Horolezkyně Klára Kolouchová Poláčková

Horolezkyně Klára Kolouchová Poláčková Zdroj: Profimedia

Strach je důležitý, říká první Češka, co pokořila Everest

Horolezkyně Klára Kolouchová vylezla před devíti lety na Mount Everest. Letos v červnu vyrazila i na druhou nejvyšší horu světa – K2. Na Everest vystoupala jako svobodná a bezdětná, teď má manžela a je mámou dcery Emmy a syna Cyrila. 

Na návrat do vysokých hor jsem myslela mnohokrát, ale vážně jsem ho začala řešit loni v létě. Svedla jsem se sebou vnitřní boj, různá pro a proti jsem přehazovala v hlavě celé prázdniny.

Nejčastější otázka, která na mě vyskakuje vlastně doteď, byla: Můžu si dovolit to udělat, když mám zodpovědnost za dvě malé děti? Pro spoustu lidí to bude znít sobecky, ale když hodně dávám, musím si občas také něco vzít.

Naprosto zásadní ale bylo, jak se k celé věci postavil můj manžel. Rozhodnutí vyrazit bylo podmíněno tím, že bude stát stoprocentně za mnou – ve všem, co taková expedice obnáší. A nejen po dobu příprav, ale především ty dva měsíce, kdy budu pryč.

Mateřství mě nabíjí

Spousta sportovkyň se po porodu dostala do špičkové formy. Podaly nejlepší výkony v kariéře. Jako by fyzicky i mentálně dozrály. Cítím to podobně, hlavně po narození syna.

U Emmy jsem se možná zbytečně brzy hnala do práce, miminkovské období Cyrila jsem si chtěla maximálně užít. Jedinečná příležitost vyskočit z profesního kolotoče a věnovat se rodině i sama sobě. A vidíte, tohle je výsledek!

Kdy jindy bych se mohla sbalit a odjet na dva měsíce na expedici? Nechci, aby to vyznělo špatně. Mateřství je pro mě dar a hnací motor.

Trénink je dennodenní dřina

Zařídit sponzory, logistiku a všechny věci okolo je občas náročnější než dvoufázový trénink. Tam vypínám hlavu a soustředím se jen na pokyny trenérů. Intenzivně jsem trénovala od loňského podzimu, těsně před expedicí už šestkrát týdně, tři až čtyři hodiny denně: vytrvalost, síla, výběhy do kopce, kruhový trénink. Jen regeneraci trochu zanedbávám, na druhou stranu, být pod lehkým stresem a mít toho na bedrech hodně mi vlastně vyhovuje.

Nebát se je nesmysl

Mám za sebou spoustu kopců. To ale nedělá výstup na ten další o nic jednodušší, naopak. Čím víc hor jsem zlezla, tím víc jsem si vědoma, co se může stát. Můj respekt je s každou cestou větší. Hnací motor je radost a svoboda, kterou mi majestátní hory nabízejí.

Česká horolezkyně zdolala šestitisícovku Aconcagui a himálajskou osmitisícovku Čo Oju. V roce 2007 pokořila i nejvyšší horu světa Mount Everest. K2 jí unikla jen o fous. Těsně pod vrcholem výpravu překazila lavina, která smetla celý třetí vysokohorský tábor. Stalo se to pouhý den předtím, než tam měla být Kolouchová. "Mohla to být největší tragédie v historii K2," říká matka dvou dětí, která se prý v budoucnu pokusí horu pokořit znova.

Klára Kolouchová Poláčková

Článek připravil časopis Moje psychologie.