Neodolají ani minimalistky: 40 nejkrásnějších střevíčků v retro stylu

2 min čtení

2 min čtení

Jedním ze způsobů, jak se vymanit z čím dál rychlejšího koloběhu trendů, je vsadit na retro design. V případě bot získáte doplněk, který překvapivě dobře funguje i s minimalistickým outfitem. Kde takové poklady seženete?

Co je to vlastně retro obuv? Z pohledu módní historie sem spadá mnohem širší škála bot, než bychom na první pohled řekli – třeba klasické baleríny, které proslavila Brigitte Bardot ve filmu …a Bůh stvořil ženu, nebo žabky inspirované orientální obuví, které se nosily už od konce 50. let. Jejich design je ale tak prostý a nadčasový, že je vnímáme jako pevnou součást současného stylu. Pod označením boty ve stylu retro si tak dnes představujeme spíše střevíčky, které se ve společnosti ne náhodou objevovaly v souvislosti s nástupem kratších sukní – obuv totiž konečně dostala prostor vyniknout.

TIP NA VIDEO: Jak se v průběhu století měnily šaty?

První taková vlna přišla ve 20. letech 20. století, v éře charlestonu a střevíců s páskem přes nárt (není divu, že tuhle praktickou vychytávku dodnes vnímáme jako roztomilou, však byla také převzata z dětské obuvi). Další retro pokladnicí inspirace jsou především šedesátá léta, která na rozdíl od předchozích dekád přinesla i sexuální revoluci, jejímž průvodním jevem se staly mini sukně. Tehdy letěly především střevíčky na nízkém podpatku, typická je rovněž hranatá špička. Ikonické jsou v tomto směru zejména elegantní lodičky, které Roger Vivier navrhl pro Jackie Kennedy, ale nosila je třeba i Catherine Deneuve.

A znovu se objevily také sponkové střevíčky zvané Mary Janes, které se nosily od konce 30. let. „Dokonale ztělesňovaly nový ideál krásy panenkovského vzhledu, inspirovaný útlou britskou modelkou Twiggy. Nosily se k áčkovým minišatům a byly barevné jako šaty a punčocháče. V 90. letech tento trend ožil a v nejrůznějších obměnách se v módě drží dodnes,“ doplňují autorky publikace Móda v kruhu času. Retro chic dojem ještě víc podpoří kontrastní špička, kterou na výsluní permanentně udržuje módní dům Chanel.

Jako retro nám také připadají nejrůznější klínky, které se v dřevěné podobě objevovaly už ve 40. letech (v sedmdesátkách je vystřídaly masivní platformy zvané brikety, které do letošní módy rovněž promlouvají). Ani nadcházející léto se neobejde bez milovaných espadrilek z juty, nicméně hitem budou také průhledné klíny a pásky z barevného plastu, které opět odkazují k módě 60. let. Sedmdesátá léta v čele s hnutím hippies se však proti syntetickým materiálům ostře vymezovala a do módy se začala vracet přírodní estetika a zemité barvy – typickým prvkem se staly třásně.

A letos? Letí v podstatě vše. Šedesátky, sedmdesátky, Mary Janes na nízkém podpatku i na platformě. Klasické odstíny i veselé barvy. A pro odvážnější také kytičky!

Inspirace z Instagramu: Retro boty

Loading
Loading
Loading
Loading