.

. Zdroj: shutterstock.com

Díky psaní rukou budete úspěšnější a i odpočatější. Nechte počítač spát

Přiznejte se, kdy jste naposledy napsali více jak pět vět pěkně ručně? Klasický diář převálcoval ten elektronický a seznam na nákup jedině do poznámek v mobilu. Natož dopis nebo vánoční pohlednici. Na poradě s notebookem, psaní PF elektronicky, stáváme se mistry emailů a prezentací. Velká škoda. Vašemu mozku, kreativitě, paměti, soustředění písmo chybí. Vezměte tužku do ruky a pište. Budete chytřejší a zas vám to začne pálit.

Mnoho průzkumů dokazuje, že psaní rukou zlepšuje učení, vyjadřovací schopnosti, neboť si vždy musíme dopředu promyslet, co budeme psát. Co je psáno, to je dáno. Neexistuje žádné Delete. Tím, že o textu více přemýšlíme, usazuje se nám lépe v paměti. Navíc jsou naše myšlenky spojeny s pohybem ruky, napsané vidíme a tím mnohem lépe myšlenku vstřebáváme. Jen si vzpomeňte, když si napíšete seznam na nákup na papír a pak ho zapomenete, vybavíte si téměř 80 procent. Stejné to bylo i s taháky ve škole či poznámkami na poradu, pak už papír ani nepotřebujete.

"Co slyším, to zapomenu. Co vidím, si pamatuji. Co si vyzkouším, tomu rozumím."

Konfucius

Co si napíšete, to si zapamatujete a cesta k vašim snům se otevře.
Co si napíšete, to si zapamatujete a cesta k vašim snům se otevře. | Zdroj: shutterstock.com

Psaní rukou jako cesta k úspěchu

Neúspěšným lidem se život zkrátka děje. Dělají věci automaticky, moc se nad nimi nezamýšlejí. Málokdy se nad věcmi hlouběji zamýšlejí a nevidí následky. Úspěšný člověk se potřebuje o svých činech ujišťovat, přemýšlí o krocích, které mohou vést k naplnění. Když se každý večer díváte do svých poznámek, píšete si myšlenky, které vás napadají, vaše cesta k cíli je přímější.

Kreativní diář. Spojte písmo a obrázky

Nemusíte si psát deník, stačí si jen napsat, co vás ten den zajímavého napadlo, opsat si zajímavý citát z knihy či novin. Líbí se vám nějaký obrázek, který vypovídá o tom, co byste chtěli? Vystřihněte si ho a nalepte do deníku. Nechcete si vést další knihu? Spojte ho s diářem, vytvořte si kreativní diář, který není jen složkou úkolů, ale i složkou snů nápadů, plánů, myšlenek.

Pište si, odpočněte si a najdete své cíle.
Pište si, odpočněte si a najdete své cíle. | Zdroj: shutterstock.com

Jak na takový diář se můžete inspirovat u spisovatelky, blogerky Michaely Dombrovské autorky knihy Kreativní diář:“ Do kreativního diáře nemusíte jen psát. Obyčejné písmo obzvláštní kresby, čmáranice i krasopis jako z písanky. Skenčnouty jsou vlastně obrázkové poznámky. Zapojením obou hemisfér zvýšíme šanci zapamatovat si například poznámky z porady.“

Písmo ukáže, jací jste

Uvolnění, odpočatí, ambiciózní, vystresovaní, introverti, extroverti… Písmo je rukopis, obraz našich vlastností na papíře. Stejně jako u otisků, ani u písma nenajdete dva stejné rukopisy. Když jste veselí, vaše písmo bývá větší, vzletnější, psané rychle. Přepadá-li vás deprese, písmo se stává drobnější, je křečovité. Sklon řádky odhalí optimismus (nahoru) a pesimismus (dolu). Silný tlak na pero vypovídá o naléhavosti, slabý tlak často znamená citlivost.

Písmo ukáže vaši osobnost. Poznáte, jak se cítíte.
Písmo ukáže vaši osobnost. Poznáte, jak se cítíte. | Zdroj: shutterstock.com

Mezery mezi slovy vypovídají o vztazích k druhým lidem. Písmo je tedy další možností, jak lidi poznávat a to nemusíte být ani grafolog. Intuice vám prozradí mnohé. Snad i možná proto se lidé více a více schovávají za klávesnici. Ale paradoxně více a více firem chce po svých uchazečích ručně psaný životopis.

Rada na závěr. Když vám bude mizerně, pište, vezměte si kus papíru a vypište se. Grafoterapie vám pomůže najít zas cíl vaší cesty. Mohu jen potvrdit. Co si nenapíšu, to nemám.