French chic i šmrnc 90. let: Nejlepší pruhovaná trička z aktuálních kolekcí

2 min čtení

2 min čtení

Jsou známkou minimalismu, punku i francouzské elegance – řeč je o tričkách a topech s bretaňským proužkem, který se už téměř sto let drží na módním olympu. Do popředí se ale dostávají i nové barevné kombinace.

Námořnická pruhovaná trička jsou láska a naprostá klasika, jejíž módní status stvrdila historie a především zástup cool lidí, kteří na nich postavili svou image. Coco Chanel, Jean Seberg, James Dean, Brigitte Bardot, Andy Warhol, v osmdesátkách třeba Madonna nebo Jean-Paul Gaultier, v devadesátkách Kurt Cobain a po roce 2000 například Alexa Chung s Kate Moss. Ti všichni skrze ně vyjadřovali nejen svůj módní styl, ale především názor. Když totiž pomineme prapůvodní účel výrazného námořnického vzoru, tedy že ve vodě identifikoval muže přes palubu, stalo se pruhované tričko velmi brzy symbolem nezávislosti a emancipace.

TIP NA VIDEO: Znáte historii balerínek?

Historie bretaňského topu sahá do poloviny 20. let až na Azurové pobřeží, kdy se jistý Gerald Murphy, americký boháč, malíř a bonviván, rozhodl zastavit s manželkou v obchodě pro námořníky a koupit několik pruhovaných triček jako dárek pro své přátele. Protože v této vybrané společnosti nechyběli například F. Scott Fitzgerald a jeho žena Zelda, Hemingway, Cocteau, Picasso a další, brzy se tento trend rozšířil. Výraznou zásluhu na tom měla také Coco Chanel, která tento pánský kousek navěky zakomponovala i do dámského šatníku.

Zatímco ve Francii se z pruhovaného trika stával módní hit, na druhé straně Lamanšského průlivu nadšení nepanovalo: v roce 1934 otiskl britský pánský magazín Adam fotografii mladíka v bretaňském topu, s baretem na hlavě a dýmkou v puse a napsal, že na Riviéře se bohužel vyskytuje více takových groteskních individuí. Pánové jako Picasso nebo Dalí si z toho ovšem nic nedělali, a tak se pruhované tričko stalo bohémským oděvem svobodomyslných umělců.

I v dámské módě bylo pruhované triko vnímáno jako projev emancipace a modernity. „Obléknout si bretaňské tričko místo twinsetu a perel se dnes může zdát jako osobní volba, ale v 50. letech to bylo převratné. Byla to dekáda, kdy byla v módě vyzdvihována a idealizována tradiční ženskost,“ píše v knize The Ten: The Stories Behind the Fashion Classics autorka Lauren Cochrane. Filmové ikony jako Jean Seberg nebo Brigitte Bardot však tuto představu o ideální manželce rychle zbouraly a nastolily nový trend nenuceného a nespoutaného sex-appealu.

Brigitte Bardot v pruhovaném úpletovém tílku (1963)

Z dnešního pohledu, kdy bretaňský top vnímáme jako prověřený základ šatníku a vládu nad módou přebírá hravá estetika Y2K, se tento kousek může paradoxně jevit až trochu nudně. Jenže kolik máme dní, kdy chceme v módě experimentovat, a kolik těch, kdy raději sázíme na jistotu? Pruhovaná trička jsou proto konstantou, která možná neboří feed na Instagramu, nicméně i aktuální kolekce jsou jich plné. Alternativou klasických modro-bílých proužků jsou i červené nebo třeba zelené. A objevují se samozřejmě také různé variace střihů – jestli nestojíte o deset let starý styl Pařížanky, můžete vsadit třeba na cropped délku. Anebo rovnou zkuste barevnější žebrovaný úpletový top – ani těch není v šatníku nikdy dost.