Vybrala jste si správnou profesi? Udělejte si rychlý test!

Bude vám líp v roli učitelky, nebo topmanažerky? Pokud dumáte nad tím, zda jste si profesi dobře vybrala, vyzkoušejte náš kvíz. Odhalí vám, pro co máte nejlepší předpoklady. Spokojený pocit z práce je ale mnohem důležitější, než bychom si mohli myslet. Proto neztrácejme drahocenný čas děláním něčeho, co nás nenaplňuje, a s lidmi, kteří nás štvou.

Karty jsou vrženy často mnohem dříve, než člověk skutečně zjistí, které talenty v něm dřímou a co ho skutečně baví a zajímá. Někdo zapluje do konkrétní profesní sféry po maturitě, někdo po vysoké.

A málokdo pak najde odvahu a sílu udělat radikální řez a vykročit úplně jiným směrem, než kam ho zavedla studia, rodičovské ambice či mladistvé nadšení.

Jediné, co je k tomu nutné udělat, je vystoupit ze zajetých kolejí, překonat vlastní obavy, strach z nejistoty, ale také přemoct vlastní pohodlnost a lenost. I pouhá pasivita a nechuť cokoli změnit nás může na dlouhou dobu paralyzovat. A na to je přitom život příliš krátký!

Udržujete doma pořádek?

A Ano, nepořádek kolem sebe nesnesu. B Moc ne, uklízím jen, když má přijít návštěva. C Celkem ano, chci, aby se u mě lidé cítili dobře. D Neuklízím, ale mám paní na úklid.

Na základní škole jste byli:

A Snaživí žáci s jedničkami v žákovské knížce. B Třídní sígři. C Důvěrníci, kamarádi. D Předsedové třídy.

Ideálně strávený víkend je pro vás:

A Četba, luštění křížovek, odpočinek. B Výlet po evropských metropolích, galeriích a kavárnách. C Výlet do hor s kamarády. D Aktivní sport.

Veřejná vystoupení před více lidmi:

A Berete jako nutné zlo. B Vám zvyšují adrenalin a užíváte si je. C Vám nahánějí hrůzu. D Zvládáte perfektně.

Jeli byste na teambuilding?

A Pokud by to bylo nutné, tak ano. B Nikdy! C Proč ne? D Bavila by mě spíš organizace takové akce.

Jak jste spokojení s tím, jak vypadáte?

A Snažím se oblékat vkusně a přiměřeně situaci. B Zevnějšek o mně hodně vypovídá. C Moc to neřeším. D Dbám na sebe, musím reprezentovat.

Jak moc se zajímáte o své kolegy a jejich soukromý život?

A Víte, jak se jmenují partneři a děti vašich kolegů, co je jejich profese nebo co studují. B Zběžně se orientujete, ale moc vás to nezajímá. C Rodiny nejbližších kolegů osobně znáte, protože se vídáte ve volném čase. D Nesledujete soukromí vašich kolegů, nezajímá vás to.

Plat, který za svou práci dostáváte, považujete za:

A Přiměřený. B Je proměnlivý, odvíjí se od množství práce, kterou uděláte. C Nic moc, ale nestěžujete si, práce vás baví. D Skvělý, jste spokojeni.

Na dovolenou byste jeli:

Vaše charakteristické vlastnosti jsou:

A Pracovitost, vytrvalost, snaha o to, nevyčnívat z davu. B Nesnášíte autority a pravidla, žijete nejsvobodněji, jak jen to jde. C Trpělivost, laskavost, schopnost naslouchat. D Umění prosadit se a vést lidi, máte přirozený respekt.

Máte na pracovním stole pořádek?

A Jistě. B Absolutní nepořádek. C Docela ano. D Vyznám se, kde co je, ale často něco hledám.

Chodíte o polední pauze s kolegy na jídlo?

Co vás na vaší práci nejvíc baví?

A Neřeším, jestli mě baví, nebo ne. Je to pro mě především jistota, nemusím se bát, co bude zítra. B Baví mě, že je kreativní. C Baví mě její smysl, možnost pomáhat ostatním. D Jsem rád, když mám možnost uplatnit své dovednosti a stoupat stále výš.

Když vidíte, že někdo z kolegů pracuje málo:

A Pěkně mě to štve a zdrbnu ho s ostatními kolegy. B Je mi to fuk. C Zeptám se ho, proč to tak je a jestli nemá nějaké problémy. D Asertivně mu řeknete, co si o takovém jednání myslíte.

Vydělané peníze:

A Ukládáte a šetříte. B Prohýříte. C Užíváte s mírou. D Investujete.