.

. Zdroj: shutterstock.com

Kdy je pravý čas změnit práci?

Dělat změny je strašně těžké a největší strašák je upletený z neznáma. Ale kdo ten krok udělá, bývá odměněn. Už jen tím, že opustí práci, která mu dlouho nedává moc smysl. Říká se, že změnit práci bychom měli tehdy, kdy je naším nejmíň oblíbeným časem v týdnu neděle večer. Proč tedy tak dlouho trčíme v pasti práce, která nás nebaví? Tady jsou tři hlavní důvody.

1. Rutina

V práci máme úspěchy a jsme za ni slušně ohodnoceni. Přesto nás v hloubi srdce nebaví (dá se to říct i jinak). Pozor, za tento přístup to možná časem schytáte! Čím dále odkládáme své sny, tím spíš brzy budeme se svou prací nespokojenější.

Trpí tím i naše sebevědomí a zaděláváme si na pěknou krizičku středního věku.

2. Ztráta identity

Lidé sami sebe definují podle své práce: „Jsem právník, lékař, učitel, topmanažer...“ Do této identity investovali hromadu času a sil. Jakákoli změna identity vzbuzuje obavy.

3. Strach

Máte doma křišťálovou kouli? Pokud totiž ne, jen těžko poznáte, jestli váš nový džob nebude ještě horší než současný. Je jasné, že podobné otázky mohou jedince úplně paralyzovat. Žádné garance dopředu nemáme. Jestliže ale chceme dělat práci, která nám připadá smysluplnější, je třeba nemálo odvahy.

4. Změňte práci, když...

Než dáte výpověď, nejdřív si zjistěte o vaší nové práci všechno, co je potřeba. Pokud si nevystačíte sami, raději vyhledejte rady kariérního kouče.

Nejvyšší čas odejít je, když problémy v práci prosakují do dalších oblastí života. Do rodiny, mezi kamarády, do zálib,“ radí psycholog Tomáš Kvapilík.

„Nemusí to nutně znamenat konec stávajícího zaměstnání, ale podobná situace značí, že je nejvyšší čas současnou práci zrevidovat a něco změnit.“

Dobře se připravte na přechodné období, kdy budete práci hledat nebo kdy nebudete vydělávat tolik.

Vytvořte si dostatečné finanční zabezpečení. A dobrá rada na závěr: zůstávejte pozitivní.

Výzkumy tvrdí, že pozitivně naladění lidé se tolik nebojí nových výzev a jsou otevření novým zkušenostem.

Článek připravila redakce časopisu ForMEN.