Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Katarína Hawken: Strach je nepřítel lásky. Pracujte s ním a získáte svobodu

Dokázala by pohnout zeměkoulí, kdyby si to usmyslela. Naštěstí pro nás jsou ambice osmatřicetileté Kataríny Hawken poněkud přízemnější. „Žiju si své sny, a i přes nedostatek spánku si s vděčností užívám každý den se svou rodinou a milovanou prací, která je mým životním posláním,“ říká úspěšná podnikatelka a matka ročního synka.

O Kataríně Hawken si můžete myslet cokoli, jedno jí však upřít nemůžete – tahle žena si prostě dokáže získat pozornost. Je živelná, neuvěřitelně aktivní a na český vkus až nepříjemně pozitivní. Stejně barvitý je i její život, v němž se mísí dobře rozjetý vlastní byznys, tantra, osobnostní transformace, o třicet dva let starší manžel, vytoužený syn i neustálé cestování.

„Já i manžel jsme předtím, než jsme se seznámili, žili v různých zemích. Já dva roky žila a pracovala v New Yorku, předtím v Číně, na Tchaj-wanu, v Izraeli, Anglii a Dánsku, kde jsem mimochodem i studovala. Manžel, který je terapeutem a světově uznávaným učitelem tantry, bioenergetiky a šamanismu, pochází z Británie, dvanáct let žil v Německu a nyní již třináct let žije v Česku,“ popisuje hnědovláska původem ze Slovenska.

Ptáte se, co je tahle žena zač? Katarína Hawken sama sebe popisuje stejně, jako vypadá i její aktivitami zaplněný život. „V čínském horoskopu jsem Krysa a je pro mě naprosto přirozené být rychlá a všude první. Manžela svou rychlostí někdy přivádím k zoufalství, ale moji klienti, což jsou většinou hodně netrpěliví byznysmeni, to na mně naopak milují,“ popisuje, jaké vlastnosti ji nejlépe vystihují – ambicióznost, cílevědomost, nezávislost a kreativita.

Profi dohazovačka

Jejím dosud nejpovedenějším profesním cílem bylo založení seznamovací a seberozvojové agentury, která má po osmi letech provozu klienty po celém světě. Jako u každého podnikání byly ovšem začátky tvrdé. Kromě toho, že si sama Katarína prošla velkou osobní proměnou, během níž se naučila vážit si své hodnoty a jít dopředu i přes pochyby své i druhých, musela několik let prakticky nonstop pracovat a vydělat potřebné finance na rozjezd firmy.

„Naštěstí jsem měla energie na rozdávání a díky intenzivnímu networkingu, vytrvalosti, práci na sobě a pozitivním referencím klientů jsem si vybudovala širokou databázi kontaktů a agentů, kteří mi neustále dohazují nové klienty, jež můžu následně ‚matchovat‘ neboli dávat dohromady,“ vypráví Katarína o roli dohazovačky, v jejímž rámci vede osobně konzultace s každým klientem zajímajícím se o její služby.

A je v tom natolik zběhlá, že si tuhle roli letos v létě vyzkoušela i během spolupráce při natáčení americké seznamovací reality show Match Me Abroad. „Působím v ní jako hlavní dohazovačka a vztahová konzultantka reprezentující Česko i celou Evropu. O tom, jak dobře, se veřejnost přesvědčí příští rok na jaře, kdy se pořad objeví kromě americké stanice TLC i na Netflixu a YouTube,“ říká. Celý proces natáčení si prý nesmírně užila, s některými účastníky show se i spřátelila a další naverbovala coby vlastní klienty.

Tahle žena totiž nezná slovo „nejde“, a to i přes své mnohem důležitější angažmá v teprve rok staré roli mámy. „Můj syn Timothy je momentálně mojí největší prioritou. Ale asi jako typická česká a slovenská žena dělám v průběhu dne práci za deset lidí, a to od péče o syna a manžela přes řízení našich nemovitostí včetně hotelu v jižních Čechách až po řízení své agentury. Zároveň organizuji, asistuji a překládám na kurzech tantry a šamanismu, které vede můj manžel. Některé kurzy v zahraničí děláme společně, kdy část je o seberozvoji skrze vědomou práci s tělem a část jsou čistě seznamovací akce,“ popisuje Katarína každodenní kolotoč, ze kterého by se zatočila hlava lecjakému profíkovi, natož matce na mateřské.

Jenže Katarína se své práce, kterou vnímá jako poslání a svou největší vášeň, vzdát nehodlá. „Právě díky ní jsem si udržela zdravý rozum a vnitřní pohodu. Často dostávám otázku, jak dokážu být na plný úvazek mámou, zároveň naplno pracovat, mít pořád dobrou náladu a být ke každému milá. Odpovědí je multifunkční fungování a maximální využití času. No time for bullshit. Denní podpora manžela, týdenní podpora chůvy a občas i podpora rodičů. A vidět na všem a všech to dobré,“ říká s tím, že dnes má díky této konstelaci „krásně vybalancované mateřství se svými intelektuálními potřebami a potřebami svého ducha“.

Táta a dcera?

Bez obětí se to ovšem neobešlo a občasné frustrace z nedostatku spánku a času na práci se přirozeně dotýkají i jí. „Nejtěžší bylo zvyknout si vstávat v šest ráno místo původních osmi a samozřejmě vstávat několikrát v noci. Pokud je něco, co mi nesmí dlouhodobě kromě svobody a lásky chybět, abych si udržela svůj vnitřní klid a pocit radosti a pohody, tak je to spánek,“ dodává, že si tyto frustrace snaží sama v sobě vědomě zpracovávat a nespadnout přitom do role oběti. „Každopádně stěžovat si není můj styl, celkově se cítím šťastná a vlastně neznám moc lidí, kteří by byli víc v pohodě, než jsem já,“ směje se, že právě díky mateřství si uvědomila, jak silná a trpělivá ve skutečnosti je.

Zkouškou trpělivosti si ovšem prochází i její manželství, které s příchodem syna i aktivit obou partnerů trpí nedostatkem společně tráveného času. I tady je velkou pomocí chůva, díky níž mají manželé každý týden půlden jen pro sebe a zároveň využívají svého know-how vztahových znalců. „Máme rádi třeba hru jin jang, kde je polovina času věnována jednomu z nás a druhá polovina zase druhému. Vlastně každý kurz pro páry, který spolu děláme, nám jen připomíná, jak nesmírně důležité je na vztahu neustále pracovat,“ říká, že tohle uvědomění vedlo k určitým úpravám každodenních aktivit.

„Jsme více vybíraví co se týče klientů nebo ohledně toho, jak trávíme čas, a navíc jsme se rozhodli prodat náš seminární hotel, který sice díky našemu skvělému týmu funguje perfektně, ale už nadešel čas se posunout a zpomalit,“ vysvětluje. Ostatně jedním z důvodů je i Johnův pokročilý věk, který mu neumožňuje dělat všechny fyzické aktivity společně s jeho ženou.

„Naše energetické propojení je ale pořád tak silné, že pozitivní stránky převažují,“ říká Katarína, která na něm kromě vlastností jako upřímnost, pravdivost, intelekt, charisma či smysl pro humor obdivuje jeho velké otevřené srdce i fakt, že nezneužívá svoji vysokou úroveň vědomí a sílu, kterou působí na ostatní. „Na Johnovi také oceňuji, že mě přijímá takovou, jaká jsem, a nesnaží se mě předělávat,“ uvádí a dodává, že ve svém muži vidí jednu ze spřízněných duší, která ji provází životem.

Tím pádem odmítá i veškeré námitky, že velký věkový rozdíl může být projevem vzorce, podle kterého ve svém muži hledá ve skutečnosti tátu. „Vztahy jsou velmi komplexní záležitost a takové tvrzení je zjednodušující. Ostatně každá žena svým způsobem hledá otce, respektive muže, ke kterému bude vzhlížet. Tantra navíc učí, že náš partner pro nás může být několika osobami v jednom – milencem, přítelem, společníkem, otcem i matkou, učitelem i žákem. Hlavní je, aby tyto aspekty vztahu byly vědomé. Problém totiž nastává až v momentě, kdy si někdo ‚tatínka‘ v druhém najde nevědomě a neumí s tím ve vztahu pracovat,“ říká Katarína.

Oslov svůj strach

Podobně se staví i k občas se vyskytujícím argumentům, že by se svým dítětem měla raději sedět doma, aby mu dopřála klid. „Náš Timothy má tři pasy a velmi si užívá náš aktivní životní styl. Dosud nebyl nikdy nemocný, a to už zažil různé situace a všemožné formy dopravy,“ říká. Svým příkladem by si přála inspirovat maminky, které se obávají o své děti natolik, až minimalizovaly cestování. „Tím své děti podle mého názoru obrovsky ochuzují a projektováním svých strachů na ně pouze zasévají semínka stejných bloků.“

Ostatně se strachem, jenž brání lidem realizovat se podobně odvážně jako Katarína – ať už kvůli špatnému pocitu z neúspěchu, nebo přiznání si vlastní neschopnosti – je podle této inspirativní ženy potřeba pracovat. „Jak se zpívá v jedné irské písni, ‚strach je nepřítel lásky‘ (Fear Is the Enemy of Love). Proto, pokud máte strachy, zkontaktujte se s nimi, zvědomte si je a pracujte s nimi tak, abyste našli vnitřní svobodu. Ta vám dá potom křídla, energii celému vašemu tělu a pocit, že všechno je možné a nic nestojí v cestě vašemu snu,“ doporučuje.

Za svými sny si totiž tato žena jde skutečně odhodlaně. Třeba v příštím roce, jakmile se do vysílání dostane reality show, v níž účinkovala, plánuje odjet do USA kvůli interview, která ji pravděpodobně čekají. Kromě toho je ochotna cestovat za nejzajímavějšími klienty prakticky kamkoli na světě. Počítá i s tím, že možná bude jako hlavní dohazovačka natáčet druhou sérii deseti epizod reality show v Paříži, a rovněž by v průběhu nejbližšího roku chtěla dokončit svou už několik let rozepsanou knihu o příbězích v rámci své seznamkové praxe.

Že je toho na jednu mámu víc než dost? Katarína s překážkami samozřejmě počítá, ale zastavit se nenechává. „Jsem si vědoma, že já sama tvořím vlastní realitu. Člověk může v životě projít obrovskou proměnou, kdy si výrazně zvýší vědomí i moudrost, ale zároveň věřím, že jádro člověka se v podstatě nemění. A v tom mém je spousta lásky, svobody a touhy inspirovat druhé,“ odpovídá.