.

. Zdroj: iStock.com

Jak řešit problémy. Máte o nich mluvit s ostatními?

Život bez problémů neexistuje. U někoho se objevují častěji, jiný se potýká jen s drobnými. Ale v každém případě platí jedno. Nenechat je vyrůst do obřích rozměrů. Jak se toho vyvarovat a začít je řešit včas? A proč se nevyplatí je v sobě dusit?

Problémy nepřichází po jednom, většinou je jich víc a nějak se sebou souvisí a mohou plodit další. Proto jestliže se distancujete od jejich řešení, odsouváte je a snažíte se je někam uklidit, ať nejsou vidět, můžete mít za chvíli hlavu plnou starostí. Dobré je, že některé lze řešit hned a rychle, na jiné budete potřebovat čas, sílu a pomoc. Pokud o nich nebudete mluvit a budete v sobě dusit napětí, emoce a stres, může to mít závažný vliv na vaše zdraví, psychiku a vztahy.

Proč a s kým o problému mluvit?

Mluvení o problému nám pomáhá pochopit to, co prožíváme, a taky sdílet způsoby, jak je řešit. Mnohdy je snazší mluvit o problému s lidmi mimo rodinu, a vidět tak, že otázky, které si klademe, se řeší i jinde. „Rychlý brainstorming s jinou osobou vám může ukázat nové možnosti řešení. Neznamená to, že máte o svých problémech mluvit s kdekým, ale víte-li, že měli podobnou zkušenost či jsou to lidé, kteří se vyznají a umí poradit, mluvte o tom s nimi,“ doporučuje americký terapeut oceňovaný v oblasti psychologie a tvůrce řady knih Barton Goldsmith, Ph.D.

Možná máte strach mluvit před partnerem či blízkým člověkem o svých problémech, protože nechcete v jejich očích klesnout či přiznat bezradnost, myslíte si, že vás nebudou brát vážně či se bojíte prozrazení problému dalším, ale člověk, který vás má rád, si o vás nic špatného myslet nebude, ba naopak ocení vloženou důvěru.

Proto prvním a důležitým krokem je rozhodnutí, s kým chcete mluvit. Musíte mít pocit, že můžete věřit osobě, se kterou mluvíte. Není-li to někdo ve vašem okolí, svěřte se do rukou poradců, konzultantů, psychologů, kteří se specializují na konzultace s lidmi v dané oblasti, která vás tíží. Poskytnou vám finanční, ekonomické, právní i psychologické poradenství.

Problém může být i cesta k lepšímu

Problém není vždy katastrofou pro váš život. Jak v osobní, tak i v pracovní sféře může znamenat poučení a otevření nové cesty. Proto se hned nemusíte hroutit, ale vnímejte i tento problematický stav jako možnost něco změnit, vylepšit či se posunout. Udělejte z problému pozitivní zážitek. Ano, ne vždy to jde, ale můžete ho vidět i z té světlé stránky. Členové rady mladých podnikatelů publikujících v americkém Forbesu doporučují ze svých zkušeností problém rozpitvat, a i když se zdá těžko řešitelný, najít v něm pozitiva. „Nejprve je třeba identifikovat problémy, kterým čelíte. Zapište si je na kus papíru. Uveďte všechny obavy, které se týkají vaší současné situace. To, co v podstatě děláte, je odhalení veškeré negativity spojené s problémy na kus papíru a dání ji před sebe. Poté vytvořte samostatný seznam toho, co byste udělali nebo jak by situace vypadala, kdyby tento problém vůbec neexistoval. Tím se dostanete do šťastného stavu mysli a stáváte se hráčem, který mění negativní stav mysli v pozitivní a tím dosáhnete lepších výsledků při řešení.“

Když jste zvládli váš problém z jakékoliv oblasti takto zanalyzovat, začněte o něm mluvit s lidmi kolem vás. Sdílejte své obavy otevřeně. Teprve, když začnete sdílet své obavy a problémy s ostatními, dáte prostor tzv. serendipitě neboli šťastné náhodě, překvapení a umožníte štěstí, aby pracovalo ve váš prospěch.

Ale jak se vypořádat s vlastními pocity?

Jakýkoliv problém vytváří napětí, různorodé, často silné emoce a je potřeba toto napětí uvolnit, abyste se mohli lépe rozhodovat. A proto začněte s vědomým přístupem k řešení problému a vyčleňte si čas na sebe, postačí i chvilka. Jednou z možností je psát si o tom, jak se cítíte. Psaní vám pomůže prozkoumat vaše pocity a uvolnit mysl přetíženou myšlenkami. Jinou možností, jde-li tak při problému reagovat, je odejít ze situace, která by vás mohla stresovat a naštvat, nebo se jí alespoň vyhnout.

Skvělým pomocníkem při problémech je i relaxace, při které v klidu zaměříte své myšlenky na problém a zvážíte jeho celkovou podobu. Někomu místo relaxace pomůže sport, kde se vybije z emocí, kterých je plný. Někomu pomáhá vymalovat antistresové omalovánky, jiný vše vytancuje či vyzpívá, další se musí projít. Poznejte sami sebe a najděte si způsob, jak se dokážete s emocemi poprat a připravit si hlavu na řešení problému. Zklidnění a otevření pak o svém problému začněte mluvit a hledat řešení. Vždy nějaké existuje.