Věty, které nikdy neříkejte svému šéfovi

Myslíte si na povýšení či doufáte ve zvýšení vaší měsíční odměny? Tak se ujistěte, že tyhle věty od vás šéf neuslyší. Na cestě vzhůru vám moc nepomohou.

Každý občas utrousí něco, co není zcela vhodné. Omluva se samozřejmě přijímá, ale raději buďte o krok napřed. Abyste se vyhnula katastrofě a zachovala si v práci důstojnost, místo vět, které máte na jazyku, je proneste v upravené verzi tak, aby šéfovi dobře zněly v uších a vy jste dosáhla, čeho chcete.

„Potřebuji zvýšit...”

Chcete vydělávat více peněz? Jak šokující. „Každý chce vydělávat víc peněz, takže pro vašeho šéfa to není nic, co by nevěděl,” říká Nicole Wood, generální ředitelka a spoluzakladatelka kariérové koučovací agentury Ama La Vida. „To, že se vám rozbilo auto nebo zvýšilo školné, by nemělo být důvodem, proč žádat o zvýšení platu,” doplňuje odbornici Chriss Scivicque, kariérní kouč a zakladatel EatYourCareer.com. Platové ohodnocení souvisí s vaší dobře odvedenou prací.

Místo toho řekněte: „Ráda bych prodiskutovala navýšení svého platu na základě mého výkonu za poslední čtvrtletí.” Poté citujte důležité pracovní úspěchy a kvalifikujte je, například: „Sjednala jsem novou smlouvu s existujícím prodejcem, který společnosti během následujících šesti měsíců ušetřil 500 000 Kč.”

„Nemůžu vydržet pracovat s ...”

„Toto je jedna z nejčastějších stížností, kterou manažeři slyší,” říká Tim Cole, generální ředitel kariérové koučovací společnosti The Compass Alliance. Touto větou vrháte víc negativního světla spíše na sebe. A většina lidí velmi nerada řeší drobné problémy mezi spolupracovníky. Pokud máte problém s kolegou, zkuste to vyřešit přímo s ním. Pokud to není možné a problém negativně ovlivňuje vaši práci, upozorněte na to svého šéfa, ale postupujte opatrně. „Nedělejte z toho popravu kolegy,” říká Nicole Wood. Místo toho poukazujte na konkrétní věci, které váš kolega udělal a následně vznikl problém, a rovnou představte řešení dané situace.

Místo toho řekněte: „Martin mi nedodává podklady včas, práce stojí a prodlužují se termíny dokončení, proto bych doporučila...”

„Není to moje vina.”

Tuto frázi používáte, když jste zmeškala termín nebo něco na projektu nedopadlo dobře. Špatná reakce je házet vinu na druhé, neukazujte na ně, vy musíte převzít zodpovědnost za svou práci. „Je jasné, že nechcete jednoduše přijímat vinu, ale měla byste také vysvětlit, jak se v budoucnu vyhnete opakování chyby,” říká odborník Tim Cole.

Místo toho řekněte: „Chápu, že se jedná o problém. Tady je to, co se stalo, a tady je návrh, jak tomu zabráním příště.”

„Ale vždy jsme to dělali takhle.”

Nikdo nechce pracovat s někým, kdo není schopen přijímat změny. „Manažeři chtějí zaměstnance, kteří se dokáží přizpůsobit a hledají nové způsoby, jak provádět věci efektivněji,” říká Scivicque. Takže, když vás šéf požádá, abyste udělala něco jiného, nebuďte defenzivní, odpovězte kladně.

Místo toho řekněte: „Zní to jako skvělý nápad. Uvítám jakékoliv doporučení.”

„To není součástí mé práce.”

Když řeknete svému šéfovi, že něco neuděláte, protože to není součástí popisu vaší práce, nic moc dobrého z toho nekouká. „Nezáleží na tom, pro co vás najali,” říká Nicole Wood. „Měla byste být ochotna vždy přispět.” Nicméně, pokud vás manažer požádá, abyste udělala něco, co by bylo vhodnější pro spolupracovníka na základě jeho odborných znalostí, nebojte se mu to říct.

Místo toho řekněte: „Jsem ráda, že mohu tento úkol dostat na starost. Týká se to však práce, kterou většinou dělá Petr a je v tom fakt dobrý. Chcete, abych to na něj převelela, nebo to mám udělat já?”

„Mám příliš mnoho práce.”

Mnoho lidí věří, že když odmítnou nový úkol nebo projekt, budou vnímáni jako líní a neschopní. Sami však tuší, že přijetím dalšího úkolu utrpí kvalita dosavadní práce. Nebudou na ni mít dost času, odbydou ji. Proto je důležité o tom šéfovi říct, ale nestěžovat si.

Místo toho řekněte: „Právě teď si nemyslím, že mám kapacitu na to, abych přibrala další projekt, ale pokud je to priorita, můžu současnou práci přeorganizovat.” Pokud je to možné, nabídněte svému manažerovi řešení k tomu, jak můžete snížit svou pracovní zátěž. Doporučte kolegu, který je v dané věci dobrý a může pomoci a delegujte práci na něj.

„Nudím se.”

I to se stává a není nic horšího, než když vás v práci potká nuda. Málo práce, stejné projekty, ale když o tom řeknete šéfovi, házíte mu na záda další problém k řešení. Vaší nejlepší taktikou je zjistit, zda manažer nemá nějaké úkoly, které by na vás mohly být převedeny. Nabídněte například, že se podíváte na postupy svého týmu a zkusíte zvýšit efektivitu.

Místo toho řekněte: „Tady jsou některé věci, na kterých bych ráda pracovala. Mohu rozšířit své povinnosti, ráda bych převzala tyto úkoly, nebo existuje něco jiného, co bych mohla dělat a pomoci vám? ”