Rychlé tipy, jak být připravená na pohovor
Hledání nové práce je pro člověka situací, kdy v sobě musí najít spoustu energie a síly, připravovat se a věřit si. Najednou si nejsme jisté, zda píšeme životopis správně, řešíme dilema, jak se obléknout, váháme ve všem. A v naší hlavě vyvstávají tyto nejčastější otázky. A proto je nutné znát rychle odpovědi.
Jak dlouhý má být životopis?
Na jednu stránku. Několikastránkové CV nikdo číst nebude. Mějte několik variant, nebo své CV upravujte dle pozice, na kterou se hlásíte. Uvádějte vzdělání a pracovní pozice, které souvisí s oborem.
Jak psát motivační dopis?
CV máte vyšperkované, tak ještě nepodcenít motivační dopis. Pozor na gramatické chyby, pište si ho nanečisto. Buďtě vždy konkrétní k dané pozici, oslovujte konkrétního adresáta jménem, najděte si jméno personalisty či šéfa firmy.
Mám si založit nový email?
Zní-li vaše emailová adresa něco jako Broskvička69, Mišulilililinka, DračicePája... tak určitě. Aspirujete na vedoucí pozici či chcete žádat vysoký plat? Vytvořte si jeden seriózní email ve tvaru jméno a příjmení.
V kolik přijít na pohovor?
Ideální pět minut před stanoveným časem. Pět minut stačí, aby vás na recepci ohlásili, dovedli na místo pohovoru. Když přijdete dřív, můžete působit, že se nedokážete kontrolovat a můžete tím nabourat budoucímu šéfovi program.
Jak moc u pohovoru mluvit?
Kdo mluví moc a chce moc pozornosti pro sebe bývá na obtíž. Dejte prostor personalistovi, ať se ptá, představuje a nabízí.
Máte mluvit o platu?
Ano. Když otázka na výši platu nepadne v prvním kole, zeptejte se určitě ve druhém. Svých schopností si ceníte, tak ukažte na kolik.
Poděkovat za pohovor?
Ano, tak dva dny po vaší schůzce napište krátký děkovný email se zpětnou vazbou ve smyslu, že vás nabízená práce nadchla, podmínky vám vyhovují a ráda se pustíte do práce. Připomenete se tím a odlišíte od ostatních. Je možné, že se personalista bude právě rozhodovat a vy mu to můžete k vašemu prospěchu ulehčit.
Mám se líčit na pohovor jako normálně nebo víc?
Pro tento okamžik je vhodné vypadat upraveně a přirozeně. Žádné silné oční linky, experimenty s rudými rtěnkami a několika vrstvami make-upu. Zde platí méně je více.
Mám se při pohovoru ptát?
Ano, projevujete tak zájem o práci. Ptejte se na náplň a povahu práce. Ne v jaké výši budou stravenky, nebo zda může do práce pes. Prosím k věci.
Máte firmu kritizovat?
Zkušený personalista v určité části pohovoru otevře prostor pro kritiku společnosti z vaší strany. Tady pozor, začněte chválit, co je ve firmě skvělé, co obdivujete a doplňte to vaším doporučením, kde vidíte prostor ke zlepšení.