.

.

Je možné mít šťastnější život pouhou změnou myšlení? Ano, stačí jen chtít.

Celý život se snažím dělat věci perfektně a nepřipouštím si, že by to mohlo být i jinak. Dospělo to až do bodu, kdy jsem se stala posedlá kontrolou. Začala jsem řídit své okolí a snažila jsem se ho měnit. Věřila jsem, že pokud budu mít nad vším nadhled, podaří se mi předejít špatným věcem, které by se mohly stát. 

Trápila jsem se a plýtvala časem, přitom jsem dávno mohla být už někde jinde.

Moc dobře jsem věděla, že špatným věcem se někdy nedá předejít, ale stejně jsem se jimi trápila. Měla jsem strach ze všeho, od přírodních katastrof až po smrtelné nemoci. Perfekcionismus mě pomalu ničil, dokud jsem si neřekla dost.

Pokud máte pocit, že se potýkáte s podobným problémem, přečtěte si následující tipy a zkuste trochu zvolnit:

Pokračování 2 / 4

Stanovte si, co můžete ovlivnit

Když cítíte obavy, na chvíli se zastavte a shrňte si věci, nad kterými máte kontrolu. Nemůžete sice zabránit bouři, aby přišla, ale můžete se na ni připravit. Nemůžete ovlivnit, jak se k vám ostatní budou chovat, ale můžete ovlivnit, jak vy budete reagovat.

Někdy je třeba si přiznat, že všechno, co chcete mít pod kontrolou, je často jen vaše naděje nebo postoj. Pokud zaměříte energii na věci, na kterých skutečně záleží, bude to mnohem více efektivní.

Můžete ovlivnit osoby a okolnosti, ale nemůžete přinutit věci, aby se děly přesně tak, jak chcete.

Abyste měli větší vliv, zaměřte se především na své chování. Snažte se být co nejlepší verzí sebe samého a stanovte si hranice. Pokud máte pochybnosti o rozhodnutí někoho jiného, řekněte mu svůj názor, ale nenuťte mu ho.

Pokračování 3 / 4

Identifikujte svůj strach

Zeptejte se sami sebe, z čeho vlastně máte strach. Předvídáte katastrofický výsledek? Pochybujete, že se dokážete vyrovnat se zklamáním? Obvykle ty nejhorší scénáře nejsou tak tragické jako vaše vize. Je velmi pravděpodobné, že jste silnější, než si myslíte.

Neustále si v hlavě přehrávat problémy a konverzace opravdu k ničemu nevede. Musíte je začít řešit.

Zeptejte se sami sebe, jestli přemýšlení je produktivní. Pokud aktivně řešíte problém tak, že se snažíte najít způsob, jak zvýšit svou šanci úspěchu, začněte raději pracovat na řešení.

Pokračování 4 / 4

Vytvořte si plán jak zvládnout stres

Cvičení, zdravá strava a dostatek spánku, to je jen pár klíčů, které vás můžou naučit sebelásce. Měli byste si ale také najít čas na to, naučit se pracovat se stresem efektivně.

Najděte si zdravé „zmírňovače“, jako třeba meditaci, sport nebo trávení času s přáteli. Pozorujte se a zjistěte, jak si poradit s úzkostí.

Zklidněte se. Kdykoliv se přistihnete, že v něco doufáte, uvědomte si, že to zvládnout můžete. Záleží to jen na vás.

Když přesto nad něčím nemůžete mít absolutní kontrolu, což se samozřejmě stát může, řekněte si, že se to pokusíte alespoň maximálně ovlivnit.

Jednoduše se vyrovnejte s tím, že to bude trochu jinak, než potřebujete. V životě totiž nikdy nebude nic dokonalé, a to je podstata celé věci.