Místo pro změnu? Od Bali po Pálavu
Myslíte si, že si to nemůžete dovolit? Že v práci se to bez vás zhroutí, že rodina se bez vás neobejde a že by to bylo čiré sobectví? Omyl. Pokud budete dál padat na ústa, dříve nebo později nezvládnete ani jedno. Změňte to hned a odpočiňte si. Můžete vyrazit na týden nebo aspoň na víkend. Po vlastech českých nebo dál a za teplem. Máme pro vás pár osvědčených míst, kde si můžete promyslet či naplánovat, co změnit.
Pokračování 2 / 7
Za sluncem Bali
Je vhodným místem i pro ty, kteří upřednostňují cestování na vlastní pěst. Navíc když na tento indonéský ostrov pod rovníkem doletíte, moc tady už neutratíte. Je klidný, bezpečný a zdejší obyvatelé vyznávající hinduismus jsou milí, vstřícní a pohostinní. Najdete tu bez potíží nejrůznější druhy ubytování doslova za hubičku.
Svojí rozlohou je ostrov malý, nedosahuje ani 150 km z jednoho konce na druhý. Bali nabízí 400 km překrásných pláží a pobřeží je na jihu vystaveno místy obrovským příbojovým vlnám Indického oceánu.
Ostrov je jedna velká malebná scenerie - rýžová políčka, hory, sopky a tisíce chrámů a svatyní. Sever je nejzachovalejší kulturní oblastí a mnoho vesnic si tu udržuje tradiční způsob života.
Najdete tu klid, pláže s černým pískem omývá Jávské moře a jsou tu ideální podmínky pro šnorchlování. Rušnější život nabízí na jihozápadě pláž Kuta, na jejímž zlatém písku je mnoho barů, klubů a obchodů. Na východě se vydejte za potápěním. Podmořské zahrady kolem korálových útesů nabízejí velkolepé potápěčské zážitky.
Ať na Bali přijedete kdykoli, určitě se vám podaří na vlastní kůži zažít některou z mnohých oslav, protože život na Bali je jedna velká slavnost. Rituály, tanec, bubnování, ohňostroje, květiny. Kromě božstev uctívají Balijci i posvátné hory, stromy a jiná místa.
Každý den pokládají na oltáře chrámů, ale i v obchůdcích, restauracích a na soukromé oltáříčky doma a v okolí svých obydlí drobné oběti - pár zrnek rýže nebo vonné tyčinky. Pokud navštívíte Bali, budete mít zážitky navždy spojené s jejich všudypřítomnou vůní.
Mám jednoho kamaráda, který sem odjel, a aniž by to plánoval, nedokázal už odtamtud odjet, a tak se nevrátil a žije na Bali šťastně až dodnes. Takže, uvidíte, co tu potká vás.
Pokračování 3 / 7
Dominikánská republika
To je ten pravý Karibik v rytmu místního tance merengue, s rejnoky a obřími červenými hvězdicemi na bílém písku.
Dominikánská republika se rozkládá ve východní části ostrova Hispaniola, na němž sousedí s Haiti. Jsou tu přívětiví lidé, samozřejmě slunečné počasí a nezapomenutelné vysoké kokosové palmy.
Na východním pobřeží pod nimi leží oblíbená luxusní turistická letoviska Punta Cana a Bávaro, na severu Puerto Plata a Samaná, kam v zimě připlouvají velryby. Tady si užijete odpočinek s drinkem (musí samozřejmě obsahovat karibský rum) a plaváním v azurovém moři. A nejen to.
Můžete si objednat lekce karibských tanců, lukostřelby, potápění nebo si vyjet po pobřeží na koních. Můžete se přejídat langustami, všemi druhy ryb nebo jehněčími steaky.
Ale zažít se dá i něco zcela jiného - vysokohorská turistika nebo rafting na divokých řekách. Povrch ostrova je totiž velmi rozmanitý. Na západě najdete tropické pralesy, ve vnitrozemí vlhké subtropické lesy a hory. Bujnou tropickou vegetaci jednoho z mnoha národních parků si vybral Steven Spielberg pro natáčení Jurského parku.
V Dominikánské republice se také nachází nejvyšší hora Karibiku -třítisícovka Pico Duarte, takže až vás omrzí horký písek a palmy, můžete zažít i teploty klesající k nule a svěží horský vítr. A v Santo Domingu stojí dům, v němž bydlel Kryštof Kolumbus, který byl určitý čas guvernérem Hispanioly. Ten si o Dominikánské republice zapsal, že je to „nejkrásnější země, jakou lidé kdy viděli“.
Pokračování 4 / 7
La Palma (Kanárské ostrovy)
Jeden ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů leží v Atlantiku a je jako stvořený pro klidný odpočinek, romantiku a hledání nových cest.
Zdejší klima, divoká příroda a možná i sopečná magie vás unese z vašeho všednodenního světa. Žádné kilometry pobřeží zastavěné nevzhlednými hotely tu neuvidíte. Zato romantické malé hotýlky s milým personálem, skvělým jídlem a menší pláže s vulkanicky černým pískem, kde budete téměř sami. Pokud chcete vsadit na jistotu hezkého slunečného počasí, vydejte se do malého tichého letoviska Puerto Naos.
Slunce tu svítí takřka nepřetržitě. Vyhledávaným letoviskem je také romantická vesnička Fuencaliente, která nabízí oblázkové pláže a horké léčivé prameny. Nejvyšší vrchol ostrova Roque de los Muchachos se tyčí do výšky téměř dva a půl tisíce metrů a nachází se zde jedna z největších světových observatoří. La Palma bývá nazývána zeleným ostrovem a zdejší příroda je úchvatná.
Skály a soutěsky klesají prudce k mořské hladině, strmé kopce a hluboké kaňony porostlé borovými a kapradinovými lesy lákají k dalším cestám po krkolomných stezkách a při nahlédnutí do sopečných kráterů se tají dech. Můžete navštívit kouzelné vesničky obklopené banánovými plantážemi.
Pěstuje se tu také tabák a doutníky, které tu z něj ručně balí, jsou báječným dárkem. Stejně jako hedvábí, které se v městečku El Paso vyrábí z bource morušového tradičním způsobem už od 16. století, nebo hrnčířské nádoby s motivy starých Guančů, původních obyvatel ostrova.
Pokračování 5 / 7
Vsetínské vrchy
Toulat se ztichlou přírodou, mlčet a srovnat si myšlenky. A když toho postačí, vyrazit do města za kulturou a na dobré jídlo. To vše najdete na Valašsku. Součástí Beskyd jsou snad ještě malebnější a také méně turisticky frekventované Javorníky a Vsetínské vrchy na moravskoslovenském pomezí.
Když se vydáte třeba ze Soláně na Bumbálku, ani se nebudete moc namáhat v kopcích, protože pěšina vede pořád po hřebenech. Půjdete lesem i po loukách, odkud jsou ty nejkrásnější výhledy přes několikero horizontů, když budete mít štěstí, dohlédnete až na vrcholky Malé Fatry či Nízkých Tater. Narazíte i na osamělá stavení dnešních horalů, pasoucí se krávy a v lesích i na horských loukách si můžete v klidu tříbit myšlenky.
Zdá se tu, že se všechny starosti zastavily před hradbou lesů, a majestát hor vás dostane do téměř meditační nálady. Můžete se po cestě i občerstvit v osamělé „dřevěnici“ dávných salašníků, která vypadá jak z rožnovského skanzenu. Ten mimochodem rozhodně stojí také za návštěvu.
Ve Valašské dědině, která se rozprostírá na kopci pod rozhlednou slavného architekta Jurkoviče, autora proslulých staveb na Radhošti, si můžete dát vynikající střapačky (halušky se zelím a špekem), pohankovou kaši nebo legendární valašský frgál.
Dalších možností na mysl osvěžující procházky je nepřeberné množství. Ze Soláně do Velkých Karlovic, kde si kromě řady původních staveb můžete v muzeu prohlédnout, jak nesnadno se žilo odbojným Valachům. Nebo k přehradě Bystřička s kamennou hrází z počátku 20. století.
Pokračování 6 / 7
Mikulov a Pálava
„Kdykoli piji víno, starosti usínají,“ napsal už v 6. stol. př. n. l. řecký básník Anakreón. A víno oslavovali i mnozí další velikáni.
Za všechny citujme ještě Goetheho, který prohlásil, že víno rozradostňuje lidské srdce. Proto zůstaňme ještě na Moravě.
Město Mikulov leží uprostřed vinařské oblasti Pálava a okamžitě si vás získá atmosférou, kterou umocňuje bohatá historie a zachovalá architektura renesančního náměstí i přilehlých romantických uliček.
Dominantu města tvoří zámek, jehož historie sahá až k Přemyslu Otakaru II. Po staletí žila v Mikulově početná židovská komunita, a přestože byla větší část zdejšího ghetta po roce 1945 zničena, dochovala se z něj téměř stovka staveb. Až ukončíte procházku, usaďte se v některé z místních restaurací a najezte se, abyste se připravili na vinnou degustaci.
V Mikulově i okolí najdete spoustu vinných sklípků, jejichž majitelé vám rádi umožní hledat odvahu ke změnám všeho druhu třeba právě na dně sklenky. Ano, víno dodává odvahy, když si do třetice pomůžeme výrokem dalšího antického básníka, Římana Ovidia.
Jen kousek za městem vede jedna z nejstarších křížových cest, podél jejíchž zastavení vystoupáte na Svatý kopeček ke kapli sv. Šebestiána. Scenerie pod vámi připomíná Toskánsko. Tady si můžete uspořádat vínem rozjitřené myšlenky.
Pokračování 7 / 7
Lázně bohdaneč
Odpočinek a klid na přemýšlení si můžete dopřát i v jiných kulisách, co třeba lázeňských? Čechy i Morava jsou přímo protkané léčivými prameny, proto stojí za to poohlédnout se po některé z menších lázeňských oblastí.
Lázně Bohdaneč leží kousek od Pardubic a nabízejí ozdravné pobyty i nepřeberné množství wellness balíčků. A samozřejmě rašelinu z okolních polabských slatin, jejíž léčivé účinky pomáhají při artrózách, bolestech kloubů a páteře. Uděláte něco pro své zdraví a načerpáte nové síly.
Kubistický pavilon architekta Josefa Gočára je obklopen rozlehlým parkem, v němž můžete chodit, posedávat, číst i jen tak lelkovat, což je osvěžující činnost, nemyslíte? Nebo se vydat naučnou stezkou, která vás povede kolem všech místních pamětihodností. A až se nabažíte odpočinku, zkuste třeba golf na zdejším 18jamkovém hřišti.
Že nehrajete? A proč to jednou nezkusit? Třeba v sobě objevíte přirozený talent a zjistíte, že i to může být součást změny.