Lenka Klicperová: Kulka nedělá rozdíl mezi mužem a ženou

Když ostatní odlétají ze země kvůli válečnému konfliktu, novinářka Lenka Klicperová letí opačným směrem. Aktuálně do Iráku, kde bude dokumentovat ofenzivu v Mosulu.  Strach si příliš nepřipouští. „Je to adrenalin. Nejde tam sedět a hloubat nad tím, jestli za chvíli umřeš. Na to nikdy není čas.“ 

Pokolikáté letíš do Iráku?

Posedmé, možná podeváté. Nevím. Už to ani nepočítám. A z Iráku jsem se vrátila před třemi týdny. To byla poslední cesta, co jsem dělala s holkama.

Nebyla jen do Iráku, ale hlavně do Sýrie. Ale tím, že začala ofenzíva na Mosul, tak se chci věnovat pouze dění v Mosulu. Těch deset dní, co tam budeme, tak strávíme na frontových liniích. Budeme dělat hlavně na tématech dobývání Mosulu, protože je to skoro největší vojenská operace od dob války ve Vietnamu. U toho bych nerada chyběla.

Změnila jsi díky cestám na Blízký východ na něco názor?

Člověk, když tam jede poprvé, tak má tendenci vidět ty věci černobíle. Ale od toho jsem novinářka, abych svět neviděla černobíle. Ale přeci jenom, nějaké iluze ještě člověk má. A o ty postupně přicházím. Zbavuju se posledních zbytečků iluzí. A to je těžké.

Vrací se ti někdy pocity z války? Někteří váleční zpravodajové mají po návratu problémy…

Je pravda, že spím špatně. Ale spíš z toho důvodu, že cesty hrozně zamávají s pravidelným režimem. A člověk má i takové mělké spaní. To jsou určitě důsledky cest o válečných oblastí. Ale nevím, nevidím v tom žádnou tragédii. Sem tam se mi zdá blbej sen. Není to nic, s čím by se nedalo žít dál.

Fotky z cest Lenky Klicperové

Jak se ti daří udržet odstup?

Kdybych ho neměla, tak už to dávno nemůžu dělat. Pro mě to není tak, že před sebou vidím člověka, který mi odvypráví svůj dramatický, smutný příběh a já se ho jala zachraňovat. Tohle už mám dávno za sebou.

Nemůžu zachránit celej svět. Jsem tam proto, abych dělala svoji práci. Pokud přede mnou není nějaká naléhavá situace, kdy bych musela odložit foťák a jít zachraňovat někoho v akutní nouzi, kdo by přede mnou umíral. Ale pokud to tak není, tak moje práce je zachytit to a pustit to dál, do světa. A to je kolikrát vlastně i důležitější než dávat někomu lahev vody nebo sušenky.

A kdybys musela volit mezi tím vyfotit nebo pomoct?

Záleží na situaci. Pokud by to bylo akutní, tak bych samozřejmě pomohla. Pokud ne, tak jsou jiné organizace, které mají tohle na starost. Můj úkol je říct veřejnosti, tady je problém. Je ho třeba řešit.

Snímky z válečné zóny

A pokud chcete řešení, jděte za touhle neziskovkou a dejte jí peníze. Protože ta tam umí pracovat, má tam kontakty. Tohle je smysluplné. Nemá cenu vymýšlet nějaké harakiri na místě. To pak člověk nedělá nic dobře.

Kdyby si byla muž, asi by tvé cesty lidé brali trochu jinak… Jak se vyrovnáváš s předsudky?

Tak by mě plácali po zádech. Poslední dva roky trvání války v Sýrii a Iráku jsme do těchto zemí jezdily víceméně jen já a mé kolegyně - Jarmila Štuková nebo Markéta Kutilová. Věnovaly jsme se tomuto tématu systematicky, zejména Sýrii. A do Sýrie dodnes nikdo další nejezdí. Teď začala v Mosulu ofenzíva, tak tam pár novinářů – mužů vyrazilo, ale opravdu jen pár.

Mě to vlastně strašně štvalo. Já se pořád setkávám s tím, že mi někdo říká: Ale to je přeci pro ženskou hrozně nebezpečný! A když se zeptám: Proč myslíte, že je to pro ženskou nebezpečný? V čem je rozdíl, když letí kulka kolem chlapa nebo kolem ženský? Myslíte, že dělá rozdíl? Když lidi přinutíš, aby se nad tím zamysleli, tak všichni dojdou k tomu, že je to úplná kravina.

Novinářka Lenka Klicperová

Opravdu záleží na tom, jaký jsi člověk. Jaké máš vlastnosti, jestli se dokážeš vyrovnávat s tím tlakem, který je ve válce abnormální. Opravdu jsou tam nebezpečný situace. Je to věčná nejistota. Člověk jede do něčeho a neví, jak to tam bude vypadat. Je to otázka osobnosti, ne genderu.

Snažím se tohle vysvětlovat veřejnosti a bojovat za to – je to vlastně taková moje forma genderového boje.

Co na tvoje výpravy říká okolí, tvoji blízcí. Jak přistupují k tomu, že někam odjíždíš a nemusíš se vrátit?

SSnažím se, aby si to moc neuvědomovali. Aby nevěděli, co se tam bude dít. Já to koneckonců taky nevím úplně přesně. Nepřijdu domů a neříkám: ‚Mami, teď jedu na ofenzívu do Mosulu a budou mi tam lítat kulky kolem uší. Bude to hrozný, budou tam sebevražední útočníci.‘ To prostě ne.

Snažím se to brát jako pohodu. Odjedu, vrátím se. Můj manžel ten už to úplně vytěsňuje. Ten dělá, jakože jedu na…