...

... Zdroj: iStock.com

Problém generace mileniálů: Prarodiče nemají čas hlídat děti

Místo pečení koláčů, pletení svetrů a hraní si s vnoučaty se dnes prarodiče čím dál častěji věnují sami sobě: Cestují, cvičí jógu nebo degustují dobrá vína. Jak se kvůli tomu mění vztahy generací? A proč je pro jejich děti ve věku 30+ někdy tak těžké to přijmout? 

Nedávno jsem potkala na ulici známého, který se snažil usměrnit svého běsnícího dvouletého synka. Bylo strašné horko a oni vyráželi na výlet do aquaparku. Tedy, chystali se tam vyrazit v případě, kdy by se emocemi zmítané batole nechalo usadit do autosedačky. Můj známý měl zoufalý a unavený výraz. „To rodičovství je někdy vážně záhul. A co vaši, hlídají ti?“

Lekla jsem se jeho dotazu, protože narazil pro mě na velmi citlivé téma a s mými rodiči se často vídá. Mé dceři je 14 měsíců a nejtěžší za její rok a kousek nebylo noční vstávání nebo nedostatek prostoru pro sebe, ale pocit, že jsme na to s mužem sami. Než se narodila, přečetla jsem si dost knih i článků o rodičovství a pochopila jsem, že abychom se z toho nezbláznili, musí dítě vyrůstat v kruhu rodiny, podle anglického přísloví It takes a village to raise a child, které bych volně přeložila tak, že k výchově dítěte potřebujete celou vesnici, tlupu.

Jak se ukázalo, můj známý, který je unavený rodič batolete stejně jako já, se netoužil štrachat v našich rodinných poměrech. Chtěl, jako většina z nás, mluvit o těch svých. Když jsem mu po pravdě odpověděla, že naši hlídají velmi sporadicky, úlevně vyhrkl: „Naši taky!“ A byli jsme najednou na jedné lodi.

Vzpomínali jsme na všechny ty prázdniny u babičky a dědy, kde jsme bez mámy a táty trávili i týdny, na to, jak s námi chodili prarodiče pouštět draka, na kroužky a koláče, štrikované svetry a bublaniny. „Nevím, proč nám rodiče nepomáhají, když nás ty jejich hlídali pořád,“ pokrčil smutně rameny můj známý.

A mně to najednou celé došlo. Pořád se hovoří o mileniálech, kteří jsou odlišní od předchozí generace. Narazíte i na články o lidech, kteří se narodili ještě později a říká se jim generace Z. Ale proč se tak málo mluví o tom, že dnešní pětapadesátníci plus jsou také docela jiní než jejich rodiče?

Sexy babičky

Kult mládí, věčné produktivity a plastických operací výrazně změnil právě je. Nedávno porodila své páté dítě herečka Brigitte Nielsen (55 let) a dokonalé tělo na Instagramu s oblibou předvádí modelka Elle Macpherson (54 let) nebo herečka a návrhářka plavek Elizabeth Hurley (53 let). Komu by se v takové virtuální společnosti chtělo být penzistou?

Celý článek najdete v aktuálním čísle časopisu Moje psychologie se Zuzanou Stivínovou na titulce. Objednat si ho můžete také přes sms. Jak?

PSYCHOLOGIE1809W mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: PSYCHOLOGIE1809W Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 69 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje Czech News Center, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., [email protected], www.platmobilem.cz.

.
. | Zdroj: Anna Kovačič (archiv Mojí psychologie)