho nejdříve sama pro sebe, co už z vašeho pohledu nevěra je, a co naopak ještě ne.

TIP NA VIDEO: Může opravdu fungovat otevřený vztah?

Stanovte si hranice

Někdy to opomíjíme, ale je velmi důležité, abyste si hranice nevěry stanovili spolu s partnerem. Psycholog Jiří Valášek doporučuje jasně a co nejkonkrétněji definovat, co ve vašem vztahu spadá či nespadá do kolonky nevěra. Jde výhradně o sex? Nebo jsou to i flirtující SMS s kamarádkami? Drink s kolegyní? Nebojte se být maximálně otevření, nebojte se o tomto tématu s partnerem mluvit, upřímně se zeptat, upřímně odpovědět.

Podle Jiřího Valáška je dobrým začátkem konverzace, třeba dotaz na partnerovu milostnou historii. Jak například vnímal téma nevěry ve svých předešlých vztazích? Znamenal pro něj vztah dvou lidí vždycky to, že jsou jeden pro druhého exkluzivní? Mění se v průběhu času jeho postoj k těmto otázkám? A jak to vnímá v souvislosti s vámi?

Příští stanice: Nevěra

Ať už ale vnímáte nevěru tak či onak, je důležité se zajímat, proč k ní vlastně dochází. Proč už někomu náruč partnera najednou nestačí, přestože po ní ještě třeba nedávno tolik toužil? Odborníci tvrdí, že je za tím několik hlavních příčin. Jednou z nich je obecná nespokojenost ve vztahu, který se ocitne v bodě, kdy přestává být pro jednoho z partnerů ideální, a ten o něm začíná pochybovat.

Otevřenější nevěře je člověk také tehdy, když se ve vztahu dlouhodobě necítí sexuálně uspokojený, a navíc třeba ze strany partnera vnímá méně pozornosti. Pak stačí, když potká někoho, kdo v něm zažehne zapomenutý žár, a dotyčný – omámen pokušením – podléhá. Snadnější cestou k nevěře jsou i situace, kdy je naše morálka v oslabení: například opojená alkoholem, zatemněná vztekem, podlomená smutkem či omámená vzrušením.

Nejlepší je prevence

Netřeba zdůrazňovat, že důsledky nevěry (ať už provalené, či utajené) mohou být fatální. I proto bychom se měli zajímat o to, jak odolat něčemu, co by nám mohlo definitivně narušit náš vztah nebo přinejmenším hodně potrápit svědomí. Psycholog Jiří Valášek radí, že v momentě, kdy si uvědomíme, že nám s partnerem není tak dobře jako dříve, a zároveň se přistihneme, že začínáme vyhledávat společnost mimo náš vztah, je důležité začít racionálně pátrat po příčině našeho počínání. Začít situaci řešit dříve, než bude pozdě.

Rozhodně to neberte jako frázi ze vztahové příručky, ale hlavním (a nejspíš jediným) klíčem k úspěchu je otevřená komunikace. Třebaže to může být nepříjemné nebo i zraňující, je potřeba s partnerem najít a pojmenovat příčiny nespokojenosti, a pokud chcete vztah udržet, vše začít neprodleně řešit.

Lepší vrabec v hrsti…

Mnohdy se jako prevence nevěry osvědčuje, že si uvědomíme, o co bychom jednorázovým povyražením mohli přijít a co vše to může způsobit. Stojí ta muka, ty výčitky a špatné svědomí za to? Není moje fascinace zajímavým mužem, kterého jsem potkala při venčení psa v parku, jenom odrazem toho, že mi ve stávajícím vztahu chybí dostatek zájmu o mě jako o ženu? Není lepší vložit energii do vztahu, který mám, říct partnerovi, jak se cítím a že by to asi chtělo něco změnit?

Jistě není namístě se v každém vztahu utěšovat tím, že je lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše, protože některé vztahy jsou neudržitelné, ale bořit kvůli pár pomíjivým okamžikům něco, co s partnerem nějakou chvíli budujeme, je zbytečný risk. Jistě ne vždy má rozum nad naší touhou navrch (a v lásce to platí dvojnásobně), ale v otázce nevěry bychom si všichni měli vzít rozum za svého spojence, protože nám pomůže předejít zradě.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie

Doporučujeme

Načíst další články