Mnoho průzkumů dokazuje, že psaní rukou zlepšuje učení, vyjadřovací schopnosti, neboť si vždy musíme dopředu promyslet, co budeme psát. Co je psáno, to je dáno. Neexistuje žádné Delete. Tím, že o textu více přemýšlíme, usazuje se nám lépe v paměti. Navíc jsou naše myšlenky spojeny s pohybem ruky, napsané vidíme a tím mnohem lépe myšlenku vstřebáváme. Jen si vzpomeňte, když si napíšete seznam na nákup na papír a pak ho zapomenete, vybavíte si téměř 80 procent. Stejné to bylo i s taháky ve škole či poznámkami na poradu, pak už papír ani nepotřebujete.

Psaní rukou jako cesta k úspěchu
Neúspěšným lidem se život zkrátka děje. Dělají věci automaticky, moc se nad nimi nezamýšlejí. Málokdy se nad věcmi hlouběji zamýšlejí a nevidí následky. Úspěšný člověk se potřebuje o svých činech ujišťovat, přemýšlí o krocích, které mohou vést k naplnění. Když se každý večer díváte do svých poznámek, píšete si myšlenky, které vás napadají, vaše cesta k cíli je přímější.
Kreativní diář. Spojte písmo a obrázky
Nemusíte si psát deník, stačí si jen napsat, co vás ten den zajímavého napadlo, opsat si zajímavý citát z knihy či novin. Líbí se vám nějaký obrázek, který vypovídá o tom, co byste chtěli? Vystřihněte si ho a nalepte do deníku. Nechcete si vést další knihu? Spojte ho s diářem, vytvořte si kreativní diář, který není jen složkou úkolů, ale i složkou snů nápadů, plánů, myšlenek.

Jak na takový diář se můžete inspirovat u spisovatelky, blogerky Michaely Dombrovské autorky knihy Kreativní diář:“ Do kreativního diáře nemusíte jen psát. Obyčejné písmo obzvláštní kresby, čmáranice i krasopis jako z písanky. Skenčnouty jsou vlastně obrázkové poznámky. Zapojením obou hemisfér zvýšíme šanci zapamatovat si například poznámky z porady.“
Písmo ukáže, jací jste
Uvolnění, odpočatí, ambiciózní, vystresovaní, introverti, extroverti… Písmo je rukopis, obraz našich vlastností na papíře. Stejně jako u otisků, ani u písma nenajdete dva stejné rukopisy. Když jste veselí, vaše písmo bývá větší, vzletnější, psané rychle. Přepadá-li vás deprese, písmo se stává drobnější, je křečovité. Sklon řádky odhalí optimismus (nahoru) a pesimismus (dolu). Silný tlak na pero vypovídá o naléhavosti, slabý tlak často znamená citlivost.

Mezery mezi slovy vypovídají o vztazích k druhým lidem. Písmo je tedy další možností, jak lidi poznávat a to nemusíte být ani grafolog. Intuice vám prozradí mnohé. Snad i možná proto se lidé více a více schovávají za klávesnici. Ale paradoxně více a více firem chce po svých uchazečích ručně psaný životopis.
Rada na závěr. Když vám bude mizerně, pište, vezměte si kus papíru a vypište se. Grafoterapie vám pomůže najít zas cíl vaší cesty. Mohu jen potvrdit. Co si nenapíšu, to nemám.