...

... Zdroj: red

Jak mít víc energie? Stačí čtyři maličkosti, které můžete dělat každý den!

Každý z nás je jiný a stejně tak jsou jiné naše dny. Jedno ale bývá stejné. Na celý rozvrh našeho dne potřebujeme dostatek energie. Kde ji získat, když se zdá, že nám už žádná nezbyla? 

Skoncujte s pohodlím

Leželi jste ráno ještě v posteli a vytvářeli pomyslný rozvrh pro daný den. Kolikrát jste do něj zařadili cvičení – ať šlo o běhání, posilovnu, jógu, kruhový trénink nebo jiný pohyb? A kolikrát jste ho pod náporem dalších povinností vyřadili, protože jste se cítili příliš unavení? Chvilka odpočinku se zdála jako ta nejpříjemnější varianta.

Pokud se ale překonáte, čeká vás zaručená odměna. Cvičením se do těla dostává hormonální koktejl, který způsobí náhlý příval energie. Navíc je to často mysl, která je unavená, i když má tělo dostatek sil. Cvičením dostanete tělo s myslí do rovnováhy a budete se cítit znatelně lépe. Překonejte se, nenaslouchejte své unavené mysli a dopřejte si pohyb, který vás dobije novou energií.

Pokračování 2 / 4

Nezapomínejte na jídlo

„Večer jsem byla unavená a pak mi došlo, že jsem celý den vlastně nejedla.“ Náš den občas připomíná snahu vynalézt perpetuum mobile – stroj, který nepotřebuje žádný zdroj energie. Takový stroj ale nemůže existovat. Každý potřebuje energii a ta naše se nachází právě v jídle. Myslete proto na své tělo a nezapomínejte jíst. Že se po jídle občas cítíte unavenější? Pokud si dáte těžké jídlo, tělu trvá dlouho, než jej zpracuje, a dostaví se únava. Veškerá krev se totiž přesune ze svalů do žaludku. Nejpříjemnějším zdrojem energie je pro naše tělo pravidelné a lehké jídlo, které si snadno přetvoří v dostatek síly po celý den.

Pokračování 3 / 4

Řekněte si o pomoc

Důvodů, proč nepožádáme ostatní o pomoc, přestože stojíme před složitým úkolem, je více. Pokud si uděláte věci sami, je jasné, že budou přesně podle vás. Pokud nepožádáte druhé o pomoc, nebudete je obtěžovat. Když se vám úkol nepovede, zlobit se můžete pouze na sebe. Nechat některé úkoly na ostatních vám ale ušetří spoustu energie.

Tím, že budete chtít mít veškeré věci pod kontrolou a podle sebe, si na spokojenosti nepřidáte. Řekněte ostatním, co od nich potřebujete. Požádat o pomoc a umět ji přijmout je důležitým krokem, který vám pomůže nejen v práci, ale i v osobním životě. Tím, že na věci nebudete sami, šetříte svůj čas i svou energii. Ty nasměrujete jinam a ještě poznáte, na koho se můžete spolehnout.

Video placeholde

Pokračování 4 / 4

Zpomalte během dne

Také občas míváte pocit, že váš den je rozplánovaný na minuty. Nebo dokonce na sekundy. Zařizujete, přebíháte z místa na místo a ve chvílích klidu si dáte kávu nebo jiné povzbuzení. Zvolněte. Život není sprint ani maraton a většina věcí vám neuteče. Zbavte se pocitu, že musíte každý den vše stihnout a všude být. Buďte tam, kde je to pro vás skutečně důležité. Lepší pocit budete mít ze dne, ve kterém dorazíte na místo setkání včas, nepoběžíte, ale půjdete a nevystresuje vás metro, které právě odjelo. Základem je rozložit své síly. Užívat si života naplno totiž neznamená, že vám na konci dne pro plný program nezbyde žádná energie.

Článek vyšel v aktuálním čísle časopisu Moje psychologie.

...
... | Zdroj: red