Sedavé zaměstnání a rok v karanténě? Máme 5 tipů, jak zase nastartovat své tělo

Homeoffice, zavřená fitness centra, omezená možnost jezdit na výlety a volně se pohybovat. Poslední rok dal naší psychice i tělu pořádně zabrat. S lepšící se situací konečně nastal čas nastavit svému organismu budíček a vymanit se z líného životního stylu, který se pro mnohé stal nechtěnou součástí života.

Velký podíl na tom, že se spousta z nás v tuto chvíli cítí doslova pod psa a není spokojena s tím, jak vypadá a co vše se na jejich těle i duši změnilo, má především sedavý životní styl, na který mnozí chtě nechtě museli od počátku pandemie přistoupit.

TIP NA VIDEO: Extra rychlý workout

Sezení jako takové sice není primárně pro naše zdraví škodlivé, v posledních 15 měsících ovšem vyplnilo i tu část našeho dne, kterou by mnozí jinak využili ke sportu, pobíhání po městě, cestování či dalším aktivním činnostem. Spousta, byť i třeba drobných aktivit, při kterých jsme zůstávali v poklusu, ale z našich životů vymizela. Na jejich místo naopak přisedla nutnost sedět doma u PC, připojovat se na jeden on-line meeting za druhým, objednávat si jídlo až domů a většinu volného času strávit u seriálů. Dlouhodobý sedavý životní styl s minimem pohybové aktivity poté už vliv na naše zdraví má, a to výrazný. Přispívá k riziku výskytu kardiovaskulárních onemocnění i třeba cukrovky. V takový moment už začíná skutečný problém.

V tuto chvíli se svět konečně – a snad už natrvalo – začíná zase otevírat, proto je ideální čas své tělo opět probudit k životu a krok za krokem jej nastartovat k aktivitě. Co je dobré udělat jako první?

Nastavení mysli

Přibrala jste, cítíte se slabší, často se stresujete kvůli něčemu, co ani neumíte popsat, dlouhodobě se cítíte bez energie, špatně se vám vstává a motivaci k dosahování svých cílů a snů jste nechala kdesi na sklonku roku 2019. Tyto pocity po více než roce s koronavirem zažívá značná část populace. A fyzické změny si často berou k srdci hlavně ženy.

To nejhorší, co ale teď můžete udělat, je se kvůli těmto změnám začít obviňovat. Místo toho svému tělu poděkujte, že tento nelehký rok, kdy nic nebylo tak, jak jsme dříve byli zvyklí, zvládlo, že jste díky němu dokázala zůstat zdravá, případně vám pomohlo se se zákeřnou nemocí vypořádat. Pokud naopak sama sebe začnete zasypávat výčitkami a budete uplatňovat taktiku sebemrskačství, dostanete se do začarované spirály, na jejímž konci se budete ve svých pocitech propadat stále hlouběji.

Místo toho se zkoncentrujte, klidně si sepište, co vše chcete za poslední rok dohnat, jaké změny v životním stylu chcete provést, a na ně se zaměřte. To vše ale s láskou k sobě samé i ke svému tělu, které je úžasné v jakékoliv podobě – protože vám pomohlo přežít jednu z nejnáročnějších dob posledních dekád.

Článek pokračuje na následující straně >>