Otravné koledy
Také vás obtěžuje, když v obchodních domech už od listopadu znějí koledy, aby podtrhly “ducha Vánoc,” ve skutečnosti však spíše umocňují všeobecný stres?
Německý psycholog Gunter Kreutz doporučuje netradiční reakci: začněte si spívat spolu s nimi. “Když si začnete koledu prozpěvovat také, vaše tělo se naladí spíše na pozitivní pocity a vzpomínky, spjaté s koledami, než na ty negativní. Zpěv navíc přispěje k tomu, že vaše tvář i tělo se uvolní.”
Ženy pořizují 84% všech vánočních dárků, ale dostávají jich jen 61%.
Proč nedávat peníze?
Proč je darování peněz k Vánocům vnímáno jako choulostivé nebo rovnou nevhodné, přestože řada lidí by takový dárek vskrytu duše ocenila víc než novou vázu nebo vonnou svíčku?
Peníze s sebou nesou řadu negativních konotací. Vnímáme je jako dárek, kterému chybí intimita a který příliš dává najevo, že finanční poměry dárce jsou lepší než u obdarovaného.
Nevhodný dárek?
Psychologická studie Kanaďanky Elizabeth Dunn ukázala, že muži a ženy reagují na dárek, který se jim vůbec nelíbí, odlišně. Polovina účastníků jejího pokusu obdržela dárky, po kterých toužili, druhá polovina dostala něco zcela jiného.
Ukázalo se, že ženy reagovaly v obou případech stejně (alespoň navenek) radostně, zatímco většina mužů dala najevo, co si o nevhodném dárku doopravdy myslí. Pokud se ženy domnívaly, že nevhodný dárek je od jejich současného partnera, dávaly najevo dokonce ještě větší radost než u dárku, který je skutečně potěšil!
44% lidí hodnotí vánoční svátky jako stresující.
Vánoce nejsou (jen) pro děti
Někteří rodiče mají tendenci inscenovat Vánoce jen pro své děti. Není samozřejmě nic špatného na tom, připravit dětem krásné Vánoce. Neměli bychom však zapomínat, že “svátky klidu a míru” jsou tady pro každého. Nejsou to jen svátky dětí.
Článek připravil časopis Moje psychologie.