Ženy pořizují 84% všech vánočních dárků, ale dostávají jich jen 61%.

Ženy pořizují 84% všech vánočních dárků, ale dostávají jich jen 61%. Zdroj: Shutterstock

Není dárek jako dárek
2
Fotogalerie

Vánoce s úsměvem? S koledami a bez peněz v obálce

Opravdu nám Vánoce dělají jen radost? Anebo je vnímáme spíš jako zdroj stresu a povinností navíc? Máme pro vás pár tipů, jak to změnit!

Otravné koledy

Také vás obtěžuje, když v obchodních domech už od listopadu znějí koledy, aby podtrhly “ducha Vánoc,” ve skutečnosti však spíše umocňují všeobecný stres?

Německý psycholog Gunter Kreutz doporučuje netradiční reakci: začněte si spívat spolu s nimi. “Když si začnete koledu prozpěvovat také, vaše tělo se naladí spíše na pozitivní pocity a vzpomínky, spjaté s koledami, než na ty negativní. Zpěv navíc přispěje k tomu, že vaše tvář i tělo se uvolní.”

Ženy pořizují 84% všech vánočních dárků, ale dostávají jich jen 61%.

Proč nedávat peníze?

Proč je darování peněz k Vánocům vnímáno jako choulostivé nebo rovnou nevhodné, přestože řada lidí by takový dárek vskrytu duše ocenila víc než novou vázu nebo vonnou svíčku?

Peníze s sebou nesou řadu negativních konotací. Vnímáme je jako dárek, kterému chybí intimita a který příliš dává najevo, že finanční poměry dárce jsou lepší než u obdarovaného.

Méně než 2% vánočních dárků jsou vlastnoruční díla samotných dárců. Obvykle jde o dárky dětí jejich rodičům či prarodičům.

Nevhodný dárek?

Psychologická studie Kanaďanky Elizabeth Dunn ukázala, že muži a ženy reagují na dárek, který se jim vůbec nelíbí, odlišně. Polovina účastníků jejího pokusu obdržela dárky, po kterých toužili, druhá polovina dostala něco zcela jiného.

Ukázalo se, že ženy reagovaly v obou případech stejně (alespoň navenek) radostně, zatímco většina mužů dala najevo, co si o nevhodném dárku doopravdy myslí. Pokud se ženy domnívaly, že nevhodný dárek je od jejich současného partnera, dávaly najevo dokonce ještě větší radost než u dárku, který je skutečně potěšil!

44% lidí hodnotí vánoční svátky jako stresující.

Vánoce s úsměvem? S koledami a bez peněz v obálce

Ženy pořizují 84% všech vánočních dárků, ale dostávají jich jen 61%.
Ženy pořizují 84% všech vánočních dárků, ale dostávají jich jen 61%. | Zdroj: Shutterstock
Není dárek jako dárek
Není dárek jako dárek | Zdroj: Shutterstock

Vánoce nejsou (jen) pro děti

Někteří rodiče mají tendenci inscenovat Vánoce jen pro své děti. Není samozřejmě nic špatného na tom, připravit dětem krásné Vánoce. Neměli bychom však zapomínat, že “svátky klidu a míru” jsou tady pro každého. Nejsou to jen svátky dětí.

Článek připravil časopis Moje psychologie.