Dita Přikrylová

Dita Přikrylová

Dita Přikrylová
Dita Přikrylová
3
Fotogalerie

Dita Přikrylová pomohla holkám do světa IT

Na začátku jen chtěla seznámit holky se světem IT. Experiment jménem Czechitas, který začal jako víkendový kurz programování, se ale během 3 let proměnil v reálný byznys. „Ten pocit vidět lidi růst a plnit si své cíle je k nezaplacení," říká spoluzakladatelka organizace Dita Přikrylová. 

Co máte nejraději na své profesi?

Rozmanitost. Řídit firmu a ještě se pohybovat ve světě IT znamená, že každý den je úplně jiný. Svět technologií se neustále vyvíjí dopředu, není možné stát na jednom místě. Zároveň řídit organizaci znamená, že každý den je výzva, a to mě baví. Baví mě ten růst.

Začala jste v životě dělat něco jinak a vyplatilo se to?

Rok zpátky jsem upustila ze své touhy k dokonalosti ve vztahu k organizaci. Pochopila jsem, že věci a lidi potřebují čas, trpělivost a mentoring z mé strany. Je to důležitější než říct přesně co a jak udělat. Ten pocit vidět lidi růst a plnit si své cíle je k nezaplacení.

Máte za sebou mnoho zkušeností. Jaká je vaše životní nebo kariérní rada?

Nestát na místě a zkoušet věci. Žít naplno. Vystoupit z komfortní zóny, protože tam se dějí zázraky.

Co vaši kariéru posunulo dál?

Den, kdy jsem odešla z korporace do vlastního podnikání. A pak když jsem potkala skvělé mentory, kteří mě učí jak to dělat, jak řídit organizaci, stavět business modely, plánovat, strategicky myslet, přednášek, říci ne, řídit tým.

Každý má občas krizi. Co vás nakopne, když se vám zrovna nedaří?

Vděčnost za to, co v životě mám. „Appreciate people are happy people.“

Na co jste ve svém životě hrdá?

Na to, že se těším každý den do práce a miluju to tam. A stejně tak se těším domů.

Máte před sebou týden volna. Jak by vypadal?

Ráno bych si šla zaběhat, zacvičila jógu a při dokonalé kávě si přečetla kus knížky. Dopoledne bych pracovala (je to závislost) a pak nejlépe s batohem na horách nebo ve stanu na kitesurf pláži do západu slunce. Takhle vypadá vlastně každá moje dovolená už 4 roky.

Co vás naučili muži?

Sebevědomí.

Uspěla jste v oboru, který byl dlouho mužskou doménou. Jak to máte s partnerem? Nežárlí na vás?

Žárlivost je projev nedůvěry. Takže ne, nežárlí ;-)

Nejzajímavější člověk, kterého jste v životě potkala?

To je těžká otázka. Nejzajímavější lidé jsou Ti, kteří jsou prostě sví. Nežijí sny druhých, ale svoje.

Mini dotazník aneb moje slabosti:

Město: radši venku z města ;-) Filmy: severské Hudba: google play Restaurace: Moje kuchyně. Neumím vařit. Knihy: Výhradně papírové. Sport: kiteboarding, snowboarding, wakeboarding, climbing, joga, downhill biking, běh Módní značka: SOUL Můj malý hřích: Je velký. Čokoláda. Jedna tabulka denně.

Je spoluzakladatelkou Czechitas. Vystudovala inženýra ekonomie, dokončuje magisterské studium informatiky, pracuje jako IT risk konzultant a datový analytik. Vše začalo v červnu roku 2013, kdy Czechitas uspořádaly v Brně s Techsquatem bezplatný programovací víkend pro holky, Rails Girls. Akce měla úspěch a Czechitas se rozhodly holkám ukázat nástroje a cestu, jak zrealizovat jejich nápady, aniž by potřebovaly shánět “ajťáka.” Dnes organizace nabízí ženám nejen školení a nejrůznější workshopy v oblasti informačních technologií, ale také možnost pracovat pro renomované firmy v Česku nebo v zahraničí.

Dita Přikrylová

Podívejte se na další ženy, které hýbou světem.