Lucie Bílá: Svůj život bych za jiný neměnila

„Na skupinové psychoterapii se jeden z účastníků představí:,Jsem Roman a jsem alkoholik.‘ A já bych mohla říct:,Jsem Hana a jsem Lucie Bílá.‘ To je totiž taky diagnóza,“ řekla mi Lucie Bílá během našeho rozhovoru. Posmutněle se zasmála a vzápětí dodala: „Ale neměnila bych. Jen bych byla na některé věci ráda přišla dřív.“ 

V říjnu jste měla premiéru muzikálu Sestra v akci. Dokážete mít ještě trému?

Trému mám vždycky, ale zrovna tady v karlínském divadle je to jiné. Respekt sice mám, ale trému mám menší než kdekoli jinde. Tenhle prostor je obrovský, nevidím divákům do tváří, mohu se od nich odpojit a jen hrát příběh. Výhodou je i to, že celou dobu zkoušíme na jevišti, přímo tam, kde hrajeme. Za poslední dva měsíce zkoušení už se tam cítím opravdu jako doma. Takže tentokrát jsem se moc těšila, protože si myslím, že tohle představení budou lidi milovat.

Hlavní hrdinka Deloris je zpěvačka, která se ukryje v klášteře před pronásledováním mafiánů. Je to holka plná vášně a energie, která hodně rozvíří stojaté klášterní vody. Souzníte s ní nějak?

Připadá mi, že muzikály, ve kterých jsem hrála, vždycky jako by nějak mapovaly to, co se mi v životě dělo. Právě teď jsem hodně obklopená faráři a kněžími, mám přátele, kteří mají blízko k Bohu. Nechodím sice do zpovědnice, ale když se mi něco v životě děje, zavolám někomu z nich. Oni mi přinášejí do života klid a já jim trochu legrace.

A co samotná hrdinka a její osobnost?

Deloris má v Sestře v akci jednu písničku, kde mluví o své kariéře: „Miluju to pozlátko, kdo by se ho vzdal, ale co zůstane, když zhasne sál.“ I v tom je mi blízká – za vším tím krásným, co nám naše poslání přináší, je i druhá strana, ta bolavější. Deloris se strašně chce stát hvězdou, ale všude je ztracená a lidi se k ní moc hezky nechovají. A najednou, mezi klášterními zdmi, mezi jeptiškami, pozná přátelství a sestry se za ni postaví. Je to veselý a přitom dojemný příběh!

Lucie Bílá

Je to pro vás jiné, když zpíváte na koncertě za sebe, jako Lucie Bílá, anebo když jste v divadelní roli?

I Lucie Bílá je role. A jestli je mi nějaká role opravdu blízká, tak je to tahle. Je o příběhu, který sama píšu svým životem. Tahám na jeviště obrovský pytel všeho, co jsem kdy zažila, hezkýho i ošklivýho. A jestli mě chce někdo poznat, musí mě vidět na scéně. Protože tam jsem doma, tam vím, co mám dělat. Tam se cítím v bezpečí. Naopak když z ní slezu, jsem mnohdy jako rybička, která vyskočí z akvária.

Mění se vaše pocity na jevišti během let?

Nejsem žádná skleníková květinka, žiju život jako každý a se zkušenostmi se mění názory, ale i vnímání okolí. Vždy jsem cítila empatii ke svým divákům, ale s každým trápením, kterým jsem si prošla, se empatie zvětšuje. Říká se, že nad každým domem visí nějaký kříž. A stejně tak každý člověk v sále má v sobě nějakou malou či velkou bolest. Cítím teď mnohem větší zodpovědnost za to, že stojím před těmi lidmi, cítím i silnější propojení.

Už vím, že chovat se k lidem láskyplně neznamená dovolit jim všechno.

Spousta žen o sobě říká, že jsou příliš hodné, a že kdyby nebyly tak hodné (anebo rovnou „blbé“), měly by se v životě líp. Máte také někdy pocit, že jste hodná až příliš?

Myslím, že člověk má být takový, jaký je, nehrát si na někoho jiného. Stačí se obklopit lidmi, kteří ho takového mají rádi a nezneužijí toho. Já jsem možná zranitelná, ale už nejsem tak naivní jako dřív a v určitých situacích jsem ve střehu. Život mě poučil, že nosit růžové brýle se nevyplácí. Už vím, že chovat se k lidem láskyplně neznamená dovolit jim všechno. Umím hodně lidi rozmazlit, ale ti správní se zas tak moc rozmazlit nedají. Jsou pořád sví. Nevím… Kdybyste se mě zeptala, jaká jsem… Taky bych to ráda zjistila. Chvilkami na to jakoby přijdu, říkám si: „Jo! To je už určitě ono!“ A pak se mi to zase zvrtne a vydám se jinudy. Jako by mě seshora vodili a říkali: „Tohle sis už vyzkoušela a teď ještě tuhle zkoušku, ještě tě protáhneme tímhle trním!“ Ale mě to baví. Neměnila bych.

Jste někdy sebelítostivá?

Měla jsem období, které jsem nezvládala – období, kdy mi odcházela máma. Trvalo to dlouho a já se s tím smiřovala hodně těžko. I když bych měla být na její odchod připravená, ono se na to úplně připravit nedá. Zjistila jsem, že brečím už i na jevišti, před kolegy, před svými fanoušky. Jednou jsem se při tom breku podívala do zrcadla a už jsem si musela vynadat. Ani smutek nesmí být příliš dlouhý – je pak trapný a levný. Tak jsem to zastavila. Ale dovoluju si brečet. Jsem emotivní člověk a své pocity musím pouštět ven, jinak bych vybuchla jako papiňák anebo bych onemocněla. Někdy se úplně cíleně těším domů, že si zakřičím – ale to předem zatáhnu těžké bezpečnostní žaluzie, aby se venku někdo nelekl. (směje se)