Mazlíčci a kouření.

Mazlíčci a kouření. Zdroj: Profimedia.cz

Mazlíčci a kouření.
Mazlíčci a kouření.
Mazlíčci a kouření.
Mazlíčci a kouření.
Mazlíčci a kouření.
12
Fotogalerie

Tři čtvrtiny kuřáků by kvůli mazlíčkům přestaly, ukázal průzkum

Riziko dopadů pasivního kouření na okolí kuřáka je známým faktem. Ne všichni milovníci cigaret si ale uvědomují, že ohrožují také své domácí mazlíčky. Přitom je to velká škoda! Podle průzkumu by totiž pro většinu kuřáků bylo zdraví jejich zvířecího kamaráda důvodem proč „típnout“ poslední cigaretu v životě. A jak jste na tom u vás doma?

Skoro polovinu českých domácností obývají jejich majitelé spolu s domácími mazlíčky. Někteří z nich sdílí kromě lásky ke zvířatům i zálibu v kouření. Třetina kuřáků cigaret si dokonce zapálí doma, tedy v prostorách, které sdílejí se svými mazlíčky. Zvířata jsou pak vystavena negativním důsledkům pasivního kouření stejně jako lidé. Přitom 40 % kuřáků, kteří domácího mazlíčka vlastní, neví, že kouření může mít negativní vliv na jejich zvířecího kamaráda.

TIP NA VIDEO: Věděli jste, že sezónní deprese se týká i psů a koček?

„Riziko pasivního kouření pro domácí mazlíčky je často podceňovaným tématem,“ říká MVDr. Anna Šrenková z veterinární kliniky VETINO Jaggy Praha. „Nejen, že jsou zvířata v domácnosti kuřáků zatížena pasivním kouřením, ale pevné částečky kouře ulpívající na okolních předmětech se usazují také v jejich srsti. Při běžné hygieně, kdy se zvíře líže, se tyto škodlivé částice dostávají do těla. Nejedna studie prokazuje zvýšená rizika vzniku rakovin dutiny nosní, plic i mízních uzlin u zvířat kuřáků. Pro zvířata, která trpí nějakým respiratorním onemocněním (zejména u krátkolebých plemen je to astma, zúžená průdušnice, bronchitida), může vdechování kouře vést ke zhoršení dýchacích potíží,“ varuje MVDr. Anna Šrenková.

A netýká se to jen psů a koček, ale i dalších oblíbených, domácích zvířat.

Rizika pro psy

* U psů vystavených přímé inhalaci cigaretového kouře byl prokázán zvýšený výskyt rakoviny plic.

* Psům v kuřácké domácnosti se ukládají pevné částice cigaretového kouře v plicích.

* Krátkolebá plemena: rakovina dolních cest dýchacích.

* Plemena s dlouhým čumákem: rakovina nosních dutin.

* Zhoršení onemocnění jako je kolaps průdušnice, bronchitis.

Rizika pro kočky

* Díky olizování pevných částic, které obsahuje cigaretový kouř, ze srsti hrozí zvýšené riziko rakoviny dutiny ústní.

* U koček v kuřácké domácnosti prokázán zvýšený výskyt lymfomu (rakoviny mízních uzlin).

* Zhoršení onemocnění dýchacích cest, pasivní kouření se diskutuje i jako predisponující faktor při vzniku astmatu koček.

Rizika pro ptáky

* Ptáci v kuřáckých domácnostech si mohou nadměrně škubat peří znečištěné pevnými částicemi kouře.

* Kožní změny v důsledku kontaktu s cigaretovým kouřem.

* Mají jinak uspořádaný dýchací aparát a zánětlivé procesy se mohou rychleji šířit do celého těla.

* Popisovány otravy nikotinem při pozření cigaretového nedopalku.

Rizika pro králíky

* U králíků v kuřácké domácnosti hrozí v důsledku dráždění kouřem poškození výstelky dýchacích cest a tím zvýšené riziko sekundární (např. bakteriální) infekce.

Rizika pro rybičky

* Pevné částice cigaretového kouře se mohou usazovat i ve vodě akvárií.

Zdraví mazlíčka je důvodem, proč típnout cigaretu

Dobrou zprávou, která vyšla z aktuálního výzkumu na téma znalosti Čechů o negativech dopadu kouření na domácí mazlíčky je, že jsme kvůli nim ochotni změnit své návyky. Jak? 34 procent dotázaných kuřáků považuje negativní dopad kouření na zdraví zvířete za důvod, proč by se pokusili přestat kouřit cigarety a 40 procent by kvůli svým čtyřnohým kamarádům přešlo na méně rizikové bezdýmné alternativy, jako jsou elektronické cigarety nebo například zařízení na nahřívaný tabák IQOS. „I pro naše zvířecí kamarády je každá, prokazatelně méně škodlivá alternativa rozhodně lepším řešením než pokračování v kouření cigaret,“ myslí si MVDr. Anna Šrenková. Alternativy totiž tabák nespalují a tím pádem nevytváří cigaretový kouř obsahující většinu škodlivých látek, které ulpívají na srsti domácích mazlíčků a také na jejich pelíšcích.

Mezi další pozitivní zjištění výzkumu patří, že chceme vliv pasivního kouření na zvířata řešit a tyto informace šířit dál. Pro čtvrtinu dotázaných jsou důvodem, proč téma probrat s veterinárním lékařem, pětina ho chce diskutovat se členy rodiny a 16 procent by takové informace považovalo za dobré sdílet a řešit s ostatními majiteli domácích mazlíčků.

Výzkum agentury Benes Consulting Group proběhl v lednu 2022 na vzorku 1050 respondentů české populace ve věku 18–65 let. Výzkum se uskutečnil pomocí Instant Research IPSOS.