Vyznejte se v béčkách: Vitamín B je zdrojem nekonečné energie

21. října 2021 • 06:00
 • Pro správný životní drive a pořádné sportovní výsledky jsou zásadní vitamíny skupiny B. Velmi často se však stává, že jsou v našem těle nedostatkovým zbožím. Načerpejte zásoby ze živočišných i rostlinných zdrojů. Poradíme vám kolik a čeho jíst.

  Čím aktivnější jste, tím více vitamínů skupiny B potřebujete. Tyto prvky jsou totiž nezbytné pro metabolismus, tedy pro přeměnu jídla na energii, okysličování těla i produkci červených krvinek, které umožňují svalům fungovat. Pokud však během cvičení v rámci diety vyřadíte z jídelníčku například maso a mléčné výrobky, anebo snížíte množství obilovinných sacharidů, pak přijdete o tři největší zdroje vitamínů B a je tu velká šance, že jich vaše tělo nebude mít dost. A to nechce nikdo.

  TIP NA VIDEO: Ničí horká voda vitamin C?

  Nízké hodnoty některých béček totiž negativně ovlivňují výkonnost. Cvičení je proto vždy nutné kompenzovat vyváženou stravou. Že nevíte, na které potraviny obsahující vitamíny B se zaměřit? Stačí mrknout do našeho přehledu. Některé konzumujete takřka denně a ani o tom možná nevíte.

  Článek pokračuje na další stránce. >>>

 • B2 (Riboflavin)

  Tento vitamín je obsažený v mandlích, řeckém jogurtu, bílých žampionech, vejcích, nebo například růžičkové kapustě. Rozkládá sacharidy, proteiny a tuky a slouží jako palivo pro tělo. „Tedy na to, co vám dává při cvičení energii,“ vysvětluje newyorská dietoložka Nicole Lund. To je důležité pro všechny, ale obzvlášť pro ženy, které pravidelně cvičí. Právě ty totiž potřebují přes den více energie, proto by si měly hladinu vitamínu B2 hlídat pozorněji. Doporučená denní dávka je 1,6 mg.

  Mandle obsahují velké množství vlákniny, tuků a bílkovin. A také vitaminů, zejména B2 a E Mandle obsahují velké množství vlákniny, tuků a bílkovin. A také vitaminů, zejména B2 a E Autor: Pexels

 • B6 (Pyridoxin)

  Najdeme ho ve vlašských ořeších, drůbeži, slunečnicových semínkách, banánech, čočce a tučných rybách typu losos. Účastní se přeměny jídla v energii stejně jako riboflavin, navíc pomáhá svalovým vláknům se stahováním, které je podmínkou pro jakýkoli pohyb. Dále se podílí na produkci hormonů melatoninu a serotoninu, které zlepšují spánek a náladu. Aktivní ženy by měly během dne přijmout asi 1,5 až 2,3 mg vitamínu B6 .

  Kromě "béček" banán obsahuje také železo, vitamin C, D a E, beta karoten, draslík, vápník, měď, zinek anebo mangan Kromě "béček" banán obsahuje také železo, vitamin C, D a E, beta karoten, draslík, vápník, měď, zinek anebo mangan Autor: Profimedia.cz

 • B12 (Kobalamin)

  Pokud jíte maso, můžete být v klidu. Denní dávka B 12 činí pouhých asi 2,4 µg (mikrogramu) a s přehledem ji načerpáte z jednoho oběda. Zpozornět by však měli vegetariáni a vegani, kteří mají ve většině případů kobalaminu nedostatek. V takovém případě může být řešením sója, obohacené cereálie, nutriční kvasnice nebo speciální doplňky stravy.

  Díky vysokému obsahu proteinů a vitaminu skupiny B je sója nejčastější náhražkou masa Díky vysokému obsahu proteinů a vitaminu skupiny B je sója nejčastější náhražkou masa Autor: Profimedia.cz

  Více rad a tipů ohledně stravy a zdravého životního stylu najdete v novém vydání časopisu Dieta. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

  Dieta 10/2021 Dieta 10/2021 Autor: časopis Dieta

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy