Olga Havlová.

Olga Havlová. Zdroj: Profimedia.cz

Síla, odvaha a feminismus: 10 slavných Češek, o kterých chceme stále mluvit

Díky nim se o České republice ví, mnohé pro ni udělaly velké věci. Jsou pyšné, že jsou či byly Češkami, a díky nim jsme zas my pyšné na svou historii a těšíme se na budoucnost. Vybrat jen desítku žen je nesmírně těžké, proto naše díky patří všem českým ženám.

Znát je, číst o nich, odkazovat k nim by měla být naše povinnost, ale není. My si je připomínáme, mluvíme o nich s chutí, nadšením a vlastní iniciativou. Hledáme u nich inspiraci, máme v nich vzory a hledáme u nich zdroj síly. Náš seznam znáte, i vy si udělejte ten svůj.

1. Charlotta Garrigue-Masaryková (1850–1923)

Kdo to je? Sice Američanka, ale první československá první dáma, která si Tomáše Garrigua Masaryka zamilovala, ale i jeho Čechy a Prahu. Stala se Češkou mravně i politicky. Milovala hudbu, učila se na klavír a díky tomu se pak v Lipsku poznala s T. G. M.

TIP NA VIDEO: Největší ikony feminismu. Znáte je všechny?

Video placeholde

Co Česku dala? Ukázala lidem vztah muže a ženy, kteří se vzájemně respektují, a to, že být ženou není prohra a je hodna úcty. Masaryk právě z úcty k ní přijal druhé příjmení Garrigue. Charlotta působila v ženských hnutích a podporovala vzdělání žen.

Co udělala jinak? V tehdejší době neposlechla svého otce, který ji od sňatku s Tomášem zrazoval. Změnila také své náboženské vyznání.

Kde si o ní přečtete víc? V knize od Michaely Košťálové: Charlotta Masaryková ve stínu.

Další ženy najdete v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 10

2. Hana Podolská (1880–1972)

Kdo to je? Johanna Vošahlíková, švadlena, majitelka módního salonu a česká Coco Chanel. Oblékala filmové hvězdy, první dámy a pozvedla módu u nás. Její modely nosily Lída Baarová, Olga Scheinpflugová či první dáma Hana Benešová.

Co Česku dala? Přelomový přístup k módnímu byznysu, začala vydávat časopisy o nejnovějších trendech s názvy Eva a Móda a vkus. Jako reklamu měla celebrity, se kterými navazovala vztahy.

Co udělala jinak? Nevystačila si s málem a chtěla víc, díky tomu z průměrného módního salonu udělala značku se sídlem na lukrativní adrese ve Vodičkově ulici v paláci Lucerna. A po francouzském vzoru začala zaměstnávat profesionální modelky. Hana byla náročná a všechno muselo být perfektní.

Kde si o ní přečtete víc? V knize Nadi Dubcové: Hana Podolská ve víru dějin – Královna módy první poloviny minulého století.

Pokračování 3 / 10

3. Dana Zátopková (1922-2020)

Kdo to je? Česká atletka, oštěpařka, všestranně sportovně nadaná, která se narodila ve stejný den a rok jako její manžel atlet Emil Zátopek a ve stejný den zvítězili na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952. Ona hodila oštěpem za hranici 50,47 metrů, on vyhrál běh na 5000 metrů.

Co Česku dala? Spoustu úspěchů ve sportu, kdy svět začal vnímat Československo jako existující zemi a zemi, kde se rodí úspěšní sportovci.

Co udělala jinak? Nechala týmovou házenou a šla si cestou jednotlivce v hodu oštěpem.

Kde si o ní přečtete víc? V knize, jejíž autoři jsou Dana a Emil Zátopkovi, Náš život pod pěti kruhy.

Pokračování 4 / 10

4. Madelaine Albright (1937-2022)

Kdo to je? Diplomatka, politička a bývala ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Avšak narozená na pražském Smíchově, která po Hitlerově okupaci v roce 1939 odešla do Londýna.

Co Česku dala? Ukázala, že české ženy jsou chytré a je jich potřeba v politice víc. Nikdy nezapřela svůj původ a hrdě se k němu hlásila. Mluvila o Československu před celým světem.

Co udělala jinak? Pohybovala se v oblasti, kde žen bylo poskrovnu, a ukázala, že je chytrá, myslí jí to a v politice je nepostradatelná. Nebála se říci nahlas svůj názor. Významně se podílela na řešení kosovské otázky v roce 1998–2000.

Kde si o ní přečtete víc? V její knize Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937–1948; a v jejích dalších knihách.

Pokračování 5 / 10

5. Věra Čáslavská (1942–2016)

Kdo to je? Sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice, mnohonásobná mistryně světa a Evropy držící rekord v absolutním počtu individuálních zlatých medailích.

Co Česku dala? Tolik medailí jako dosud nikdo jiný. Místo ženám ve sportu.

Co udělala jinak? Nebála se říkat pravdu, což v komunistickém režimu nebylo žádoucí. Bojovala za pokoru a úctu, nikdy nesklonila hlavu a vždy instinktivně věděla, co je dobré a co ne. Během hraní sovětské hymny na OH v Mexiku v roce 1968 otočila provokativně hlavu od soupeřky směrem do země. S kariérou byl konec a stala se uklízečkou.

Kde si o ní přečtete víc? V aktualizovaném životopisu Věra Čáslavská: Život na Olympu.

Pokračování 6 / 10

6. Marta Kubišová (1942)

Kdo to je? Zpěvačka, signatářka Charty 77, která měla zakázáno zpívat. Svůj hlas mohla rozeznít až po roce 1989. Držitelka tří Zlatých slavíků, členka legendárního tria Golden Kids, autorka známých songů Loudá se půlměsíc, Modlitba pro Martu.

Co Česku dala? Píseň, která je pro nás symbolem svobody. Naději, víru a lásku.

Co udělala jinak? Podepsala řadu petic, a i když věděla, že je s její hvězdnou kariérou konec, přesto se nebála říci svůj názor. Nikdy nezalitovala, že neemigrovala.

Kde si o ní přečtete víc? V knize Luboše Nečase: Marta Kubišová.

Pokračování 7 / 10

7. Olga Havlová (1933–1996)

Kdo to je? První manželka československého a českého prezidenta Václava Havla. Zakladatelka výboru Dobré vůle věnující se charitě. Pro mnohé uznávaná, pro jiné velká neznámá. Žena s hendikepem bez čtyř prstů, milovnice umění. Věděla, co se hodí říci, kdy je lepší mlčet, a uměla odhadnout povahy lidí.

Co Česku dala? Mrknutím oka si získala sympatie veřejnosti, založila charitativní organizaci Nadace Olgy Havlové a byla první dámou, za kterou se Češi nestyděli.

Co udělala jinak? Bojovala za pravdu po boku svého manžela, nebála se říci svůj názor. O svém vnitřním světě moc nemluvila, ani o své nemoci. Do poslední chvíle o její rakovině nikdo nevěděl. Milovala džíny a svetry a hodně kouřila, k okázalé první ženě země měla daleko, mnohem více byla skromnou ženou.

Kde si o ní přečtete víc? V knize Pavla Kosatíka: Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové.

Pokračování 8 / 10

8. Eva Herzigová (1973)

Kdo to je? Česká supermodelka, Miss Wonderbra či Marilyn Monroe východu. Kariéru modelky začala v roce 1989 vítězstvím v soutěži Metropolitan models. Proslavila se jako modelka spodního prádla značky Triumph, která měla světový úspěch, a díky své tváři zvýšila prodej značky o 41%. Byla tváří v kampaních nejslavnějších módních návrhářů jako Calvin Klein, Versace, zahrála si v zahraničních i českých filmech (například Pohádkář nebo Masaryk).

Co Česku dala? Že jsou v naší zemi krásné dívky, jedny z nejkrásnějších na světě. Česko je ve světě známé díky skvělému pivu a Evě Herzigové.

Co dělá jinak? Nebála se v 16 letech jít do zahraničí, do světa, který byl v té době pro Čechy neznámý, absolutně jiný a pro mnohé snový.

Kde si o ní přečtete víc? V knize Supermodels of the '80s and '90s: Kate Moss, Elle MacPherson, Cindy Crawford and Other Top Models.

Pokračování 9 / 10

9. Lenka Bradáčová (1973)

Kdo to je? Jedna z nejvlivnějších žen České republiky, vrchní státní zástupkyně v Praze řešící velké množství případů v nejvyšším byznyse a politice.

Co Česku dala? Pročišťuje nejvyšší politickou, advokátní a podnikatelskou sféru. Získala přezdívku „Cattani v sukni“, neboť je neústupná, neúprosná a přitom neúplatná.

Co dělá jinak? Když v roce 1998 nastoupila do státního zastupitelství, byla situací znechucena, ale rozhodla se zůstat a „začít píchat do vosího hnízda“. Nebojí se jít pod povrch, odkrývat kauzy, kterých se všichni bojí.

Kde si o ní přečtete víc? V knize Státní zastupitelství ve světle proměn od Jana Laty.

Pokračování 10 / 10

10. Ester Ledecká (1995)

Kdo to je? Jako první v olympijské historii vyhrála na jedné zimní olympiádě v roce 2018 ve dvou různých sportech, je alpská lyžařka a snowboardistka.

Co Česku dala? Slávu, úspěch, obrovské pocity štěstí a hrdosti – a je to žena. Nemohla se rozhodnout jakou disciplínu, tak dělá obě.

Co dělá jinak? Stojí si za svým, ví, co chce, a vášnivě miluje sport.

Kde si o ní přečtete víc? Na knihu Ester Ledecká – zimní zázrak od Romana Smutného si ještě počkáme. Ale vyjde již brzy.