Olga Havlová

Olga Havlová Zdroj: profimedia.cz

OlgaHavlová
2
Fotogalerie

Olga Havlová: První dáma s odvahou pomáhat a říkat si své

V současné době se ve světe slovo první dáma skloňuje snad ve všech pádech. Co má na sobě, jak se tváří a jaká asi bude? Prvních dam v České republice bylo dost, ale Olga, žena prezidenta Václava Havla, se nám bezesporu vryla do paměti nejvíce. Dnes je to 21. let, kdy naposledy řekla své a začaly se kupit zástupy tisíců truchlících lidí.

Nerada se fotila, nepózovala, nebyla moc romantická. Nevím, jak by to s tímto zvládla dnes. Ale jistě by nebyla loutkou a dokázala by si říct své. Byla přísná, odvážná a připravená pomoci.

Bručoun. I tak říkal své první ženě Václav Havel. A ona byla opravdu nejvíc ze všeho hubatou, ostrou ženou ze žižkovské pavlače.

Nekomplikuj věci nadbytečným myšlením.

Ale i z těch pár fotografií, které v průběhu jejího života vznikly, o ní však hodně vyprávějí. Třeba to, že se ráda bavila a hodně kouřila. Kolik prvních dam by dnes bylo zachyceno s cigaretou v ruce? Společných fotografií s Václavem Havlem, kde by třeba tančili nebo se jeden druhého dotýkali, mnoho není. Ale taky byla ráda sama. Procházela se se svými psy krajinou okolo Hrádečku, starala se o zahradu, anebo si vychutnávala svoje ranní kafe.

Chovám se podle toho, co si myslím. Člověk má dělat to, nač má sílu. Co umí dělat dobře.

Proletářské děvče ze Žižkova, disidentka, první dáma. Vystřídala řadu profesí i životních rolí. Její blízcí říkají, že neměnila názory ani přátele. Přísná, odvážná a připravená pomoci. Olga Havlová zemřela před jednadvaceti lety. Možná až při jejím pohřbu si lidé uvědomili, že po dlouhé době přišla na Hrad dáma.

V roce 1990 založila Výbor dobré vůle s cílem pomáhat lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti. „Výbor dobré vůle dodnes plní odkaz Olgy Havlové – pomáhá tam, kde je nejvíce potřeba, kde nikdo další pomoc nenabízí,“ říká Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Styl první dámy. Nejraději džíny

Její šaty navrhovala módní návrhářka Inna Arnautová, žákyně Hany Podolské. Nebyla typ ženy, který by obcházel módní butiky a salóny. Vždy si z nákresů vybrala nejjednodušší model. Nebylo to její hobby, jenže dobře věděla, že musí mít jako první dáma ručně ušité oblečení, stejně jako pan prezident. Při státních návštěvách, zejména na královských dvorech či v Bílém domě, je to nepsané pravidlo. Stejný důraz kladla na kvalitní materiály. Na zkoušky často jezdila před cestou na Hrádeček ve svých oblíbených džínech. I v nich vypadala jako dáma. Občas ale dostávala modely ze zahraničí od přátel, kteří měli opravdu vytříbený vkus.

V soukromí si nepotrpěla na náhrdelníky ani náušnice, které ji zdobily v zahraničí, stejně jako klobouky. Nikdy byste ji nepotkali v minisukni, délka šatů i sukní byla vždy pod kolena. Měla ráda decentní tlumené barvy. Chodila v béžových a hnědých odstínech. Výjimkou bylo snad jen červené a zelené sako, tehdy módní barvy. Jednou si v salónu nechala přešít skotskou sukni, kterou dostal Václav Havel a velice jí slušela.

Kdy už přijdou časy, ve kterých budu moct chodit zase jen v džínech a ve svetru.