Krásné zuby může mít každý. Jak na to?

Krásné zuby může mít každý. Jak na to? Zdroj: Shutterstock

Zuby bez chybičky! 8 věcí, díky kterým budete mít úsměv jako z reklamy

Tři minuty "šmrdlání" kartáčkem v ústech nikomu krásné zuby nezajistí. Zvláště pokud používáte příliš měkký kartáček. Víte, kolik času byste měli péči o chrup skutečně věnovat a jaké pomocníky zvolit? 

Přinášíme vám přehled užitečných vychytávek, díky kterým se nebudete bát usmívat.

1. Jednosvazkový kartáček

Vyčistí zuby i bez pasty a trvá to klidně 20–30 minut. Pomůže nám při okraji dásně, kde je riziko zánětu z nedokonalého vyčištění běžným kartáčkem, i v zadní části chrupu, kde se špatně manévruje kartáčkem (vyčistíme i poslední stoličky ze všech stran a nebude se nám zvedat žaludek). Předčistí, dočistí a pomůže u rovnátek.

2. Elektrický kartáček

Stále zdokonalovaná věc. Pryč jsou časy, kdy jsme se báli škod. Samozřejmě se ovšem musí používat správně. Špatné čištění (třeba velký tlak) nese rizika. Ale to i u běžného kartáčku.

3. Běžný kartáček

Poznáme ho na první pohled – bude vypadat jednoduše. Úplně rovný být ale nemusí. Nicméně všechna vlákna musí být schopna dotýkat se povrchu chrupu rovnoměrně. Hustotou kartáčku se vlastně nemá smysl zabývat. Čím bude totiž měkčí, tím bude mít logicky víc vláken a bude hustější.

Kartáčky však mohou být měkké až jako vata a superhusté. Ty jsou určeny pro péči po chirurgickém zákroku a na velké problémy. Sami si tedy podle sebe musíme určit, jak moc měkký kartáček zvolíme.

Tvrdému se vyhneme rovnou – je moc hrubý a málo efektivní. Ale na škále měkkých se zaměříme na pečlivý výběr. Automaticky nejměkčí a nejhustší nebereme. Jenom když to doporučí lékař z konkrétního důvodu. Dbáme na to, že čím je kartáček šetrnější a měkčí, tím pomaleji odstraňuje plak. Koupit si jenom velmi měkký kartáček a čekat zlepšení, to je omyl. Kromě dobré techniky se také musí prodloužit doba čištění.

Každému místu se věnujeme mnohem déle. Zní to možná jako šokující zpráva, ale výrobci nejměkčích kartáčků na trhu uvádějí správnou délku čištění mezi 10–20 minutami podle typu kartáčku.

Protože si lidé obvykle čistí zuby 3 minuty (ti velmi pečliví) a méně, vystavují se riziku, že vlastně nebudou mít zuby čisté. Krátce a šetrně = špatně.

Pokračování 2 / 4

4. Indikační tablety na plak

Bakterie a zbytky jídla (plak) jsou vlastně bílá kašička, která nám splývá se zuby. Můžeme si tak myslet, že máme chrup čistý všude, protože plak nevidíme.

Indikační tablety jej potravinářským neškodným barvivem obarví. Po vyčištění tak můžeme vidět, kam jsme vlastně kartáčkem vůbec nesáhli, nebo tam čistili nedostatečně. Nyní viditelnou – nabarvenou – nečistotu jdeme čistit znovu, dokud nevidíme, že zmizela.

Rozhodně to není program na ráno, než jdeme do práce. Je to na kontrolu a učení se o víkendu. Účelem je navyknout si, kde máme riziková (nečištěná) místa a na ta se pak zaměřovat. Výsledky se ale rozhodně dostavují!

5. Sprej na hydrataci dutiny ústní

Sucho v ústech je nezdravé, nepříjemné a zabraňuje nám správně fungovat. Hůře se mluví, polyká, zhorší se problém.

6. Probiotika

Jejich pravidelné (může být nárazové i dlouhodobé) užívání představuje cestu ke zdravým dásním.

Pokračování 3 / 4

7. Mezizubní kartáčky

Až 50 % plaku se nachází v mezizubních prostorách a běžný zubní kartáček nebo jen vypláchnutí s ním téměř nehne. Bohužel tak i po běžném čištění zůstává v ústech až polovina toho, čeho jsme se potřebovali zbavit, což na ústní dutinu působí negativně. Řešením je tedy každodenní čištění mezizubních prostor mezizubním kartáčkem nebo nití (či kombinovaně) a v případě zánětů nebo parodontózy pomocí ústní sprchy (tenoučká tryska s vysokým tlakem pulzujícího proudu).

Mezizubní kartáčky ve správné velikosti a při správném použití dovedou plak z mezizubního prostoru efektivně a zcela odstranit, což je zásadní pro boj nejen se zubním kazem, ale především se záněty dásní a parodontózou.

Použití je poměrně snadné. Začíná se nejmenší velikostí. Po zasunutí do mezizubního prostoru zjistíte, zda probíhal pohyb kartáčku optimálně a zda skutečně čistí. Pokud jde kartáček do mezizubního prostoru až moc lehce, nebo naopak musíme použít sílu, tedy buď nečistí efektivně, nebo se zraníte. Jestliže je v mezizubních prostorách zubní kámen či oteklá dáseň, tehdy musí nejprve pomoci odborník.

Mezizubní kartáček běžné (tedy menší) velikosti se opotřebuje různými způsoby zhruba za týden. Odborníci radí jej po týdnu vyhodit (i když se nezlomí). Čím větší a mohutnější je, tím má delší životnost a naopak.

Pokračování 4 / 4

8. Mezizubní párátka a nitě

Párátka se v několika posledních letech znovu, ovšem v moderní podobě, rozmáhají. Mezizubní kartáček nenahradí, ale jsou velmi potřeba (esteticky i zdravotně) během dne po jídle. Odstranit zbytky jídla a nedávat potravu bakteriím je podstatný krok správné dentální hygieny. Na trhu se začínají objevovat párátka z jemného plastu a s maličkými gumovými štětinkami. Neporaní nás a odstraní zbytky jídla.

Nit má velkou funkci pro ty, kteří mezi zuby kartáček pro příliš těsné prostory nedostanou. Pak existují velmi specializované nitě pod můstky, kolem rovnátek a kolem korunek na implantátech a umějí tam být efektivnější než mezizubní kartáček.

Ve finále nit čistí i podél tzv. papily (trojúhelník dásně mezi zuby). Tam se mezizubní kartáček nedostane. Někteří odborníci radí dokonce obě pomůcky kombinovat pro lepší výsledek.

Článek připravil časopis Dieta.