Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Chcete snížit spotřebu energií? Těchto 5 opatření byste neměli opomenout

Asi každého už nějakým způsobem dostihly zvyšující se ceny elektřiny a zemního plynu. Z médií přicházejí výzvy, abychom začali s energiemi šetřit. Přemýšlíte, na co se doma zaměřit, abyste za energie neplatili tolik? Vyzkoušejte některou z těchto 5 vychytávek.

Letošní topná sezona se už naplno rozjela. Kvůli vysokým cenám elektřiny a plynu se však všichni mají na pozoru a přemýšlejí nad úspornými opatřeními, která pomohou snížit spotřebu a ušetřit peníze z rodinného rozpočtu. Co můžete udělat prakticky okamžitě?

1.    Nainstalujte LED žárovky

I když pořídíte klasické žárovky levněji, doma můžou prokázat pěkně drahou službu. Raději je vyměňte za úspornější LED žárovky. Jedna LED žárovka ušetří při průměru 3 hodiny svícení denně v porovnání s klasickou stowattovou přibližně 847 Kč za rok.Vynásobte si tuto částku počtem klasických žárovek, které máte doma v provozu, a hned víte, kolik korun vám z rodinného rozpočtu pravidelně uniká. A pozor – LED žárovky vám navíc vydrží až 10 let, tedy desetkrát déle než ty klasické.

2.    Zkontrolujte distribuční sazbu a jistič

Zajděte ke svému dodavateli a zeptejte se ho na takzvanou distribuční sazbu a správný jistič. Informaci, jakou sazbu a jistič máte, lze zjistit i na vyúčtování. Proč je důležité o tom mít přehled? Při jejich nesprávném nastavení můžete tratit až stovky ročně. Běžně vybavená domácnost má obvykle jednotarifovou sazbu D01d při nízké spotřebě nebo D02d při větší spotřebě.

Když se elektřina využívá k vytápění, ohřevu vody nebo k dobíjení elektromobilu, přidělí vám distributor dvoutarifovou sazbu s nízkým tarifem, kdy je po určitou část dne účtována nižší cena za distribuci elektřiny, a vysokým tarifem, který běží po zbytek dne a za distribuci elektřiny je účtována běžná cena.

Podle používaných spotřebičů se volí i velikost hlavního jističe, od níž se odvíjíplatba za jistič. Její výše závisí na kapacitě jističe a distribuční sazbě, přičemž čím je jistič silnější, tím je platba vyšší. Pokud jste doma připojeni přes jistič se zbytečně vysokou kapacitou, pravděpodobně za něj platíte více, než byste museli.

3.    Pořiďte termostatické hlavice

Termostatické hlavice bývají v dnešní době už celkem běžné. Jak vám pomůžou ušetřit? Hlavice hlídají teplotu v jednotlivých místnostech a udržují ji takovou, jakou si nastavíte. Když je požadovaná teplota v místnosti dosažena, radiátor se vypne a zapne se zase až v okamžiku, kdy teplota klesne pod nastavenou úroveň. Díky tomu zamezíte plýtvání teplem i penězi.

Svůj účel spolehlivě splní i jednoduché hlavice, které lze pořídit za přijatelných 200 korun. Jestliže máte doma třeba pět radiátorů, investice se pohybuje kolem tisícovky. O instalaci termostatické hlavice by se měl ideálně vždy postarat topenář, který ji umí nastavit tak, aby vzhledem k vašemu způsobu vytápění fungovala spolehlivě a efektivně.

4.    Nepoužívejte pohotovostní režim

Věděli jste, že i vypnutý spotřebič odebírá ze sítě elektřinu? Platí to, pokud je vypnutý jen zdánlivě, v takzvaném stand-by režimu. Někdy se tento režim také nazývá jako pohotovostní. Obvykle jsou jím vybaveny televizory, obrazovky, set-top boxy, přehrávače, internetové routery či rádia. Ačkoli výrobci vybavují dnešní elektroniku moderními technologiemi s nízkou spotřebou, když se takto zapnutých spotřebičů doma nastřádá více, můžou se náklady vyšplhat až na několik stovek, možná dokonce přes tisícovku za rok. Vypínejte spotřebiče důsledně vytažením kabelu ze zdi nebo přes zástrčku s vypínačem.

5.    Při vaření používejte poklice

I při takové činnosti, jako je vaření, se můžete chovat úsporně a ušetřit díky tomu nějakou korunu. Poklice by se měly stát vaším věrným pomocníkem. Při vaření s poklicemi zůstává teplo v hrnci delší dobu, a vy můžete díky tomu stáhnout teplotu na plynovém hořáku či elektrické plotýnce o pár stupňů dolů.

Myslete na to, že elektrické plotýnky vydávají teplo i chvíli po vypnutí. U některých potravin není potřeba držet plotýnku na plný výkon po celou dobu vaření. Vypněte ohřev dříve a suroviny v hrnci nechte několik minut „dojít“ na zbytkovém teple.