Chystáte se na IVF a nevíte, co od toho očekávat? Chcete otěhotnět a nejde to?
Vše, co jste chtěli vědět o umělém oplodnění v otázkách a odpovědích.
Centrum asistované reprodukce PFC je vedoucím inovátorem v oblasti léčby neplodnosti. Na nejčastější dotazy ohledně léčby odpovídají dva z devíti IVF specialistů, MUDr. Štěpán Budka a MUDr. Jan Smrčina.
Jak dlouho se čeká na konzultaci u odborníka na neplodnost?
Obecně je dobré nečekat na konzultaci s lékařem v centru AR déle než 12 měsíců přirozené snahy o početí do 33 let věku ženy a po 6 měsících u žen starších 33 let.
Co to je mini IVF a jak se provádí?
Jedná se o klasický cyklus stimulace menšími dávkami léků. Variantou jsou tzv. „soft“ neboli „měkké“ stimulační protokoly. Výhodou těchto protokolů je menší spotřeba léků, k níž se vážou potenciálně menší rizika spojená s jejich aplikací a stejně tak i nižší náklady na tyto léky v rámci cyklu stimulace. Nevýhodou této metody je nižší zisk vajíček, tím i embryí k embryotransferu. S tím jsou bohužel mnohdy spojené situace, kdy v rámci cyklu stimulace není nic k zamrazení pro pozdější možné použití.
Co je duo-stim a co je k ní potřeba?
Jedná se vlastně o dva cykly stimulace (aplikace léků) v totožných protokolech, mezi nimiž je 4denní pauza. Cílem je potenciálně větší zisk oocytů v kratší době. Pracuje se s principem tzv. druhé kohorty folikulů z luteální fáze. Cca v 50 procentech stimulací získáme z druhé části stimulace větší počet vajíček. Tento protokol je ideální pro tzv. low respondery, tedy pacientky s menší zásobou vajíček nebo pacientky před onkologickou léčbou.
Co je „nativní IVF“ nebo „přirozený IVF“ cyklus?
V nativním IVF cyklu pracujeme vlastně jen s jedním nebo dvěma folikuly, to znamená s těmi, které dozrávají v přirozeném cyklu. Relativní výhodou je, že pacientka mnohdy neužívá žádné stimulační léky, jen finální injekci. Nevýhodou je právě to, že získáme jen jedno až dvě vajíčka. S ohledem na „krutou“ přirozenou selekci přírodních procesů je s tímto protokolem logicky spojena menší úspěšnost. Finančně vychází tento postup levněji s ohledem na téměř nulovou spotřebu léků.
Jak je to s cestováním po transferu embrya? Nemusíme se bát cesty letadlem?
Mnoho klinických studií prokazuje, že cestování včetně cesty letadlem je stejně jako jiné běžné situace bezpečné a nemá na úspěšnost léčby vliv.
Existuje nějaká hormonální hodnota, kdy se nevyplatí dělat IVF léčbu?
Před každou stimulací je nutné mít aktuální, tzn. ne starší jak 6 měsíců, výsledky hormonálních testů. Podle nich je pacientka poučena o aktuální ovariální rezervě, a tím pádem o očekávaném zisku.
Jak životaschopné je oplodnění rozmrazeným spermatem po MESA/TESE/PESA?
Tato otázka je spíše pro embryology/andrology, nicméně spermie získané operační technikou mají vždy nižší kvalitu, a tím lze očekávat i nižší úspěšnost. Z toho důvodu je to také jedna ze základních indikací ke genetickému vyšetření embryí.
Kdy je lepší přenos embryí? Druhý nebo třetí den?
Vše je to záležitost konkrétního vývoje embryí. O tom, kdy je nejvhodnější doba pro transfer, rozhoduje vždy embryolog, a to na základě stavu embryí. Někdy může jít až o 5. den.
Kdy se embrya po transferu implantují?
Embryo se v rámci přirozeného cyklu dostává do dělohy cca 5. den vývoje, implantovat se začíná ve stadiu vyzrálosti blastocysty (blastocysta je rané vývojové stádium embrya).
Mohou imunologické stavy vést k náhradnímu mateřství?
Není to typické, v případě imunologického problému, by to mohlo být indikací.
PFC je česká IVF klinika s třetím největším provozem v zemi, která akceptuje všechna česká zdravotní pojištění. Klinika vznikla v roce 2009. Nabízí komfort, zcela nové prostory a laboratorní vybavení.
PFC nabízí toto léto 10% slevu na ošetření. Kontakt na reprodukční kliniku PFC, Sokolovská 810/304, Praha 9.
Tel: 233 311 523