Podnikají, a nejsou ještě ani dospělí. Učme se od generace Z

Hrajete si s myšlenkou, že začnete podnikat? Možná se pomyslné misky vah přehupují každý den a vy nevíte, zda jít do tohoto mnohdy nejistého hazardu. Pořád přemítáte, jestli zůstat v teple kanceláře, ale jak si vyděláte na vaše snové cestování, dům… Pak pravděpodobně nejste z generace Z. Ti jdou většinou do podnikání bez zaváhání. Co se od nich můžeme naučit?

Bylo vám patnáct, ceremoniál předání občanky už proběhl a vy kromě mnoha nově nabytých možností jste konečně mohla jít na brigádu. Konečně vydělat nějaké peníze na džíny, na fesťák, na kolo. Pracovala jste, když se na vás brigádní místo dostalo, osm hodin v továrně a přebírala šroubky, doplňovala zboží v supermarketu a nebo možná jako já balila mražená kuřata v drůbežárně. Spolu s nechutí ke kuřecímu masu jsem si odnesla za měsíc tři tisíce a utratila je během pár hodin.

A čekalo se na další léto, na další možnost výdělku. My z generací X a Y jsme na naše první výdělky šli pomalu a obezřetně a podnikání, to snad bylo i cizím slovem. Pro dnešní generaci Z, tedy narozené zhruba mezi roky 1998–2008, je doplňování v supermarketu historickým řemeslem, tihle lidé získávají peníze rychleji. Jdou na to podnikatelsky.

Utrácejí vlastní peníze

Narodili se do digitálního světa a ve světě sociálních sítí a hlavně na internetu si plavou jako ryba ve vodě, která ovšem pluje pěkně rychle a ničeho se nebojí. Jsou si vědomi, že konkurence je vysoká, a potřebují být jiní, novější a zajímavější. Což jim jde skvěle. Podle americké studie vydané Centrem pro generační kinetiku 77 procent lidí ve věku od 14 do 21 let již získává vlastní peníze. Dělají to prostřednictvím práce na volné noze, práce na částečný úvazek nebo získaného příspěvku.

Studie střediska uvedla, že procento členů skupiny generace Z, kteří již vydělávají a utrácejí vlastní peníze, je na stejné úrovni s lidmi, kteří jsou o 10 let starší. Dnešní dospívající jsou podnikavější než předchozí generace. Zakládají blogy, které je vynášejí na žebříku popularity a financí, prodávají své nápady skrze youtube, zakládají co-workingová centra, jsou správci webových stránek, programují a jsou součástí rychle se rozvíjejících start–upů, oslňují jako mladé zpěvačky, sportovci, pracují na částečné úvazky, odpoledne po škole tráví ve svém teenagerovském zaměstnání, ať už v obchodě s oblečením nebo jako pomocné síly, ale vydělávají si peníze každý měsíc.

Ve svých -nácti letech jsou znalci pracovního trhu, učí se přemýšlet a pracovat s obchodními dovednostmi a na přihlášku na vysokou školu píší spoustu praxe v oboru. Jsou připraveni, a to i finančně. Nemůžete při přijímačkách říci, že máte rádi žurnalistiku, a mít napsány pouze 2–3 články pro školní noviny. Potřebujete mít napsány desítky článků pro různá média nebo – ještě lépe, mít si své vlastní noviny – online.

Umí prodat svůj nápad, jakýkoliv

Média zde hrají důležitou roli, vezměme si show jako "Shark Tank", kde představují mladé podnikatele a místní a národní média plní své servery příběhy o úspěšných dospívajících. Ve skutečnosti podle průzkumu Gallupu se chce 8 z 10 dětí stát šéfy a 4 z 10 chtějí začít podnikat.

Bill Gates založil Microsoft ve 23 letech, Steve Jobs založil Apple ve 21 letech a Mark Zuckerberg založil Facebook v 19 letech. V současné době se mezi mladými podnikateli objevují dokonce dvanáctileté děti. Shubham Banerjee se jako třináctiletý snažil pomocí Googlu zjistit, jak slepí lidé čtou. Ve spolupráci se společností Lego Mindstorms EV3 vymyslel tiskárnu Braillova písma, kterou pojmenoval Braigo, nebo Calum Brannan jako patnáctiletý britský teenager založil PPLParty.com a dnes jako šestadvacetiletý podnikatel řídí společnosti No Agent, kterou i sám založil. A to je jen hrstka. Zkuste si zadat „mladí náctiletí podnikatelé“ a budete o nich číst několik hodin.

Trh práce se rozvíjí a velmi rychle mění, vznikají nové a nové oblasti profesí, které vás neomezují fyzickou polohou, a díky moderním technologiím můžete prodávat své nápady z druhého konce světadílu. Když to dokáží náctiletí, proč bychom to nemohli zvládnout i my – cetiletí s mnoha zkušenostmi, snad větším rozumem a velkou sítí kontaktů.