Lejla Abbasová: V Keni vypínám evropský model myšlení a jsem šťastná

Známá moderátorka Lejla Abbasová se právě stala podruhé matkou. Mateřské povinnosti jí ovšem nebrání pokračovat ve svých dlouholetých dobročinných aktivitách. Lejla se věnuje podpoře masajských komunit v Keni. Nyní si k tomu přibrala i pořádání akce Kenya Bike challenge. Cyklistický závod přes Masai Maru plnou divoké zvěře ve finále podpoří stavbu knihovny pro domorodé obyvatele. Pokud chcete, můžete jet také!

Co vás přimělo organizovat další dobročinnou akci? Kromě Kenya Bike Challenge už máte vlastní neziskovku Asante Kenya. Neměla jste před porodem už tak dost práce?

To víte, že měla. S Pepou Dresslerem jsem se ale setkala už loni v létě a nápad na společný projekt uzrál v době, kdy jsem o těhotenství neměla ještě ani ponětí… Je to opravdu velký a komplexní projekt, jehož příprava trvala skoro půl roku.

Čím vás okouzlil Josef Dressler a jak vznikl nápad na tuto spolupráci?

S Pepou jsme se potkali díky účasti v pořadu TV Prima Pevnost Boyard. Byla jsem kapitánkou týmu, který bojoval o peníze na podporu “mého” nadačního fondu Asante Kenya. A Pepa byl členem družstva. Jeden večer jsme se zakecali a zjistili jsme, že máme na spoustu věcí podobný náhled, baví nás ty samé aktivity, v tomto případě kolo. Rozdíl mezi námi je ten, že Pepa je mistrem světa v bike trialu a já zdolávám severní část města Prahy s nákupem a pětiletým synkem v sedačce na elektrickém kole. Ovšem pravidelně a loni na jaře jsem dokonce jezdila každý den skoro 55 km denně.

Jak bude závod Kenya Bike Challenge fungovat?

Chtěli jsme vymyslet projekt, který v Česku doslova nemá obdoby. Zkombinovali jsme tedy to, co máme rádi, ale také to, co si myslíme, že v neziskovém sektoru chybí. První pilíř je kolo. Druhým je pomoc, já působím v Africe, Pepa dlouhodobě podporuje handicapované cyklisty a vůbec sportovce. Třetí je naše vášeň pro dobrodružství a cestování vůbec, proto Keňa. A čtvrtým je naše přesvědčení, že spousta sponzorů už nechce jen podepsat darovací smlouvu a tak si odbýt “odpustek”. Chtějí být aktivnější, zapojit se do přímé pomoci. Chtějí také vidět, kam jejich peníze směřují, ověřit si jejich efektivní využití. A proto vznikl Kenya Bike Challenge, v jedné větě - 10denní expedice do Keni s pětidenním cyklopřejezdem legendárního ekosystému Masai Mara.

Tahle expedice není jen o pomoci, o poznání Afriky, ale také o poznání sama sebe, protože sranda to určitě nebude. I když, určitě se sejde fajn parta lidí a jsem si jistá, že pro všechny to bude zážitek na celý život. Našich 12 statečných, jak jim interně říkáme, čeká 173 km za pět dní, což nevypadá nijak dramaticky. Ale! Čeká je celkové převýšení 2500 metrů a především horko, které to rozhodně neusnadňuje. Co je ale právě naprosto exkluzivní a jiné, je, že celá expedice končí třídenním pobytem v místě pomoci, tedy u Masajů na hranicích Keni a Tanzánie, pět hodin autem od nejbližšího města.

Jak budou účastníci závodu na místě pomáhat?

Našich dvanáct jezdců pomůže přímo na projektech, na které putují peníze z jejich partnerství v Kenya Bike Challenge. Začnou tedy stavět knihovnu pro základní školu Maasai Academy, koupí se speciální auto k zemědělskému projektu, který jsem teď na tři roky zafinancovala. Naším partnerem se navíc stala Šárka Strachová (Záhrobská), díky níž přivezeme dětem 21 kol. Ty budou děti moci vyhrát v rámci školní soutěže. Naši jezdci tedy povedou s Pepou celodenní cykloworkshop, kde ukážou masajským dětem, jak na kole jezdit a jak se o něj starat.

Což je odkaz na třetí pilíř, kam putují peníze z partnerství v projektu - dvouleté následné vzdělávání učitelů Maasai Academy. Mimochodem Šárka je majitelkou kliniky celostní medicíny VO2Max, která věnuje každému jezdci vstupní prohlídku na této klinice, v případě zájmu jim společně s Pepou vytvoří tréninkový plán. A s Pepou jezdci také absolvují Dressler Kemp, což je soustředění, kde se naučí vychytávky s kolem.

Dá se Mara přejet bez střetu se slonem nebo lvem? Kde budou účastníci závodu nocovat?

Přímo do safari parku Masai Mara se na kole ani na motorce nesmí, pouze v autech. Nicméně park je součástí obrovského prostoru, kterému se říká Great Rift Valley. My pojedeme částí zvanou ekosystém Masai Mara, tedy po hranici parku a skončíme v Loita Hills, což je pohoří na hranicích Keni a Tanzánie. Mimochodem místo, kam jedeme, je vzdálené 4 až 5 hodin autem od nejbližšího města. Komunita Masajů tam žije prakticky původním způsobem života. Je to ta Afrika, kterou jsem si kdysi zamilovala, a místo toho jsem dlouhé roky působila v příměstských slumech.

Říkám to proto, že nejedeme přímo rezervací, ale na druhou stranu slonovi nebo lvovi nevysvětlíte, že támhle za tím keřem už končí park. V téhle oblasti budeme jen asi dva dny, pak začneme stoupat do hor a tam už je zase jiný ekosystém. Tak jako tak je ale cesta bezpečná. Expedici pro nás připravuje John Blisset, jeden z mála, který se na cyklo- a pěší turistiku v této oblasti specializuje a je hlavně velmi respektován masajskou komunitou. John také zařizuje “ubytování”, tedy spaní v tábořištích, ve stanu, pěkně po staru, pod africkým nebem!

Může se přihlásit kdokoliv, nebo účast v Kenya Bike Challenge předpokládá již nějaké zkušenosti s pobytem v Africe? Nebo jsou třeba specifické bikerské dovednosti?

Ani jedno, ani druhé. Terén není extrémně náročný, spíš jde o celkovou fyzičku. Může to zvládnout i necyklista, ale sáhne si na dno, to bez diskuze. Takže výhodou samozřejmě je, když jezdíte na kole, ale nemusíte být nutně závodník, abyste to zvládli. Naopak máme to vymyšlené tak, že kdyby parta jezdců byla hodně nesourodá, máme pro ty zdatnější možnost výletů “na došlapání”. Jinak registrace jezdců probíhá na stránkách kenyabikechallenge.cz, kde je třeba i mapka cesty a veškeré služby, které v rámci balíčku partnerství nabízíme a které jezdce na expedici lépe připraví.

Které osobnosti se závodu zúčastní a co myslíte, že je motivovalo?

Naším mediálním partnerem je televize Prima, která ze svých řad vysílá jejich hvězdu Romana Šebrleho. Navíc s námi pojedou dvě reportérky Top Star Magazínu, Lucka Špaková a Zuzka Brzáková, které budou přímo z místa o expedici natáčet reportáže. Rozhodli jsme se z Lucky udělat takový náš lakmusový papírek, zda se z holky, co naposledy šlapala na kole na základce, dá za pomoci našeho balíčku služeb vypiplat cyklistka, která cestu zvládne levou zadní. Lucka bude o své proměně psát blog, na což se obzvlášť těším.