Zlatá léta
Metodu „pěti proč“ pojmenoval Sakichi Toyoda, jeden ze zakladatelů společnosti Toyota, kde se mimochodem tato jednoduchá technika dodnes používá. Obstojí i v konkurenci složitějších a sofistikovanějších postupů, přesně podle rčení, že v jednoduchosti je síla. Ne náhodou se začala využívat v 70. letech minulého století, tohle období bylo na rozvoj analytických nástrojů plodné na celém světě. Určitě znáte třeba SWOT analýzu, která ve stejné době vznikla na univerzitě v americkém Stanfordu. Kouzlo těchto postupů spočívá v tom, že se dají přenést i do běžného života a pomáhají řešit každodenní běžné záležitosti.
Metoda, o které je tento článek, vzešla z prostředí, které je našemu podobné jen velmi málo. Některé jiné metody řízení, které se u nás japonští manažeři pokoušeli zavádět, vyvolávaly spíše pobavení nebo revoltu. Třeba společné rozcvičky na pracovištích nebo ranní motivační pětiminutovky. Žijeme ale v natolik globální a multikulturní době, že si dokážeme z inspirativních střípků skládat vlastní mozaiky. Převezmeme jen to, co se do našeho prostředí a uvažování hodí. A Japonsko je v tomto ohledu velmi inspirativní.
Řada z nás aplikuje základní principy feng-šuej při zařizování bytu, wabi-sabi nás učí ocenit nedokonalost, zelený čaj umíme použít i jinak než pro přípravu nápoje a jistě nejsem sama, kdo si rád dopřeje sushi a saké.