Svět knih

Svět knih Zdroj: istock.com

Inspirativní ženské spisovatelky, které vás zasáhnou

Když Gay Talese, americký spisovatel, otec nové žurnalistiky a velmi vážený novinář, na otázku, jací spisovatelé ho v životě inspirovali, odpověděl, že nikdo, zvedla se obrovská vlna reakcí, bouřlivých diskuzí, kdo je hoden inspirace a kdo ne. Jak byste odpověděla na takovou otázku vy? Stejně? Možná, že jste ještě nečetla řádky těchto autorek.

Jako reakci na toto prohlášení časopis The Guardian na svých stránkách rozpoutal diskuzi na téma inspirativní ženské autorky, které vás nejvíce zasáhly. Nejčastěji se objevovala tato jména. Znáte je? Zkuste se začíst do jejich řádků a rozhodněte sama, zda stojí zato, aby měly čestné místo v žebříčku vlivných žen. My v redakci souhlasíme minimálně se třemi.

Pokračování 2 / 8

1. Angela Carter (1940–1992)

Anglická spisovatelka, jejíž tvorbu ovlivnila její matka, Charles Baudelaire a markýz de Sade. Co z toho vzniklo? Díla plná magického realismu a fikce. Budou šokovat vaši mysl.

Když jsem byla na univerzitě, viděla jsem, že někdo píše na papír jméno Angela Carter a její mistrovské dílo Vášeň nové Evy (The Passion of New Eve). Asi za rok se mi dostala do rukou, byla jsem unesena. Přeměna ženy, halucinace a bohatá symbolika, která učinila tento román nezapomenutelným.“ – elbartonfink

Když ji chcete číst, začněte s:Noci v cirkuse – příběh o cestách cirkusových umělců po Evropě z 19. století. Právě za toto dílo dostala v roce 1984 cenu James Tait Black Memorial Prize. Základní dějová kostra je jak vystřižená z červené knihovny, kdy okřídlená artistka známá pod jménem Peříčko přiměje líčením svého barvitého osudu mladého amerického novináře Jacka Walsera, aby se přidal k cirkusu. Ve vzduchu je cítit láska, ale i mnohem víc.

Pokračování 3 / 8

2. Elena Ferrante (nar. 1943)

Dlouho se diskutovalo, kdo stojí za tímto jménem a knihami, které vás absolutně pohltí a po jejichž přečtení nejste toutéž ženou. Pravou identitu autorky zjistil a odtajnil v roce 2016 italský investigativní novinář Claudio Gatti. Pod tímto pseudonymem se skrývá sama italská spisovatelka a překladatelka z němčiny Anita Raja, ale spekuluje se i o tom, že díla mohl psát její manžel, spisovatel Domenico Starnone. Slibujeme vám, že Elenu začnete číst a nebudete dělat nic jiného, než vše přečtete.

„Co to znamená zmizet. Lila a Lenú, ústřední postavy neapolské tetralogie, bojují každá po svém, aby nezmizely, navzdory síle třídy, historii a násilí, které jsou proti nim jako ženám páchány. Čtení Ferrante mě vedlo k tomu, abych se zajímala o to, kolikrát jsem se jako žena potýkám s vymazáním sebe ve vztazích, v kariéře, ve větším společenském řádu. A kolik žen v nepřátelských koutech světa čelí hrozbě, že úplně zmizí beze stopy." – Veronica Majerol, New York, NY

Když ji chcete číst, začněte s:Geniální přítelkyní a navazujícím druhým dílem. Nečtěte moc rychle, jinak budete netrpělivě čekat na třetí díl, který v češtině vyjde až v polovině října 2017.

Pokračování 4 / 8

3. Zadie Smith (nar. 1975)

Britská spisovatelka, která doposud napsala čtyři romány. V roce 2003 byla zapsána na seznam literárního časopisu Granta mezi dvacet nejlepších mladých autorů. Její román Bílé zuby byl představen veřejnosti v roce 1997, tedy dávno před tím, než byl dokončen. Na základě částečně dokončeného rukopisu odstartovala aukce, ve které se o práva utkala různá nakladatelství. Byl to opravdu boj.

"Bílé zuby, Zadie Smith. Mohla bych to číst znovu a znovu." – Sarah Hassam

"Zadie Smith je absolutně skvělá. Je často zařazována nejprve podle rasy a pohlaví, a proto se nikdy nepovažuje za rovnocenného autora k jiným moderních spisovatelům, jako jsou Franzen a Rushdie, ale snadno je porazí svým vlastním stylem." – emason1121

Začněte s: románem Bílé zuby, který zachycuje osudy tří rodin v průběhu generací. Začíná pokusem o sebevraždu, nešťastným životem válečného veterána, který si ani nevšimne, že zaparkoval před muslimským řeznictvím… Po Bílých zubech se vrhněte na Sběratele autogramů.

Pokračování 5 / 8

4. Chimamanda Ngozi Adichie (nar. 1977)

Nigerijská spisovatelka románů, krátkých příběhů a fakt. Byla popsána v Times Literary Supplement jako "nejprominentnější" "z mladých anglofonních autorů, kteří usilují o přilákání nové generace čtenářů k africké literatuře." Její třetí román Americanah (2013) byl vybrán The New York Times jako jeden z "10 nejlepších knih roku 2013".

Popsal bych tu knihu jako transformační, protože poskytla vhled do reality toho, co to znamená být mladá, ambiciózní, vysoce inteligentní, někdy jedna černá žena v současné Americe. Je to čestná kniha o rase, totožnosti a neustálé touze a nostalgii, kterou člověk cítí k domovu. Byl jsem také dojatý příběhem, protože dotyčným způsobem popisuje láskyplný vztah mezi dvěma centrálními postavami, ukazující, že ani prostor, ani čas nemohou vymazat lásku.“ – beograd

Začněte s: Americanah, který vypráví příběh mladé nigerijské ženy, Ifemelu, která emigruje do Spojených států na univerzitu. Tento román stopuje život Ifemelu v obou zemích, který je propojen milostným příběhem se spolužákem střední školy Obinze.

Pokračování 6 / 8

5. Virginia Woolf (1882–1941)

Byla významná anglická spisovatelka, literární kritička, esejistka, vydavatelka, filozofka a feministka. Již v mládí měla psychické problémy, částečně kvůli incestnímu obtěžování od svého bratra Geralda. Jelikož v tehdejší době bylo zakázáno mluvit o jakémkoliv sexuálním tématu, Virginia mlčela o svém traumatu a začala nenávidět svou fyzickou existenci a své tělo. Odmala si psala deník, do něhož „křičela“ to, o čem na veřejnosti musela mlčet, bylo to pro ni určitým osvobozením a také sebepoznáním a utvářením vlastní identity.

„Román K majáku, ten měl velký vliv i na mě. Donutil mě přemýšlet a hledat směr života. Milovala jsem Lily Briscoe. Existuje tolik knih, které ženy milují, u mě vyhrává tato.“ – daveportivo

Začněte s: Paní Dallowayová řešící téma ztracené lásky, volby života a duševní nemoci. Jak sama autorka řekla o knize: „Je to analýza příčetnosti, šílenství a sebevraždy. Svět viděný současně očima duševně zdravých a šílených. Myslím, že je to můj nejlepší román.“ A pokračujte románem Orlando a Jackobova místnost.

Pokračování 7 / 8

6. Toni Morrison (nar. 1931)

Americká spisovatelka, redaktorka a profesorka. Jedná se o nositelku Nobelovy ceny za literaturu. Mezi její nejznámější knihy patří Velmi modré oči, Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná, za kterou získala v roce 1988 Pulitzerovu cenu. Většina dotázaných, kteří sdělovali svá oblíbená díla, odpověděla: „Cokoliv napsané od Toni Morrison.“

"Milovaná. Je to divné čtení, ve kterém jste současně odmítáni za to, jak se cítíte, abyste pochopili, proč se tak cítíte. Je to úžasná spisovatelka." – getebi

Začněte s: dílem Milovaná. Inspirací k tomuto dílu byla novinová zpráva z roku 1855 o otrokyni, která uprchla i s dětmi ke své svobodné tchyni. Při tom však byla chycena, a tak se rozhodla děti zabít (pravděpodobně aby je ušetřila otroctví), zabila však pouze jedno z nich…

Pokračování 8 / 8

7. Doris Lessing (1919–2013)

Prózy Doris Lessing zpracovávají témata autobiografická i sociální a politické zápasy. Psala i psychologické thrillery a science fiction. Je autorka, která s ženskou zkušeností zkoumá rozdělenou civilizaci se skepticismem, zápalem a vizionářskou silou. Doris Lessing je nejstarším člověkem, který získal cenu za literaturu, a v pořadí jedenáctou ženou, která získala Nobelovu cenu za literaturu ve sto šestileté historii jejího udělování.

"Její chápání odolnosti a přeměny uprostřed rozvratu je hluboké. V dnešní době toto oko stále potřebujeme." – barbkay .

Začněte s: románem Tráva zpívá. Jedná se o psychologický román s kriminální zápletkou, v závěru je situován do jihoafrické Rhodesie. Na pozadí hospodářského úpadku a ztroskotaného manželství zadluženého a nemocného farmáře se rozvíjí milostná hra farmářovy ženy a černého sluhy…