Jak často se v myšlenkách zaobíráte tím, že vám někdo ublížil? Jak často v duchu obviňujete kamarádku, která vám řekla něco nepříjemného? Anebo máte rovnou pocit, že se proti vám spikl celý svět? Negativní myšlenky jsou nejen nepříjemné, ale i návykové. A když jim propadnete, mohou poškodit vaše zdraví.
„Naštvanost je návyková,“ říká psychoterapeutka Charlotte Ferguson. „Obvykle se rodí z nějakého pocitu nespravedlnosti, takže toužíte po jakési odvetě a emoce, které jste prožívali, si pouštíte v hlavě na nekonečné smyčce.“
Nemusí jít o žádná ohromující traumata, stačí třeba ten trochu moc strohý e-mail od šéfové, který si znovu a znovu čtete ještě po týdnu. Anebo drobný spor, o kterém každému vyprávíte, protože prostě potřebujete slyšet, že to nebyla vaše chyba. Cokoli, co se vám vplíží do hlavy a mocněji, než si myslíte, to ovládá vaše každodenní naladění.
Vědci upozorňují na to, že trvalá naštvanost nám nejen kazí náladu, ale pro naši imunitu je stejně nebezpečná jako dlouhodobý stres nebo úzkost.
„Výzkumy prokazují, že zadržovat v sobě emoce – což je jeden z významných aspektů dlouhodobé zahořklosti – výrazně škodí zdraví,“ říká psycholog Cary Cooper.
„Buď dojde k tomu, že nakonec vybuchnete, ale jako ventil si obvykle nevyberete tu osobu, která byla původním cílem vaší naštvanosti, takže způsobíte další emocionální nepohodu, anebo onemocníte,“ dodává.
Zeptejte se!
1. Připadám si jako oběť nebo tak mluvím?
Neznamená to vysloveně, že jste trapná, ale někdy se dostaneme do role oběti tím, že se snažíme zracionalizovat si, co se nám přihodilo. Snažte se o tom přemýšlet jinak.
„Jsme-li zahořklí proto, že se nám zhroutil nějaký vztah, většinou není vina jenom na jedné straně,“ říká Cary Cooper. „Uvědomte si, že i vy jste součástí problému, i když jenom nevědomky nebo omylem. Snažte se přijít na to, čím jste vy sami k této situaci přispěli.“