Inspirace streetstylu

Inspirace streetstylu Zdroj: shutterstock.com

Bez klobouku neodejdu. Symbol elegance a přepychu ovládá street style

Zvažujete, tak jako já, myšlenku, že byste si opatřila klobouk? Doplněk, který je pokládán za kulturní a sociální symbol. Slouží jako symbol komunikace, reprezentuje osobitý vkus a názor toho, který ho nosí. Jak klobouk nosit a které outfity vyzkoušet?

Byly doby, kdy žena, ba ani muž bez klobouku neopustili svůj domov. V 19. století to byl doplněk must have. V 60. letech 20. století popularita klobouku silně klesá. Impulsem pro to byla inaugurace amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, který většinu obřadu absolvoval bez pokrývky hlavy. A dnes tady máme kloboukový boom. Dokonce existuje i mezinárodní den klobouků, který je přičítán 15. lednu. Možná je pravý čas zvednout bradu, narovnat se a na hlavu nasadit klobouk.

Smekání je forma neverbální komunikace používaná v situaci, kdy má člověk pokrývku hlavy, kterou v rámci smekání sejme. Jedná se o společenskou zvyklost znamenající pozdrav, či vzdání úcty nebo vděčnosti mezi dvěma osobami. Například internetové verze deníků The Wall Street Journal a The New York Times pravidelně uvádí smeknutí (anglicky „hat tip“) osobám, které například upozornily redakci na téma článku.

Já vám smekám

Při studiích historie a psycholologie módy jsem se setkala i s názorem, který mi utkvěl v hlavě. Tím, že jste nosili klobouk, jste zakrývali hlavu, která je symbolem racia, myšlení a možnosti vyjádřit se. Když se podíváme do historie, něco na tom pravdy bude. Zejména u žen. Začínalo se obrovskými klobouky, které se sotva daly unést na hlavě. Žena a její možnost projevit se, být samostatná, byla téměř nulová. Čím byly ženy více samostatnější, svobodnější, tím se klobouky zmenšovaly, až je ze své garderoby téměř odstranily. Avšak nikdy se nestalo, aby se klobouk z módy úplně ztratil.

Dnes můžeme říci téměř vše, co chceme, rozhodovat se absolutně samostatně. Chceme být prezidentkami, úspěšnými manažerkami, řídit letouny, psát knihy, cestovat kamkoliv. Můžeme. Ale je třeba si alespoň na chvíli odpočinout od superhrdinky a nechat muže, aby nám pomohli a hýčkali nás, dámy s elegantními klobouky, které jsou chytré a šikovné a maximálně stylové. Sem tam si ho na hlavu nasadit můžeme. A ten správný nám bude slušet a podtrhne naši osobnost. Móda streetstylu vám ukáže jak ho kombinovat.

Coco Chanel:Jsou dvě věci, které muž nikdy nepochopí. Tajemství stvoření a dámský klobouk.

Doporučujeme

Načíst další články