Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Emoce a nevěra: Dokážeme udržovat intimní vztah, aniž bychom se zamilovali?

„To nic neznamenalo, byl to jen sex.“ Tato velmi oblíbená věta lidí, kterým se nepovede ututlat nevěru, je povědomá snad všem. Ale skutečně může někdo oddělit city od intimních radovánek? Jak velkou roli hrají při nevěře emoce a které konkrétně nás vedou k hledání uspokojení mimo vztah?

Říká se, že spát s někým dalším úplně bez emocí, z čistě fyzických důvodů, umí jen chlapi. Že pro ně je sex mimo vztah prostě jen sex. Můj muž dokonce prohlašuje, že pro chlapa je nevěra jen potřebou „jiného těla“. Čistě pragmatická a přímočará potřeba změny… O nás holkách se zase tvrdí, že si často pleteme sex s láskou, že se pod vlivem hormonů zamilováváme i tam, kde jde právě a jen o ten čistě fyzický akt.

TIP NA VIDEO: Opravdu existují různé druhy nevěry?

Ale co když jsou to jen klišé a domněnky a sex pro sex umíme i my holky? Co když se od emocí neumí při nevěře odpojit ani jediný muž? A nedíváme se na to prostě jen stereotypně, skrze jednotlivá pohlaví a nějaké zvyklosti, zatímco bychom měli na všechno tohle nahlížet trochu jinak? Faktem totiž je, že svět nevěry a emocí s ní spojených je přebohatý. Takže vyznat se v něm, chce odvahu a setkání s dobrým párovým terapeutem, protože asi jen ten vám může pomoct hledat odpovědi na otázky kolem fyzické a emocionální ekonomiky cizoložství.

„Je pravda, že i když sexuální akt okleštíme čistě na behaviorální chování, ani tehdy není sex jenom sex. Takové to čisté, živočišné dupání králíků, to u nás lidí moc není. Vždycky je v tom prožitek. A to už před samotným sexem. Kdyby nebyl, tak by muž nedokázal takové svůdné činy, flirty a možná mnozí ani erekci,“ vysvětluje hned na začátek párový terapeut Mgr. Pavel Rataj. A já si zase za nás ženy troufnu říct, že nebýt emocí, těch veskrze kladných, nejsme vůbec schopné k sobě muže nechat přiblížit.

„Už jen samotný začátek sexu je přece plný emocí. Dobývání a flirtování, už to je bouře emocí, i když to mohou být emoce nezávazné. Ale jsou. Stejně jako se dál se sexem samotným pojí další emoce. Vzrušení, nejistota, stud, výčitky. Někdy dost možná strach, aby všechno klaplo. Dnes už víme, že to není jen o vzruchu nervové soustavy a pudech. Každopádně mimovztahový sex dá člověku možnost prožít mnohé. A to ještě nemluvím o dalších emocích a fantaziích, které se nastartují, když se pak vedle toho druhého ráno probudím, a které mohou být ještě mnohem výraznější,“ pokračuje odborník. A to je věc, kterou často nedomýšlíme. Zapomínáme, že to fyzické a emoční v nás je jednoduše neoddělitelné

Zaplavit emocemi nás díky tomu dokáže každý mimopartnerský sex. Ten, o kterém prohlásíte, že pro vás nic neznamenal. Že to bylo to nejhorší, co jste kdy zažili. I ten, který vám vzal dech. Emoce přinese sex na jednu noc, ba i sex, který si zaplatíte, sex z pomsty, z dlouho utajované lásky, čistě vedený fyzickou potřebou nebo způsobený jen tím, že se na firemním večírku opijete a potkáte stejně picnutého kolegu. Emoce, pudovost a frustrace jsou tam vždycky. Okolnosti spolu s motivem nevěry jen určují, jaké to budou emoce.

„K tomu si připočítejte také uspokojení nějakých vědomých nebo nevědomých fantazií, konkrétních sexuálních potřeb včetně touhy zažít uvolnění, které přinášejí hormony oxytocin a dopamin. Pokud se všechno odehrává pod rouškou utajení, přidává se ještě amfetaminový vzruch. A člověk během jedné nevěry zažije spoustu vzruchů sám o sobě, vzruchů, při nichž vlastně o toho druhého až tak nejde,“ popisuje celkem pragmaticky emoční okolnosti nevěry Mgr. Pavel Rataj a dodává, že nejméně emocí můžeme očekávat u lidí silně racionálních, u lidí, kteří jsou z nějakého důvodu odpojeni od svých emocí, či u sociopatů. 

Další vrstva emocí se začne odvíjet od toho, kdo bude tím, s kým skončíte v posteli. Když půjde o někoho neznámého, koho si vyhledáte třeba na seznamce z důvodu nějaké konkrétní frustrace a s kým se rovnou domluvíte jen na sexu, to pak bude ten jistě jednodušší případ. Složitější bude, když noc strávíte s někým známým, s kým už si nějakou dobu spojujete konkrétní fantazie. Právě ten druhý případ nevěry je spíše předurčený k tomu, že budete prožívat silnější emoce. A dokonce, že se vám pak budou prolínat do každodenního života.

Právě tehdy vyvstává otázka, jestli se nevěra může odehrávat bez rizika, že by přešla ve vztah – tedy v emoce zase v úplně jiných hloubkách. Ta dlouhodobá k tomu přece často vybízí. „Přesto bych byl při takovém předpokladu opatrný, protože hodně poměrů existuje skutečně jen jako ,příjemné‘ doplnění a kompenzace,“ konstatuje Mgr. Pavel Rataj s tím, že samozřejmě i my, ženy, dokážeme existovat v takových nevěrách dlouhodobě, bez vyhlídky na vztah. Stačí nám vědomí, že jsme potkaly někoho, s kým zase cítíme ten pomyslný vítr ve vlasech, a protože nejsme promiskuitní, je pro nás dobře, že se vídáme s někým opakovaně. 

Článek vyšel v časopise Moje psychologie 5/21. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie