Lucie Valešová: Mnohem méně jsme venku na přirozeném světle a naše oči trpí

Říká se, že oči jsou okna do duše. V dnešním světě chceme své duši porozumět všichni. Možná bychom měli začít právě u té vstupní brány. “Ženy se mnohem více zaobírají například postavou nebo péčí o pokožku, ale zrak zůstává mimo jejich pole zájmu,” podtrhuje důležitost zdravých očí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize v Praze. Měla byste kvůli kariéře zapomínat na své zdraví? Znamená úspěch konec rodinného štěstí? A na co bychom si my ženy měly dávat u svých očí nejvíce pozor? Odpovědět nám může dát jen ta nejpovolanější, primářka.

Oborů medicíny je mnoho. Čím vás očarovaly oči?

Pro oční lékařství mě až ve druhé polovině studií nadchl zápal a přednášky docentky Říčařové. I díky ní jsem si na praktikách uvědomila, že oftalmologie je pro mě to pravé. Právě tento obor je velmi hezký a zajímavý, svým dosahem léčby se prolíná i s jinými obory, třeba s internou, diabetologií, neurologií nebo revmatologií. Je konzervativní i chirurgický, malý i velký.

Kdyby to nebyly oči, měla jste záložní plán? Například dermatologie, psychiatrie…

Líbilo se mi také porodnictví, být u zrodu nového života. Ale pak jsem jednou na praxi viděla provádět potrat v době, kdy už plod měl ruce i nožičky, byl to pro mě děsivý zážitek. Od té doby jsem věděla, že pokud je toto nedílnou součástí práce, nemohla bych se tomu oboru věnovat.

Ženy a oči. Co je nejvíce trápí? Proč zavítají do vaší ordinace? Mají si v některých oblastech dávat pozor?

Vzhledem k hormonálním odlišnostem se častěji u žen setkáváme se suchostí očí. Ta trápí ženy nejvíce po menopauze. Co se týče dioptrických vad, je výskyt u žen a mužů přibližně stejný. Nejčastějším problémem pacientů, kteří k nám přicházejí, je obecně krátkozrakost– v České republice je krátkozraká zhruba pětina populace. Hlavní příčinou tohoto zhoršování zraku jsou postupné změny životního stylu, k nimž patří stále sporadičtější trávení času venku, a tedy nedostatek času stráveného v přirozeném světle, ale také stále více činností vyžadujících zaostřování do blízka.

Jako všem ostatním i ženám doporučuji, aby dbaly na prevenci. Přestože zrak je nejdůležitějším smyslem, řada lidí ho odsouvá “na druhou kolej” do té doby, než se objeví první potíže. Přitom by o něj člověk měl pečovat stejně jako o jiné části těla. Konkrétně ženy se mnohem více zaobírají například postavou nebo péčí o pokožku, ale zrak zůstává mimo jejich pole zájmu. Obecně tedy radím zařadit každému do jeho denního režimu pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách práce se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený 20 metrů, čímž je myšleno podívat se do dálky. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání. I tak se ale raději vyvarujte nadměrné zátěži očí před obrazovkami a také ostrému slunci, kouření nebo příliš velkému teplu a suchu. Naopak dbejte na kvalitní ochranu před UV zářením, pravidelně cvičte, odpočívejte a stravujte se zdravě. A naplánujte si také na každý rok do kalendáře pravidelné oční prohlídky u specialisty.

Důležitá je prevence

Jste úspěšnou ženou, vedete Oční kliniku DuoVize v Praze, jste součástí týmu laserových chirurgů, přednášíte na univerzitách, jste primářkou Dětského očního centra Kukátko… Co vaši kariéru posouvá dál?

Možnost dělat věci po svém s novými výzvami. Po mnoha letech na jednom místě jsem měla tendenci měnit práci k obrazu svému, jenže to ve velké nemocnici nešlo. Založení DuoVize proto byla ohromná příležitost k nové seberealizaci. A to nejen v oblasti lékařské, ale i manažerské. Postupně jsme se rozrůstali, začali se věnovat dětskému očnímu lékařství, nakupovali jsme moderní přístroje, a tím přijímali nové lékaře a já se automaticky stala primářkou. Zjistila jsem, že jsem v té roli šťastná, protože mohu spoustu věcí dělat podle vlastních představ. Na druhou stranu vždy respektuji všechny členy týmu, jejich názory a návrhy na změny k lepšímu. A samozřejmě mám i velký respekt k lékařské vědě jako takové a vím, že nejen v této oblasti se mám stále co učit.